CHP’de ilk üç savaşı

Gaziantep’te 31 aday adayının başvuru yaptığı CHP’de, ilk üç sıra için inanılmaz rekabet yaşanıyor.

CHP’de ilk üç savaşı
Okan Çelik
14 Mayıs 2018 / 08:10

Genel Merkezde kuvvetli olduğu belirtilen Akif Ekici’nin yanı sıra Mehmet Gökdağ ve Ali Peri üçlüsünün ilk üç sıra için çekiştiği belirtildi.

ADAY SAYISI DÜŞTÜ

Önceki seçimlere göre aday adayı sayısında düşüş olan CHP’de, tüm adaylar ön sıralarda yer bulabilmek için Ankara’yı mekan edindiler. Milletvekili aday listesinin atama yoluyla belirlenecek olması nedeniyle tüm aday adaylarının genel merkeze baskı kurduğu, tanıdıkları güçlü isimlerle ön sırada yer tutma çalışmaları yaptıkları belirtildi. Mevcut vekillerden Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ’ın yeniden listede olmak için çok şanslı oldukları, Ali Peri’nin de ilk iki sırada yer bulabileceği dile getirildi. Partiye yakın kaynaklar, İlk üç sıranın bu isimler arasından çıkacağı görüşünde. Akif Ekici’nin genel merkezde kuvvetli olduğu için listede yer bulma ihtimali yüksek olarak değerlendirilirken, Mehmet Gökdağ’ın da alevi kimliği nedeniyle ön sıralarda yer bulacağı dile getirildi. Önceki seçimlerde hareketli seçim çalışması ile dikkatleri üzerine çeken Peri’nin de ilk iki sıraya girme ihtimali bulunduğu dile getirildi.

İLK 3 DIŞINDA KADIN VE GENÇLER OLACAK

İlk 5’te kadın aday göstermek isteyen CHP Genel Merkezi’nin Nesrin Tuncel ve Merve Altınbaş’tan birisini ilk sıralara getireceği savunuldu. Mevcut 3 kadın aday adayının da listede yer bulacağı belirtilirken, doktor adaylar Bayram Yılmazkaya, Hamza Ağca ve Erdinç Tütüncüler’den birisinin de ilk 5 sırada olmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’de ismi geçenlerin dışında birisinin ön sıralarda yer bulması için ise büyük sürpriz olarak bakılıyor. CHP Genel Merkezi’nin ilk üç sıra dışında kadın ve gençlerden oluşan bir liste hazırlayacağı da gelen haberler arasında.

BAŞVURU BEDELİ VE GÖSTERİLMEM DÜŞÜNCESİ

CHP’nin önceki seçimlere göre daha az aday adayının olması ise yüksek başvuru bedeli ve ‘Nasıl olsa listeleri belli’ düşüncesinden kaynaklandığı bildirildi. Ön seçim olmaması nedeniyle çok sayıda ismin aday adayı olmaktan vazgeçtiği kaydedildi. CHP’nin Gaziantep’te 3 milletvekili çıkaracağı, 4’ün de sürpriz olmayacağı düşüncesinin hakim olduğu parti içerisinde ilk üç sıradan umudu olmayan aday adaylarının vazgeçtiği bildirildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz