Gaziantep’te arabuluculuk taraflara kolaylık sağlıyor

Gaziantep’te bir grup avukat, uyuşmazlıkların dostane şekilde çözüme kavuşturulması için arabuluculuk merkezi kurdu. 

Gaziantep’te arabuluculuk taraflara kolaylık sağlıyor
BOSS Dergisi
6 Ocak 2018 / 15:09

Artık her hukuki uyuşmazlık yargıya gitmek zorunda değil. Gaziantep’te bir grup avukat, uyuşmazlıkların dostane şekilde çözüme kavuşturulması için arabuluculuk merkezi kurdu. 

Gaziantep Alternatif Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin (GATAM) kurucularından Avukat Ebru Güneş Tanrıvere, arabuluculuk hizmetlerinin resmi literatürdeki yerini, sunulan hizmetleri ve uyuşmazlıkların çözümünde üstlendiği etkin rolü anlattı. 

Günlük hayatta sıklıkla yaşanan İşçi-işveren, ticari uyuşmazlıklar, tazminat, kiracı-kiraya veren, alacak, fikri ve sınai hak uyuşmazlıklar gibi pek çok sorun dava açmadan önce veya dava sırasında tarafsız bir 3. kişinin desteği ile çok kısa bir zamanda ve yargıya nazaran çok daha az masrafla çözüme kavuşabiliyor.

Gaziantep Alternatif Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin (GATAM) kurucularından Avukat-Arabulucu Ebru Güneş Tanrıvere, meslektaşları Av. Arb. Gökçe Özdemir Kahraman, Av. Arb. Seyhan Fesli, Av. Arb. Merve Tanrıvere, Av. Arb. Serdar Serçe, Av. Arb. Özge Parlak Keresteci, Av. Arb. Aslıhan Işıl Yalınkılınç, Av. Arb. Emine Aybüken Yıldırım, Av. Arb. Ece Fazlı Tepe ile birlikte Gaziantep’te bir ilki gerçekleştirdi.

Gaziantep Alternatif Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin (GATAM) kurucularından Avukat Ebru Güneş Tanrıvere, arabuluculuk hizmetlerinin resmi literatürdeki yerini, sunulan hizmetleri ve uyuşmazlıkların çözümünde üstlendiği etkin rolü anlattı.

ARABULUCULUK NEDİR?

Arabuluculuk özel hukuk uyuşmazlıklarında kullandığımız, yargı yoluna alternatif bir çözüm yöntemidir. Arabuluculuk taraflara, aralarında doğan uyuşmazlığı dava açmadan önce veya dava sırasında tarafsız bir 3. kişinin desteği ile çok kısa bir zamanda ve yargıya nazaran çok daha az masrafla çözüme kavuşturma fırsatı verir.

ARABULUCU KİMDİR?

Arabulucu, sistematik teknikler uygulayarak tarafların birbirlerini anlamalarını ve kendi çözümlerini üretmelerinde yardımcı olan tarafsız, bağımsız bir 3. kişidir. Taraflara hak ve menfaatleri doğrultusunda kabul edilebilir ortak bir çözüm bulmaları konusunda destek olur.

HANGİ TÜR UYUŞMAZLIKLAR ARABULUCULUK İLE ÇÖZÜLEBİLİR?

Ticari uyuşmazlıklar, işçi-işveren uyuşmazlıkları, kiracı-kiraya veren uyuşmazlıkları, fikri haklar, alacak, maddi-manevi tazminata ilişkin uyuşmazlıklar gibi, kısaca, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri her tür uyuşmazlık arabuluculuk yöntemi ile çözülebilir. Özellikle iş mahkemelerinde açılacak davalarda arabuluculuk, dava şartı haline geldi.

‘DAVA ŞARTI OLMAK’ NE ANLAMA GELİYOR?

İş Mahkemeleri kanunu tasarısı meclisten geçti ve yürürlüğe girmek üzere. Bundan sonra iş mahkemelerinde dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale geldi. Arabulucuya başvurmadan açılan davalar usuli eksiklik sebebiyle reddedilecek. Yakın zamanda aile hukuku, tüketici hukuku gibi konularda da dava şartı haline gelmesi gündemde. Bunun için çalışmalar hızla sürüyor.

 ARABULUCULUĞA TALEPLER BAŞLADI MI? SONUÇLAR NASIL?

Henüz çok yeni bir müessese olmasına rağmen bu güne kadar 18 bin uyuşmazlık arabuluculuk masasında görüşüldü ve başarı oranı yüzde 90’ın üzerinde. Yani yaklaşık 16 bin dosya arabuluculuk ile çözüldü. Bu kadar kısa sürede 16 bin dosyanın çözümlenmiş olması ülkemiz için büyük bir başarı anlamına geliyor. Toplumumuz zaten buna hazır ve zaten hali hazırda uygulanan benzer yöntemler var ve aslında mevzuatımıza girmesi ile bu yöntemler yasal zeminde yerini ve güvenirliğini kazanmış oldu.

 ARABULUCULUĞA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Arabuluculuğun temelinde iradilik vardır. Taraflar diledikleri arabulucu ile çalışma özgürlüğüne sahipler. Taraflar başkanlıkça hazırlanan sicilden bir arabulucu seçebilecekleri gibi adliye içerisinde kurulan bürolara yahut da adliye dışında kurulmuş olan GATAM gibi merkezlere başvurabilirler.

