Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden eleştirilere yanıt

Gaziantep’te yeni kurulan ve Rektörlüğüne Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun atandığı   Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden yapılan açıklama ile eleştirilere yanıt verildi.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden eleştirilere yanıt
Telgraf Haber Merkezi
14 Mayıs 2019 / 09:17

Açıklamada Rektör Hatipoğlu’nun  temsil ve makam tazminatı da dahil hak edişlerinin tamamının  öğrencilerin iaşesine aktarılması için  üniversite genel sekreterine talimat verdiği vurgulandı.

Zirve Üniversitesi iken FETÖ davaları kapsamında el konulan ve adı  Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilen Üniversitenin önümüzdeki eğitim öğretim döneminde öğrenci alacağı kaydedildi 

Üniversiteden yapılan açıklama şöyle:

“Yeni kurulan üniversitemizin faaliyetleri ile ilgili bugüne kadar kamuoyuna herhangi bir bilgi paylaşma ihtiyacı hissedilmemiştir. Kurulum aşamasında olan üniversitemiz Gaziantep Üniversitesi’nden görevlendirilen az sayıda personel ile faaliyetlerini yürütmektedir. Üniversitemiz kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile kısa sürede önemli bir mesafe kat etmiştir. Üniversitemiz az sayıdaki personeli ile yaklaşık 100 gün içerisinde büyük bir çalışma ve üstün bir gayret ile normal şartlarda ortalama 2-3 yılda ancak gerçekleştirilebilecek aşağıdaki faaliyetlere imza atmıştır: Mevcut olan geçici görevlendirilen personel ile üniversitemizin mevcut demirbaş ve taşınır malzemelerinin tespiti yapılmış olup eksik malzemelerin kurucu rektörlüğe gelinmeden önceki durumunun tespiti için gerekli makamlarla yazışmalar devam etmektedir.

160 ÖĞRENCİ ALACAK

Araç-gereç  ve personel sayısının azlığına rağmen 2019-2020 öğretim yılında İslami İlimler Fakültesine 100 ve Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 60 adet öğrenci almak için ilgili kurumlara müracaatlarımız tamamlanmıştır. Bu yıl yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer bulmuş ve öğrenci alımı için gerekli işlemler tamamlanmıştır.

KADROLAR TAMAMLANIYOR

Önceki madde ile ilişkili olarak gerekli olan akademik kadro ilanına büyük bir hızla çıkılmış, akademik kadro müracaatlarının değerlendirilmesi ile ilgili başvuru dosyaları jürilere gönderilmiş ve sonuç alınmıştır.  Bu çalışmaların tamamı Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu tarafından onaylanmıştır.

2019-2020 öğretim yılında öğrenci alabilecek diğer fakültemiz olan Tıp Fakültesi ile ilgili bütün hazırlıklarımız bu kısa sürede tamamlanmış olmasına rağmen YÖK ile Sağlık Bakanlığı teknik çalışmalardan ötürü şu anda sürecin sonucu beklenmektedir.

Üniversitemiz minimum harcama ile maksimum sonuç almaya odaklanmıştır. Öğrenci alımı planlanmamış bölümlere ihtiyaç olmadıkça akademik kadro yapılanması konusunda herhangi bir atama, nakil ve dolayısı ile masrafa müsaade edilmemektedir.

TASARRUFA ÖZEL ÖNEM VERİLİYOR 

Tamamının özel sektörden temin edilmesi halinde yüksek maliyeti olan üniversite web sayfası tasarımı, elektronik belge sistemi ve öğrenci işleri gibi  diğer iletişim hizmetlerinden ücretsiz istifade etmek için de devlet üniversiteleri tarafından üretilen milli ve yerli  yazılımların ücretsiz temini yapılmaktadır. Bu hususta da her türlü masrafa azami derecede dikkat edilmektedir.

Üniversitemizde hiçbir zaman gösterişe ve gereksiz bütçe harcamasına müsaade edilmeyecektir. Henüz kısıtlı sayıda bulunan personel ile  en hızlı ve gerekli adımlar atılmaktadır. Rektörümüz bu hususta; devletin emanet ettiği her kuruşun harcamasında olabildiğince tasarruf edilmesini üniversitemiz kendisine ilke edinmiştir. 

Üniversiteler keyfi istihdam alanı değildir. Az sayıda personelin yapabileceği işi bir kaç kat sayıda personele dağıtacak şişkin kadrolar ile iş yapan müesseseler de değildir. Bu nedenle ihtiyaç duyulmayan hiçbir kadroya zamanı gelmeden atama yapılmayacaktır ve bunun da tasarruf tedbirleri açısından büyük bir örnek teşkil edeceği aşikardır.

Rektörümüzün YÖK genel kurulunda önerdiği gibi gerek üniversite tanıtım dergileri gerekse  diğer yazılı dokümanların basımı durumunda lüks ve israftan kaçınılmaktadır. 

Gerekli olan idari kadroya atamalar ile ilgili her türlü yazışma yapılmış, izinler alınmış ve güvenlik soruşturmaları yapılmıştır. Süreci tamamlananlar ise hâlihazırda  göreve başlamıştır.

Rektörümüzün önderliğinde yeni kurulan üniversitemizin çok  kısa sürede ciddi hamlelerle bu kadar mesafe kat etmiş olması haklı olarak bizi 2019-2020 sezonunda yapacağımız büyük hamleler için motive etmiştir.

Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) günlük basit mülahazaların çok uzağında kendisine yüklenen misyonu icra etmeyi kendine görev edinmiştir. Üniversitemiz, saygıdeğer medyamıza gerekli zamanlarda ve elbette ihtiyaç duyduğunda bilgi vermeyi esas edinmektedir.

2019-2020 eğitim döneminde yapılacak çalışmalar, sempozyum ve her türlü bilimsel ve sosyal faaliyet ile ilgili olarak ihtiyaca göre saygıdeğer medyamıza bilgilendirme yapılacaktır.

Üniversitemizin misyonu kapsamında sayın rektörümüz göreve geldiği andan itibaren ulusal ve uluslararası her kesimden din adamları, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, şehrin önde gelen kişileri ve yerel yöneticileri ile istişareler yapmış ve yapmaya devam edecektir.

Üniversitemizin uluslararası misyonu kapsamında akademik işbirliklerinin kurulması çerçevesinde İslami İlimler Fakültesi tarafından birtakım görüşmeler yapılmaya başlamış olup bu bağlamda yurtdışındaki ilgili eğitim kurumları ile koordinasyon sağlanmıştır.

REKTÖR PARA ALMIYOR

Rektörümüz gerek Dicle Üniversitesi gerekse de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği süresince hak ettiği aylık gelirini ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve hayır işlerine aktarmıştır. Üniversitemizde göreve başladığı ilk gün tahakkuk edecek temsil ve makam tazminatı da dahil hak edişlerinin tamamının da öğrencilerin iaşesine aktarılmasını üniversite genel sekreterine talimatla bildirmiştir. Bu son madde, Rektörümüzün özel kalmasını çok arz ettiği bir husus olmakla beraber ihtiyaca binaen açıklanmıştır”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz