GSO-MEM Türkiye’de tek

Gaziantep sanayicisi, kalifiye eleman ihtiyacını bu merkezde yetiştiriyor

GSO-MEM Türkiye’de tek
Hüseyin Küpeli
17 Şubat 2018 / 07:55

Gaziantep Sanayi Odası(GSO), sanayicilerin imalatta en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olan kalifiye eleman ihtiyacına cevap verebilmek, bölge sanayisinin teknik alt yapısına destek vermek amacıyla 20 atölye, laboratuvar ve 28 eğitim salonu bulunan, GSO Mesleki Eğitim Danışmanlık Merkezi’ni kurdu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın sağlamış olduğu finansman, Gaziantep Sanayi Odasının ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin ortaklığında hayata geçirilen merkezdeki eğitim programlarını Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Sanko Holding’in kurduğu atölyeler ile destekliyor. Gaziantep Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, projenin nasıl ortaya çıktığını, kuruluş amacını ve geleceğe yönelik hedeflerini anlattı.

Adnan bey, proje fikri nasıl oluştu, ne zaman hayata geçirmeye karar verdiniz?

Genel Sekreterimiz Kürşat Göncü bey ile bir Almanya ziyaretimizde, Sanayi Odalarının bu tür merkezler açtığını gördük ama geniş kapsamlı değildi. Oradaki Sanayi Odaları öğrenciye eğitim verirken, öğrencinin bazı karne notlarını da yine kendisi veriyordu. Gaziantep dönüşü bunu Başkanımız Adil bey ile paylaştık. Bir müddet sonra Adil bey de bize mesleki eğitimle ilgili benzer bir proje getirdi. Konuyu Yönetim Kurulumuza getirdik. Nasıl bir şey olması gerektiğini konuştuk ve ortaya böyle bir proje çıktı.

Projenin yapım aşaması hakkında da bilgi verir misiniz?

Organize Sanayi Bölgesi’nde Birleşmiş Milletler ve İpekyolu Kalkınma Ajansı ile ortak işbirliği içerisinde merkezimizin kurulması çalışmalarına başladık. GSO-MEM projesi, 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 2013 yılında start verdik. 2017 yılının Nisan ayında da faaliyete başladık. Burada Ahşap, Metal, İnşaat, Kaynak, Plastik, İklimlendirme, Elektrik-Elektronik, Makine İmalatı, Tesisat, Tekstil, 3D Modelleme ve Yazıcı, Otomasyon, Gıda, Tasarım, Moda Atölyelerinin yanı sıra Bilgisayarlı Eğitim Salonu, İnşaat Laboratuarı, Toplantı, Konferans ve Eğitim Salonları var. Yani her iş kolunun bir eğitim atölyesi var. Bu atölyeleri bağış ve hibe yollarıyla aldık. Eğitim verdiğimiz malzemelerin hepsi de yeni sistem ürünler. Buradaki arkadaşlarımız teorikte aldıkları eğitimi pratikte de kolayca uygulama şansına sahip.

Eğitimdeki konu başlıkları neye belirlediniz, eğitim süreleri ne kadar?

Eğitimlerimizi genellikle sanayicilerimizden gelen talepler doğrultusunda belirliyoruz. Hayata geçireceğimiz çok projeler var. Her konunun kendine göre bir öğrenme süreci var. Mesela kaynak atölyesinde 3-4 haftalık programımız olurken, bilgisayar programcılığında bu süre 8 haftaya kadar uzayabiliyor. Önümüzdeki dönem içerisinde yapacağımız Dış Ticaret Kursu 16 haftayı bulan süreyi kapsayacak. Yakında, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile birlikte bin kişiye 8 ay boyunca eğitim vermeyi planlıyoruz.

Bu eğitimi verirken sanayicilerden neler bekliyorsunuz?

Onların sık sık merkezimizi ziyaret etmelerini, buranın imkanlarından faydalanmalarını istiyoruz. Atölyelerimizi gezsinler, bize fikir versinler. Sanayicilerimiz bize hangi alanda eleman istediklerini söylediklerinde, biz o doğrultuda eğitim programları düzenliyoruz.

KAPSAM OLARAK TÜRKİYE’DE TEK

Bu modelde bir proje Türkiye’nin başka bir şehrinde var mı peki?

Elbette var ancak Bursa ve Kocaeli’nde olan modellerde sadece 1-2 iş kolunda eğitim veriliyor. Bu kadar geniş kapsamlı ve kapasitede başka yerde yok. Gaziantep’te 20 iş kolunda eğitim verilmesi bile ne kadar kapsamlı olduğunu gösteriyor. Bursa’da otomotiv ağırlıklı çalışılıyor. Gaziantep’te iş kolları çok olduğu için, konu başlıklarını daha yaygın tutmaya özen gösterdik.

Gaziantep bu projenin yararlarını ne zaman görecek?

Şöyle söyleyeyim, şu anda Endüstri 4.0’ı yaşıyoruz. Bu çağ otomasyon çağı. Otomasyon çağında da nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç var. Bizler ihtiyaç olan bu elemanları burada yetiştirmek suretiyle Endüstri 4.0 çağını yakalamayı ve bu çağın gerisinde kalmamayı arzu ediyoruz.

Gaziantep sanayisinde, kalifiye eleman ihtiyacı ne durumda?

İşyerleri donanımlı ve kalifiye elemanlara her zaman öncelik tanıyor. Biz gençlerimizi doğru yönlendiremezsek, yarın geleceğimizi nasıl kurtaracağız. Bu sebeple, bizim gençlerimizi doğru eğitmemiz lazım. Mühendislerimizi mezun ediyoruz ancak onlardan ta tam olarak faydalanamıyoruz. İşte biz bu merkezde, gerek mühendislerimize, gerek meslek lisesi mezunlarımıza eğitim vererek, iş hayatında başarılı olmalarını sağlıyoruz. Yapacakları iş ne olursa olsun öz güven kazandırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda İş Güvenliği’ni, İlk Yardımı da öğretiyoruz. Böylelikle bu insanlar buradan çıkıp işe başladıklarında vasıflı kabul ediliyor.

“SURİYELİLERE ORTAK YAŞAMAYI ÖĞRETİYORUZ”

Suriyelilere çalışma hayatına hazırlamak adına ne gibi projeleriniz var?

Şu ana kadar yerel iş gücü adına konuştuk ama tabi ki bu şehirde Suriyeliler de var. Suriyeliler madem burada hayatını sürdürmek istiyor, öyleyse iş gücünde onlarında eğitimden geçmesi çok önemli. Yarın Suriye’de her şey normale dönse bile, burada kalmak isteyenler olacak. Sanayi Odası’nda şu anda 75 tane kayıtlı Suriyeli sanayici var ama bir de buralarda çalışan işçileri var. Onlarda her türlü iş donanımına, bilgisine, iş güvenliğine sahip olmalı. Bu düşünceden hareketle Suriyelilere de burada aynı eğitimleri veriyoruz. Suriyelilerin dersleri önce Türkçe dil eğitimiyle başlıyor, ardından diğer konulara geçiliyor.

2018 yılı için kendinize koyduğunuz bir hedef var mı?

Başkanımız Sayın Adil Konukoğlu burayı çok önemsiyor ve burayı Gaziantep sanayicisinin ihtiyacı olan kalifiye eleman açığını, bu merkez ile kapatmayı amaçlıyor. Bunun en güzel örneği olarak ta, tekstil atölyemizin makine ihtiyacını bizzat Sanko Holding olarak kendileri üstlendi ve son model bir atölye kurulumunu yaptı. Bizler de Yönetim Kurulumuzla, Genel Sekreterimizle, burada mesai veren çalışma arkadaşlarımızla birlikte projeden en iyi şekilde verim almaya gayret ediyoruz. Odamızın genel sekreter yardımcısı Yusuf İzzettin İymen Merkez Müdürümüz olarak görev yapıyor. 2018 yılı için plan ve programlarımızı hazırladık. Eğitim ve atölye hizmetlerimiz hız vermeden devam edecek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz