500 milyon dolar endişesi

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantepli işadamlarının Kuzey Irak’ta 500 milyon dolar alacağı bulunduğunu ve tahsilat konusunda endişe duyduklarını söyledi.

TAHSİLAT ENDİŞEMİZ VAR

Gaziantep Ticaret Odası’nda gazetecilerle buluşan Beyhan Hıdıroğlu, siyasilerin söylemlerinin ticareti çok etkilediğine dikkat çekti. Türkiye’deki tüccarların Irak’ta 1.5 milyar dolar alacağı olduğunu açıklayan Hıdıroğlu, “Yapılan ihracatın üçte biri bizim ise, Gaziantep’in 500 milyon dolar parası şu anda Kuzey Irak’ta duruyor. Tahsilat endişemiz var. Yani Gaziantep’in kasasına girmesi gereken 500 milyon lira orada duruyor. Bu süreçten sonra durum eskisi gibi olmayacağı için endişeliyiz. Tabii biz Ticaret Odası olarak siyasetle ilgilenmemek istiyoruz. Siyaset başka bir şey çünkü siyasiler dün bir şey söylüyordu, bugün bir şey söylüyorlar, yarın başka bir şey söyleyecektir. Bu ticaretimizi ister istemez etkiler. Bakın biz dünyanın her yerine mal satıyoruz. Gazianteplilerin böyle bir cesareti var. Biz de tabi şöyle bakıyoruz; önümüzde bir Afrika pazarı var, daha aç bir pazar, daha yeni kurulan bir pazar. İnşallah önümüzdeki dönemde Sudan'a bir proje düşünüyoruz. Arkadaşlarla Sudan'a giderek buradaki imkanları görelim diye” şeklinde konuştu.

TİCARETİMİZ YAVAŞLADI

Kuzey Irak'la olan ticari ilişkilerin devam ettiğini fakat yavaşlama gösterdiğini vurgulayan Hıdıroğlu, en büyük sorunun Türk işadamlarının alacaklarının tahsilatı konusunda yaşanacağını kaydetti. Hıdıroğlu “Habur Sınır Kapısı kapanmadı. Bizim Habur'dan geçen araçların Zaho'dan Bağdat'a geçen araçların kapısını Bağdat yönetimi kapattı. Dolayısı ile içerideki bir sorun var. Bizim Irak'la olan ticaretimizde bir sorun yok. Ticaret devam ediyor fakat biraz yavaşladı. Bizim Irak'la olan ticaretimiz 2 milyar dolara yakın, bu neredeyse yüzde 30-35'leri kapsayan bir oran. Tabii ki ciddi bir oran yani Gaziantep'in ticaretini, sosyal hayatını muhakkak etkileyecek bir olay. Hakkari'de bir kapımız var, o kapının bir an önce devreye germesi için çalışmalarımız devam ediyor. Kapı bizim bu tarafta hazır fakat karşı tarafta mütekabiliyet yasası çerçevesinde onların aynı kapıyı yapması gerekiyor. Karşı tarafta kapı olmadığı için bu kapıyı açamıyoruz. Onların hızlandırılması anlamında, bir ay içerisinde devreye alınması anlamında taleplerimizi ilettik. Gümrük Bakanımız da 'Tabii ki durumu biliyorum' dedi’ ifadelerini kullandı.

YÜKÜMÜZ ÇOK AĞIR

Göreve geldikleri günden bu yana güzide bir yönetim kurulu ile çalışmalarına devam ettiklerini de belirten Hıdıroğlu, omuzlarına binen yükün farkında olduklarına dikkat çekti. Hıdıroğlu, “Çünkü Gaziantep Ticaret Odası, ülke ekonomisinin lokomotifi olan bir kentin ticari hayattaki en büyük çatı kuruluşudur. Bu çatı altında atılan her adım da Gaziantep ticari hayatını yakından ilgilendirmektedir. Birlik ve beraberlik içerisinde üyelerimize ve Gaziantep’e hizmet etmek için bu koltuğa oturduk. Odanın 120 yıllık kültürüne, gelenek ve göreneklerine göre hareket ederek yeni projelerle, yeni bakış açıları ile devletimize, tüccarımıza, işadamımıza hizmet etmeyi ve kurum kültürüne katkı sunmayı hedefledik. Sınır bölgesinde olmak, binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapmak gibi yüklendiği tüm sorumluluklara rağmen büyümeyi başaran, çalışmaktan, üretmekten vazgeçmeyen bir şehirde yaşıyoruz” dedi.

HEPİMİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Gaziantep’in bu gayretini, bu başarılarını taçlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak için başta mesleki örgütler ve iş dünyasını yönlendiren kurumlar olmak üzere herkese önemli görevler düştüğünü dile getiren Hıdıroğlu, “Oda olarak Gaziantep’in ülke ve dünya ekonomisi içerisindeki bu başarısını yaratanların çatı kuruluşu olmak bir yandan gurur verirken diğer yandan da ağır sorumluluklar yüklemektedir. Bu başarıya imza atan üyelerimizin önünü açmak, daha da yüreklendirmek, bir hedef belirleyip o doğrultuda ilerlemek gerekmektedir.

Göreve başladığımız günden bugüne neler yaptığımızı sizlere dağıttığımız kitapçıklarda görebilirsiniz.

Sadece Gaziantep Ticaret Odası üyesi 17 bin firmaya değil tüm Gaziantep iş dünyasına hizmet edecek projeleri hayata geçirme gayretindeyiz. Elbette hayata geçirmeye çalıştığımız her proje için de, attığımız ve atacağımız her adım için de ilk ihtiyacımız olan şey güvenliktir. Şehir olarak bulunduğumuz stratejik konumdan dolayı her adımımızı iki kere düşünmek zorundayız. Çok şükür güçlü siyasi istikrar sayesinde sınırlarımız içerisinde güvendeyiz ancak sınırlarımız ötesinde adeta bir ateş çemberinin ortasındayız” şeklinde konuştu.

1.200 SURİYE UYRUKLU FİRMA VAR

Ticaret Odası olarak hiçbir Odada olmayan bir hizmetleri olduğunu belirten Hıdıroğlu, “Suriye Masası odamıza kayıtlı bin 200 yakın Suriye uyruklu firmaya hizmet vermek için kurduğumuz Suriye Masası aracılığı ile üyelerimizle sürekli iletişim halinde olmaya ve onları doğru şekilde ekonomik ve sosyal hayata entegre etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyoruz. Çünkü artık aynı gemideyiz. GTO Suriye Masası olarak ayrıca, UNCHR-Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Suriyeli üyelerimizin ekonomik kapasitelerini geliştirmeye yönelik projeler geliştireceğimiz bir ortaklık anlaşması imzaladık. Suriye Ekonomik Forumu ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol kapsamında; GTO ve SEF üyesi iş adamlarına yönelik ortak mesleki gelişim eğitimleri organize edilecek, Suriyeli yatırımcıların bölgeye çekilmesi amacı ile ekonomik rapor ve çalışmalar hazırlanacak

Öte yandan Fırat Kalkanı Operasyonu ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin güvenli bölge haline dönüştürdüğü Cerablus bölgesi için çalışıyoruz. Bölgede ekonomik hayatın yeniden canlanması, sosyal hayatın normale dönmesi açısından neler yapılabiliriz yatırımcılarla bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY

Lojistik Köy Projesi ile ülke genelinde sanayisi ve ticareti ile en gelişmiş 5. il olan Gaziantep ve Bölgesi açısından son derece önemli bir altyapı ve gelişim projesinden bahsettiklerini belirten Hıdıroğlu, “Bu proje ticaret akışlarını rasyonelleştiren, bütünleşmiş hizmet sağlayan, ulaştırma türlerini birleştiren, katma değerli hizmetler veren ve şehir trafiğinin tıkanıklığını önlemeye çalışan ulaşım hareketlerinin toplandığı bir yer olacak.

Gaziantep ve bölgedeki sanayi, ticaret, üretim ve dağıtım altyapısının hızlı gelişimine paralel olarak ihtiyaç duyulan Lojistik altyapı ve taşıma, depolama gibi sistemlerin kurulması amacı hayata geçirilmeye çalışılan projenin 2015 yılında İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen fizibilite çalışmasını tamamlandı.

500 hektar alan üzerine kurulacak ve yatırım maliyeti yaklaşık 150 milyon Euro olarak belirlenen projenin yatırım finansmanı konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan söz konusu proje için hukuki bir çerçeve oluşturma anlamında çalışıyoruz” diye konuştu.

AVM İSTEMİYORUM

Gaziantep’te artık şehir merkezlerine AVM açılmasını istemediklerini belirten Hıdıroğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ben kişisel görüşüm olarak bundan sonra kent merkezine AVM yapılmasını istemiyorum. Oda olarak Gaziantep’in sorunlarına da eğilmeye çalışıyoruz. Biz Gaziantep olarak baklava kentiyiz ama bir baklava kemerimiz yok. İnsanların gelip, direk gidebileceği ve tüm baklavacıların olduğu bir baklava kemeri yapılmalı.”

25 Eki 2017 - 08:17 - Ekonomi

Mahreç  Okan Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.