- G:

Demans nedir? Tedavi edilebilir mi?

Yaş ilerledikçe sinir hücreleri herkeste zamanla kaybolur ancak demansı olan kişiler bu semptomları daha belirgin şekilde yaşarlar. İleri yaşlarda daha sık karşılaşılsa da, demans yaşlanmanın bir parçası olarak ortaya çıkmaz. Peki Demans nedir? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

DEMANS NEDEN OLUR? mask

Aslında hastalık olmayan demans, şiddetli hafıza kaybıyla kendini gösteren, düşünme ve karar verme yeteneğinin günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar bozulmasını ifade eden ve Alzheimer'ın sonucunda oluşan bir durumdur. Halk arasında bunama olarak da bilinen demans aslında bir hastalık değil, beyni etkileyen bozuklukların neden olduğu bir dizi semptomu tanımlar.

Örneğin Alzheimer hastalığı demans’a yol açan başlıca faktörlerden biridir. Demans aynı zamanda, mesleki performansta azalma, sıradan cihazların kullanımı, hobiler, ev işleri ya da kendi öz bakım gibi aktivitelerde kayda değer bir bozulmalar yaratabilir. Bu bozulmalar kişinin günlük hayatını oldukça derinden etkiler. 

DEMANS NEDEN OLUR?

Demans, sinir hücrelerinin ve bunların beyindeki bağlantılarının hasar görmesinden dolayı ortaya çıkar ve bu duruma da birçok hastalık neden olur. Toplumda en sık demansa yol açan hastalık Alzheimer Hastalığı’dır. Beynin hasar gören bölgesine bağlı olarak insanları farklı şekilde etkileyebilir.

Alzheimer Hastalığı dışında, damar hastalıkları sonucu (Vasküler demans), Parkinson hastalığına bağlı, Normal basınçlı hidrosefali gibi birçok nörolojik hastalığa ve sistemik bazı durumlara bağlı demansa neden olabilir. Bunun yanında madde, alkol kullanımı, tümör ya da tüm bunların birkaçının bir arada olmasıyla da demans görülebilir.

2/4
DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR? mask

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demansın en yaygın belirtisi hafıza kaybıdır. Hafıza sorunları olduğu için kişilerin yaptığı konuşmaları anımsamaması, sürekli aynı şeyleri tekrar etmesi ya da sorması demans belirtisi olarak ortaya çıkar. Demans belirtileri nedene bağlı olarak değişir. En yaygın semptomları şunlardır:

 • Başkaları tarafından fark edilen hafıza kaybı
 • İletişim kurmada güçlük ya da kelimeleri bulmada sorun yaşama
 • Görsel ve yer bulma becerilerinde zayıflama
 • Akıl yürütme veya problem çözmede güçlük
 • Karmaşık görevleri yerine getirememe
 • Planlama ve organize edememe
 • Hareketlerin koordinasyonu ve kontrolünde zayıflık
 • Psikolojik değişikliklerde demans belirtileri
 • Kişilik farklılıkları oluşması
 • Depresyon.
 • Anksiyete
 • Uygunsuz davranışlar
 • Şüpheci olmaya bağlı olarak paranoya
 • Olmayan şeyleri görme yani halüsinasyon
3/4
DEMANS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ? mask

DEMANS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

İlerleyici demans türlerinin çoğu tedavi edilemez ancak belirtileri ve semptomları yönetmenin bir takım yolları vardır. Aşağıdakiler demans semptomlarını geçici olarak iyileştirmek için kullanılır.

Kolinesteraz inhibitörleri: Donepezil, rivastigmin ya da galantamin gibi bir takım ilaçlar hafıza ve karar verme sürecinde etkin olan bazı kimyasal habercilerin seviyelerini arttırarak çalışır. Öncelikle Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılsa da, bu ilaçlar vasküler demans, Parkinson hastalığı demansı ve Lewy vücut demansı gibi diğer demanslara da verilebilir. Yan etkileri mide bulantısı, kusma ve ishal olabilir. Diğer olası yan etkiler arasında yavaş kalp atışı, bayılma ve uyku bozuklukları yer alır.

Memantin: Öğrenme ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarına dahil olan bir başka kimyasal haberci olan glutamatın aktivitesini düzenleyerek çalışır. Bazı durumlarda memantin bir kolinesteraz inhibitörü ile reçete edilir.

Diğer ilaçlar: Doktorunuz, depresyon, uyku bozuklukları, halüsinasyonlar, parkinsonizm veya ajitasyon gibi diğer semptomları veya durumları tedavi etmek için ilaçlar verebilir.

4/4
TERAPİLER VE İLAÇSIZ TEDAVİLER mask

TERAPİLER VE İLAÇSIZ TEDAVİLER

Evinizi nasıl daha güvenli hale getireceğinizi ve değişen davranışlarla başa çıkmayı öğrenebilmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Amaç düşme gibi kazaları önlemek, davranışları yönetmek ve sizi demansın ilerlemesi için hazırlamaktır.

Çevre düzenlemesi: Dağınıklığı ve gürültüyü azaltmak, demans hastalarının odaklanmasını ve çalışmasını kolaylaştırır. Bıçaklar ve araba anahtarları gibi güvenliği tehdit edebilecek nesnelerin gizlenmesi gerekebilir. 

Görevlerin basitleştirilmesi: Görevleri daha kolay adımlara bölmeniz ve başarıya odaklanmanız gerekmektedir, başarısızlığa değil. 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.