BİZE GATAM’DAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Ben ve 8 arkadaşım bir araya gelerek Türkiye’de az sayıda bulunan bir oluşum içerisine girdik ve Gaziantep Alternatif Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni (GATAM) kurduk. Amacımız arabuluculuk müessesesinin güvenilir ellerde, sağlam adımlarla ilerleyebilmesini sağlamak.

GATAM olarak arabuluculuğun felsefesine ve tabi ki mevzuata uygun şekilde dizaynımız ile başvurucuların kendilerini rahat ifade edebilmeleri ve müzakerelerin sürdürülmesi için her tür imkanı sunuyoruz. Taraflara sistematik teknikler uygulayarak her iki tarafın da adil bir sonuca ulaşarak toplantıdan memnun bir şekilde ayrılmasını amaçlayan uzman bir kadroya sahibiz.    

GATAM’I KURMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

2013 yılında Arabuluculuk müessesesinin mevzuatımıza girmesi ile Türkiye’de ilklerden olma özelliğine sahip Gaziantep Arabulucular Derneğini kurduk. Arabuluculuğun bilinirliğinin artması için çeşitli çalışmalarımız oldu. 9 arkadaş buradan yola çıkarak GATAM’ı kurmaya karar verdik. Yine Türkiye genelinde sınırlı sayıda merkezden biri haline geldik.

GATAM OLARAK BAŞKA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Arabuluculuğun yanında bir de eğitim kanadımız var. Kurulduğumuz günden bu yana seçkin üniversitelerle işbirliği içindeyiz, çeşitli eğitimleri düzenliyoruz. Bu güne kadar İşçilik Alacakları Bilirkişilik Sertifika Programı, Aktüerya Hesaplama Bilirkişilik Sertifika Programı, Arabuluculuk Temel Eğitimi, Bilirkişilik Temel Eğitimi ve Mal Rejimi alanlarında eğitimler düzenledik.

Eğitime büyük önem veriyoruz. Meslek içi ve özel uzmanlık alanlarında güncel bilgileri tüm Türkiye ile aynı anda Gaziantep’te katılımcılarla buluşturuyoruz.

ARABULUCULUĞU NEDEN TERCİH ETMELİYİZ?

Birden fazla sebep gösterebiliriz.

Öncelikle yargıya nazaran çok daha kısa sürede uyuşmazlığınızı çözebilirsiniz. Çoğunlukla 1 günde hatta birkaç saatte sonuca ulaşırsınız.

Bir diğer sebep yine yargıya nazaran çok daha ekonomik olmasıdır. Dava açmaya karar verdiğinizde büyük meblağları karşılamanız gerekmektedir. Harç, keşif, tebligat masrafları gibi pek çok kalem mevcut ve masrafların çoğunu henüz davayı açarken ödemeniz gerekiyor. Ancak arabuluculukta bunların hiçbirine gerek kalmıyor. Sadece Arabuluculuk ücret tarifesinde belirlenmiş arabuluculuk ücreti var ve toplantı yeri masraflarının karşılanması gerekiyor. Bir de vekille temsil durumlarında tarafların avukatlarına ödeyecekleri ücret var.

Bir başka tercih sebebi de gizliliğin esas olmasıdır. Bu masada konuşulan bu masada kalır. Yargıya başvurduğunuzda sizin özelinizi hakim, mübaşir, kalem personeli ve daha pek çok kişi duyar. Çünkü sistemimizde aleniyet ilkesi geçerlidir. Oysa pek çok kişi/kurum adının adliye koridorlarında anons edilmesinden memnun değil. Arabuluculuk bunu da ortadan kaldırıyor. Ayrıca anlaşma sağlanamaması ve dosyanın yargıya intikalinde dahi burada sunulan özel evraklar kullanılamaz. Aksi halde cezai sorumluluğu var. Bu da gizliliğin bir diğer önemli sonucu.

Arabuluculuk dostane bir çözüm yöntemidir. Yargı yolunda bir kazanan bir de kaybeden olmak zorunda, başka alternatifi yok. Ancak arabuluculukta KAZAN-KAZAN prensibi geçerli. Masadan her iki taraf da kazanarak kalkar. Böylece çoğu zaman eski ilişkiler korunur. Aile içinde doğan uyuşmazlıklarda, komşuluk ilişkilerinde yahut ticari faaliyet yürüttüğünüz kişilerle aranızda doğan uyuşmazlıklarda, kısaca günlük hayatta pek çok alanda sorun yaşayabiliyoruz. Bazen sadece iletişim bozuklukları yüzünden dahi ticari ilişkiler sona erebiliyor, dostluklar bozuluyor, aileler parçalanıyor.

Arabuluculuk tam da bu noktada taraflara büyük kolaylık sağlıyor. Başvurucular müzakereler sonunda kendi çözümlerini üreterek ortak bir paydada buluşma fırsatı buluyor, böylece alışverişleri ve hatta dostlukları bozulmuyor. Bu yüzden biz bu yönteme, “dostane çözüm yöntemi” diyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz