İçimiz acıyor

Gaziantep'te 9. Tarım ve Tarım Teknolojileri Hayvancılık Fuarı açılışında et ithalatı damgasını vurdu.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, “Et ithal etmek içimizi acıtıyor” derken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Et ithal etmek bizi gerçekten yaralıyor" diye konuştu.

Gaziantep'te 9. Tarım ve Tarım Teknolojileri Hayvancılık Fuarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Fuarın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, sivil toplum örgütü temsilcileri birlikte yaptı. Büyük ilgi gören fuarın açılışında konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, yurt dışından et ithal edilmesiyle ilgili olarak, “İçimiz acıyor. Şöyle bir geçmişe gittiğimde atalarımızın hayvancılıkla ilgili ne durumda olduklarına baktığımızda şu an et ithal ediyor olmamız üzüntü verici” diye konuştu. Konukoğlu, Türkiye’de tarıma çok daha fazla önem verilmesi gerektiğini ve Dünya’nın kuraklığa doğru gittiğine dikkat çekerek, “Topraklarımızı ve suyumuzu verimli kullanmadığımız takdirde ileriki yıllarda çok fazla kuraklıkla karşı karşıya kalacağız. Bundan dolayı sulama konusunda bakanlığımızdan desteklerini talep ediyoruz. Devletimiz bu konuda yeteri derecede destek veriyor ama bunun biraz daha artmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

KDV ÇİFTÇİYE ÖDENSİN

Tarım makinaları üreticilerinin en büyük sıkıntılarından birisinin de KDV olduğunu dile getiren Konukoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu üreticilerimizin hepsi yüzde 18’de hammaddesini alıyor. Yüzde 8’de satışını gerçekleştiriyor. Bu firmaların yüzde 8 ile hammaddesini almasına imkân sağlanması gerekiyor ya da direk yerli üreticiye bunun aylık bir şekilde ödenmesi konusunda yardımcı olunması gerekiyor. Şu anda ki firmalarımızın birikmiş KDV alacakları var. Diğer bir tarafta ise eğer yerli üretmezseniz ithal ederseniz. Yüzde 8 ile ithal eder yüzde 8 ile de satarsınız. Bu durum yerliyi desteklemek mi yoksa ithalatı desteklemek mi biz bunu çözemiyoruz. Bu konuda da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklerini bekliyoruz. KDV yüzde 18 olarak yapılsın ama çiftçiye direk yüzde 18’lik fatura kesilsin. Ziraat Bankası’ndan bu parasını tahsis etsin. Bu konuda çiftçimiz hem destek almış olur hem de üreticilerimizin daha çok ürün satarak önlerini açmış oluruz”

ET İTHAL ETMEK BİZİ YARALIYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, da "Et ithal etmek bizi gerçekten yaralıyor" dedi. Fakıbaba, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde et ihraç eden bir ülke konumuna geleceğini belirterek, "Et ithalat etmek bizi gerçekten yaralıyor. İmkanlarımız var. Biz et ithal eden ülke olmayacağız, ihraç eden bir ülke olacağız. Yani sizler, 20 sene böyle miydiniz, değildiniz. Antep böyle miydi, değildi" dedi. Hayvan üreticilerine seslenen Bakan Fakıbaba, "Bizim birbirimize güvenmemiz lazım. Bakan olarak ben sizlere yürekten inanıyor ve güveniyorum. Bu ithalatı kaldıracak olan bakanlık değil vallahi sizsiniz" ifadelerini kullandı. Hayvan yetiştiricilerine müjdeli haberler de veren Bakan Fakıbaba konuşmasına, "Bizim de imkanlarımız var. O imkanları ayaklarınızın altına, bu kardeşiniz serecektir. Buna emin olun. Başaracağız birlikte başaracağız" diyerek devam etti.

GAZİANTEP’E DESTEĞİMİZ 4 KAT ARTTI

Fakıbaba, Gaziantep'e yapılan tarım destekleri ile ilgili de bilgi vererek, "Gaziantep'te toplam tarımsal desteği 4 kat arttırmışız. Gaziantep'te 15 yılda toplam 150 milyon Türk Lirası prim desteği ve hayvancılığa 15 yılda toplam 225 milyon Türk Lirası destek vermişiz. 15 yılda Gaziantep'te büyükbaş hayvan sayısı 4 kat artmış. 2002'de 45 bin iken bugün 2016'da tek tek saydılar ve doğru bir rakamdır. 190 bin olmuş. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında toplam 110 milyon Türk Lirası hibe vermişiz. Genç çiftçi destekleme projesi ne bugüne kadar 10 milyon Türk Lirası ödemişiz arazi toplulaştırmada. Bakın arkadaşlar biz biz geldik işler başlar. O zaman da kimse sormuyordu. Gaziantep'te sadece ve sadece yeni yapılan okul sayısı 250'dir. Ben çok iyi biliyorum yani bakın 195. Bakın arkadaşlar 2002'den önce hükümetler yok muydu arkadaşlar. Bu desteklemeler, bunlar, bu yollar, bu tarım yok muydu. Ondan sonra konuşuyorlar. Arazi toplulaştırma dedik bakın 2002 yılında Gaziantep 27 bir dekar alan tapulaştırılmış. 2017 yılı sonunda itibari ile 100 milyon Türk Lirası kaynak kullanılarak, 1.7 milyon dekar alanda tapulaştırma çalışmalarını tamamladık. 63 kat daha arttırmışız" ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİNİN ÖNEMİ

İnsanların gıdasız ve susuz yaşamayacağını hatırlatan Fakıbaba, teknolojinin ise söz sahibi olmada büyük önem teşkil ettiğini ifade etti. Fakıbaba, "Teknoloji bilimin teknik yönden ilerlemesidir. Günümüzde dünyada söz sahibi olmanın yolu araştırma, geliştirme ve inovasyondan geçmektedir. Ülkeler ürettiği bilgiye geliştirdiği teknoloji ve yenilikleri ölçüsünde dünyada söz sahibi olabilmektedir. Bilim ve teknoloji artık insan hayatının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Eğitimden bilime sanayiden tarıma kadar pek çok alanda teknolojinin etkileri görülmektedir. Tarımsal üretimde de insan ve hayvan gücünden traktör gücüne geçiş teknoloji sayesinde olmuştur. Tarımdaki bu teknolojik gelişmelerin faydaları arasında gübre ve ilaç gibi kimyasal kullanımın azalması da vardır" dedi.

HAYVANCILIK DESTEĞİ 45 KAT ARTTI

Fakıbaba, "Allah'ın izniyle inşallah yeni yapacağımız projelerle kısa zamanda bu ithalatı önleyeceğiz. Hayvancılığın sıfır faizli kredi kapsamına aldık. Zorluklarımız var. Bunları biliyorum ve Ziraat Bankası ile konuşuyoruz. Her gittiğimiz yerde özellikle yönetici arkadaşlarımızdan çiftçi kardeşlerimizle bütün çiftçilerimizle sıkıntılarınızı dinliyoruz" şeklinde konuştu

MAZOT DESTEĞİ ÖDEMELERİ ŞUBAT'TA

Bakan Fakıbaba, 2017 ve 2018 yılı mazot desteğini arttırdıklarını belirterek, ödemelerin Şubat ayında yapılacağı müjdesini verdi. Fakıbaba, "Şimdi en yeni uygulama ile mazot maliyetinin yüzde 50'sini destek olarak üreticilerimize ödeyeceğiz. Hani diyorlar ya nerede bu devirde yüzde 50 mazot. İnşallah 2017'nin ortalamasını aldık 2017'nin mazot ortalaması bugünden az olabilir ama 4.70 kuruş olarak inşallah Şubat ayının sonuna kadar ödemiş olacağız. Yüzde 50'si devletimizden, tarım bakanlığımızdan ve hükümetimizden olacak. 2018'de inşallah yine Şubat'ın içerisinde yüzde ellisini vereceğiz ve 2018'in ortalamasını olacağız" ifadelerini kullandı

İSRAF UYARISI

Bakan Fakıbaba israf konusunda da uyarıda bulunarak, "Bugün artık dünya için üretim anlayışı var. Ben hep israf üzerinde çok duruyorum. Hakikaten israf çok önemli. Bugün insanlar açlık içerisinde Afrika'da insanlar gerçekten buna ihtiyacı var bizim ihtiyacımız var arkadaşlar bizim ihtiyacımız var bu israf üzerinde duracağız. İsraf bizim en önemli projelerimizden birisi. Bu kuvveti, gücümüzü boşa inşallah harcamayacağız" diye konuştu. Yapılan açılışın ardından Fakıbaba, fuarı gezdi.

17 Oca 2018 - 08:00 - Ekonomi

Mahreç  Okan Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.