- G:

2. Torba Yasa içeriği neler var! Yeni Torba Yasada kaç madde onaylandı!

2. Torba Yasada çalışmalar sürüyor. Yasa tasarısının ilk iki bölümünde yer alan 80 madeden 42'si, yapılan görüşmeler sonucunda kabul edildi. Şimdi ise gözler, taşerona kadro, Bağkur 7200 prim eşitlemesi, ev hanımlarına emeklilik ve 3500 ek gösterge gibi maddelerde!

2. TORBA YASADA SON DURUM NEDİR, NE ZAMAN ÇIKACAK? mask

Yeni Torba Yasada maddeler tek tek netleşiyor! 80 maddelik Torba Yasası'nda ilk adım atıldı. Ekonomik düzenlemeleri ve sosyal haklara yönelik getirilen önlemleri içeren yasa tasarısının ilk 42 maddesi, komisyon tarafından onaylandı. Peki, 2. Torba Yasa ne zaman çıkacak? İşte haberin detayları....

2. TORBA YASADA SON DURUM NEDİR, NE ZAMAN ÇIKACAK?

80 maddelik torba kanun teklifi, 24 Kasım günü TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu. Aynı gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi. Ekonomik düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda yapılacak teklifinin ilk iki bölümünde yer alan 42 madde kabul edildi. Yapılacak görüşmelerin ardından Torba Yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

2/3
2. TORBA YASA MADDELERİ VE İÇERİĞİ SON DURUM! mask

2. TORBA YASA MADDELERİ VE İÇERİĞİ SON DURUM!

Fahiş Fiyatla Mücadele: Deprem bölgesinde inşaat ve yapı malzemelerini yüksek fiyattan satan işletmelere verilecek cezalar 10 kat artırılacak.

Çeklerde Vade Öncesi İbraz Yasağı: İleri tarihli çeklerde vade öncesi ibraz yasağı uzatılacak. Emeklilere Tek Seferlik Ödeme: Emeklilere tek seferlik 5 bin liralık ödeme düzenlemesi, komisyonda görüşülerek torba yasaya ek madde olarak eklenecek.

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Düzenlemesi: Konutların turizm amaçlı kiralanmasına dair düzenlemeler, izin belgesi alınmasını ve belirli kurallara tabi olmayı içeriyor. İzin belgesi sahiplerine özel kurallar getirilmiş durumda.

Bağ-Kur Prim Eşitlemesi: Bağ-Kur ve SSK prim eşitlemesi yapılacak, bu sayede esnafın 5 yıl daha erken emekli olabilmesi sağlanacak.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi: 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren birinci dereceye gelen memurların 3600 ek göstergeden faydalanabilmesi öngörülüyor.

Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi: Yaklaşık 500 bin taşeron işçiyi ilgilendiren bir düzenleme yapılacak, kamuda taşeron olarak çalışanlar kadroya alınacak.

Yabancı Para ve Döviz Cinsinden Gelirler Üzerinden Vergi Tevkifatı: Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz gelirleri ve kar payları üzerinden yapılacak vergi tevkifatına ilişkin oranı artırma yetkisi Cumhurbaşkanı'na veriliyor.

Sporcu Ücretlerinin Vergilendirilmesi: Sporcu ücretlerinin sabit oranlarda tevkif suretiyle vergilendirilmesi ve elde edilen ücret gelirlerinin gelir vergisi tarifesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşması halinde yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesine ilişkin uygulamanın süresi 31 Aralık 2028'e kadar uzatılıyor.

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu Kapsamında İstisna: Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlar için gelir ve kurumlar vergisi açısından istisnanın uygulama süresi de 31 Aralık 2028'e kadar uzatılıyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Kapsamındaki Taşınmazlar: Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun geçici 41'inci Maddesi kapsamındaki taşınmazların Sosyal Güvenlik Kurumuna devir ve teslimi ile bu taşınmazların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından devir ve teslimine sağlanan KDV istisnası 31 Aralık 2028'e kadar uygulanacak.

3/3
BAĞKUR 7200 PRİM GÜNÜNE DÜŞECEK Mİ? mask

BAĞKUR 7200 PRİM GÜNÜNE DÜŞECEK Mİ?

Bağ-Kur prim eşitlemesi için Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan talimat geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan konuya dair yaptığı açıklamada "7 bin 200'e güne düşürülmesi bizim için önemli sözlerden biri, bu konudaki çalışmalarımıza başladık. 9 bin yerine 7 bin 200 ödeyerek Bağ-Kur'lulara 5 yıl öncesinde emekli olma hakkı tanıyoruz. Bu konuda temel değişkenlerimiz, standartlarımız olacak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin detaylar geldikçe haberimize eklenecektir.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek. İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak. Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor. Detaylar geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

14 Ara 2023 - 12:10 - Ekonomi

Mahreç  Telgraf Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.