Bu nasıl istatistik?

Kayıtlı çalışan kesimin çok büyük bir bölümünün 2 bin TL asgari ücretle çalıştığı Gaziantep’te, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yoksulluk sınırını 6 bin 374 TL olarak belirledi ve sadece 138 bin kişinin bu rakamın altında kaldığını duyurdu.

GAZİANTEP YOKSULLUK ORANI BAKIMINDAN EN SON SIRADA YER ALDI

Bu nasıl istatistik?

Kayıtlı çalışan kesimin çok büyük bir bölümünün 2 bin TL asgari ücretle çalıştığı Gaziantep’te, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yoksulluk sınırını 6 bin 374 TL olarak belirledi ve sadece 138 bin kişinin bu rakamın altında kaldığını duyurdu.

Bu ilginç istatistik hakkında TÜİK’ten yapılan yazılı açıklama şöyle?

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Gaziantep Kilis ve bölgemizde yoksulluk sınırının 6 bin 374 TL olduğu ve Bölgede 138 bin kişinin yoksul olduğu belirtildi.

Yoksulluk oranı bakımından TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) Bölgesi, %5 yoksulluk oranı ile 26 bölge içinde en son sırada yer aldı. Bölge, bu oran ile Türkiye ortalamasının (%13,9) altında yer aldı.

ÜLKEDE 11 MİLYON YOKSUL VAR, YOKSULLARIN %1,2’Sİ BÖLGEMİZDE

Türkiye için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirin %50’si bazında hesaplanan yoksulluk sınırına göre, Türkiye’de yoksulluk oranı %13,9 oldu.

Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler; %13,5 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), %12,7 ile TR10 (İstanbul) ve TR62 (Adana, Mersin) ve %12,4 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) oldu.

Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölgeler ise %5 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis), %7,2 ile TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) ve %7,7 ile TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bölgeleri şeklinde sıralandı.

Türkiye ortalaması olan 8 bin 892 TL yoksulluk sınırı dikkate alındığında ise TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) Bölgesinde 138 bin yoksul olduğu ve ülkedeki yoksul nüfusun %1,2’sinin Bölgemizde yer aldığı belirtildi. Bölge yoksulluk oranı bakımından en az yoksul Bölge olurken yoksul sayısı bakımından en çok yoksul nüfusa sahip 21. bölge oldu.

BÖLGEMİZDE EN ZENGİNİN GELİRİ EN YOKSULUN GELİRİNİN 5 KATI

Açıklamada bir diğer gelir dağılımı ölçütünün, toplumun en zengin %20’sinin gelirinin en yoksul %20’sinin gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 göstergesi olduğu ifade edildi. Buna göre 2018 yılında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik grubun geliri en yoksul yüzde 20'lik grubun gelirinin 7,8 katı oldu.

P80/P20 oranının en yüksek olduğu bölgeler; 8,6 ile TR10 (İstanbul), 7,2 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) ve 7,1 ile TR62 (Adana, Mersin) oldu. Bu oranın en düşük olduğu bölgeler ise 4,5 ile TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli), TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın), 5 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) ve 5,1 ile TR32 (Aydın, Denizli, Muğla), TR33 (Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak) ve TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgeleri oldu.

TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) Bölgesi için bu oran 5 oldu. Bu değer ile bölgemiz zengin ile yoksul arasındaki farkın en az olduğu 4. bölge oldu. (HASAN AKPINAR)

23 Eyl 2019 - 22:18 - Ekonomi

Mahreç  Telgrafhaber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.