'Engellenenler günü' olmalı

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, 3 Aralık Engellenenler Günü olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

'Engellenenler günü' olmalı
Okan Çelik
5 Aralık 2017 / 08:00

Kalender, günlük yaşantının her aşamasında engellilerin nasıl engellendiğini en iyi engellilerin anlayabileceğini dile getirdi.  Engellilerin neden engelli olduklarının sorgulanmasından çok neden engellendiklerinin önemli olduğuna vurgu yapan Kalender, “Bizler; İşsizlik, yoksulluk gibi ağır sorunların yanında sayısız engele rağmen umutla, aşkla yaşama sarılan milyonlarca engelli ve engelli ailesiyiz.

TUİK verilerine göre Ülkemiz nüfusunun 12,29 ü engelli. Dolayısıyla yurt genelinde 10 milyon  engelli var. Sokağa çıkabilen bir avuç engelli ise sosyal ve kültürel yaşama aktif katılamıyor. Anayasamızca tanınan temel İnsan Haklarımızdan olan Eğitim, Sağlık, İstihdam, Erişim başta olmak üzere haklarımızdan Eşit yararlanamıyoruz. Dünyada ve Ülkemizde gelir dağılımındaki eşitsizliği biliyoruz. İşsizler, yoksullar, engelliler ve tüm dezavantajlı kişilerin insanca yaşayabileceği adil bir yaşam ortamı istiyoruz” dedi.

Engelli yaşamı kolaylaştırıcı çıkarılan yasaların uygulanmadığını belirten Kalender, “Diğer kişilerin haklarının kısıtlanması Adaletsizliğin en büyüğüdür. Uygulama yapmayanlar bulunmalı ve cezalandırılmalıdır.

Hafta içinde, bir okulda Asansörler zabıta tarafından  cezai işlem uygulaması nedeniyle kapatıldı. Okul yöneticisinin savunması  20.000tl  masrafı var yaptıramadık oldu.Okulda eğitim gören ve 4. Katta eğitim alan engelli çocuğun halini görünce, çocuk mu engelinden dolayı eğitimini zorla yürütüyor ,yoksa eğitim hakkı sorumsuzluktan mı engelleniyor?

Suistimal gerekçesiyle hakkın kısıtlanması kabul edilemez. Erişim sorunun çözümü 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 saylı yasa ile 2012 de çözüleceği kararlaştırılmış ve fakat 2017’nin son günlerinde dahi ülke erişilebilir değildir. Koşulsuz şartsız  çarşı, Pazar, tiyatro, sinema, okul, hastane ve spor merkezlerine  erişimin önündeki engeller kaldırılmalıdır Sorunlar çözülmeye çalışılmakta ama, Devletimizin kaynakları, engellilere  hizmet edenlerin kişi vicdanına göre sunulmaktadır.

Eksik sunulmaktadır. 3 Aralık Engelliler günü nedeniyle yapılan törenlerle, panellerle engeller kalkmıyor. İhtiyacı olan ve hayatını kolaylaştıran Tekerlekli Sandalye ve Dağıtılan Yardımcı malzemeler bu günün anısına hediye gibi verilmektedir. Neyin hediyesi?  İyi ki Sakat kaldın hediyesi mi? Tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız var.

Yaşamak zorundasınız. Talep ettiğiniz yerler, Sosyal Yardım Vakıflarını yönetenler 2 Tekerlekli Sandalye verdim diye gazeteler boy boy resimlerle engelli yaşlılarımızı mutlu ettiklerini mi  zannediyorlar?” dedi.  

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz