GİBTÜ hedef büyüttü

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, kaliteli uluslararası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

Rektör Demir, “Gelişerek büyüyen üniversitemiz Türkiye’nin en saygın ve tercih edilen üniversiteleri arasında yerini almaya hazırlanıyor” dedi.  Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, kaliteli uluslararası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Üniversite olarak hedeflerinin nicelik olarak büyümekten daha çok, nitelik bakımından büyümek olduğunu ifade eden Demir, “GİBTÜ’yü dünyada tanınır, saygın üniversiteler arasına yerleştirmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi güçlü akademik kadrosu, fiziki altyapısı, sosyal ve kültürel imkânlarıyla Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Üniversitenin hem dinî hem de teknoloji boyutuyla bölgeye ve Türkiye’ye önemli hizmetler sunduğunu ifade eden Rektör Demir, “Gelişerek büyüyen üniversitemiz Türkiye’nin en saygın ve tercih edilen üniversiteleri arasında yerini almaya hazırlanıyor.” dedi.

TELGRAF’A ÖZEL AÇIKLAMALAR

Telgraf gazetesinden Okan Çelik’in sorularını yanıtlayan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, öğrenciyi merkeze alan eğitim modeliyle yenilikçiliği benimseyen, kendini sürekli geliştiren, Türkiye’nin en genç ve dinamik üniversitesi olan GİBTÜ’nün kaliteli ve uluslararası bir üniversite olma hedefinin olduğunu vurguladı.

GİBTÜ’NÜN HEDEFİ AFRİKA VE ORTA DOĞU

Demir, “2019 tarihinden bu yana Türk yükseköğretim sahnesinde yer alan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi şu anda Türkiye'de adında İslam kelimesinin geçtiği tek üniversite. İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ne sadece dinî boyuta ve İslam’a ne de sadece bilim ve teknolojiye odaklanacak bir üniversite olmayıp adından da anlaşılacağı üzere hem İslami ilimlerde güçlü hem de bilim ve teknoloji anlamında ileri bir üniversite olacak. Temennimiz ve çalışmalarımız bu yönde. Gaziantep coğrafi anlamda önemli bir stratejik konuma sahip. Dolayısıyla bu stratejik konumu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Burası Orta Doğu'ya açılan bir kapı. Üniversitenin de Orta Doğu'ya açılan kapının bir devamı olarak yükseköğretim alanında Orta Doğu'yu hedef alan ve orada büyük işler başaran, oralardan öğrenci alan, oraya dönük çalışmalar yapan, hem bilim ve teknoloji anlamında hem de dinî anlamda ortak çalışmalar sergileyen bir üniversite olmasını hedefliyoruz. Yani demek istediğim şu: Uluslararası ve kaliteli bir üniversite olma yönünde hızlı adımlarla ilerleyeceğiz. Şu anda gerekli bütün fizibilite çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bütün envanterimizi çıkardık. Eksikliklerimizi tespit ettik. Artı yönlerimizi belirledik. Kampüsle ilgili problemlerimizin neler olduğunu saptadık. Yolumuza hızlı bir şekilde devam edeceğiz. İnşallah yaz sonrası öğrencilerimiz geldiğinde her şey hazır bir şekilde fiili olarak eğitime başlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ VE KALİTELİ BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak hedeflerinin bir anda büyümek değil, kontrollü ve nitelikli bir şekilde büyümek olduğunun altını çizen Rektör Demir şöyle konuştu: “ Şu anda üç bin civarında öğrencimiz var. Toplam beş tane açık fakültemiz bulunmakta. Bunlar İslami İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi. Bu beş fakülteyi güçlü bir şekilde devam ettirmeye çalışacağız inşallah. Bir defa şunu mutlaka ifade etmemiz gerekiyor. Hedefimiz bir anda hemen niceliksel anlamda büyüyüp öğrenci sayımızı 3 binden 2 kat, 3 kat yukarıya çektik gibi bir söylem içerisine girmek değil. Böyle bir hedefimiz yok. Hedefimiz tamamen kalite odaklı ilerlemek. Dolayısıyla hedefimiz sayı çokluğundan ziyade kaliteyi büyütmek ve sürekli hâle getirerek ilerlemek olacaktır. Bu amaçla biz şu anda zaten fiili olarak çalışmalarımıza başlamış durumdayız. Tamamen kalite odaklı ilerlemeye gayret ediyoruz. Tabii açık olmayan fakültelerimiz de var. Yani kâğıt üstünde izinleri alınmış ancak öğrenci alımına başlamamış fakülteler. Bunlar İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi’dir. Bu fakültelerimizi üniversitenin ana yönünü belirledikten ve yapılacakların tamamen netleşmesinden sonra aktive edip etmeyeceğimizi, ne zaman aktive edeceğimizi ve bu işi nasıl yapacağımızı netleştirmiş olacağız.”

GİBTÜ’NÜN FARKI OLACAK

GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, “Gaziantep, Orta Doğu'ya ciddi anlamda hitap etmesi gereken bir şehir. Bu fırsatı yeterince değerlendirebildiğimizi düşünmüyorum. Dolayısıyla üniversite anlamında eğer Orta Doğu'ya hızlı bir şekilde girersek Orta Doğu'da ve Afrika'da bu üniversitenin tanınırlığını artırırsak ve bu üniversiteyi bir cazibe merkezi hâline getirirsek bu üniversite o zaman Türkiye'deki bütün üniversitelerden farklı bir hedefle ve farklı bir alanda hizmet etmiş olacaktır. Bu başlı başına zannediyorum ki çok büyük bir değer teşkil edecektir. Çünkü prensip olarak ben şuna karşıyım. Herkesin aynı şeyi yapması doğru bir şey değil. Türkiye’de bütün üniversiteler neredeyse birbirinin kopyası durumunda. A üniversitesiyle B üniversitesi aynı şeyi yapıyor. Orada da mühendislik var, burada da var. Hepimiz aynı işi yaparsak aynı bölümü açıp fark yaratmaz isek işe yaramaz. Dolayısıyla biz farklı alanlara odaklanmalıyız. Hem Gaziantep’teki diğer üniversitelerden hem de Türkiye'deki bütün üniversitelerden farklı alanlar açmalıyız. Bu farklı alanları açarsak o zaman ciddi anlamda zaten farkımızı ortaya koymuş olacağız. Doğal olarak rekabet de bu şekilde olur, kalite de bu şekilde ortaya çıkar. Yoksa aynı şeyi yaparak sadece törpülemiş oluruz ve bir kalite oluşmaz. Bizim odaklandığımız alan Türkiye’deki üniversitelerin tamamının odaklandığı alanın dışında. Bu, Gaziantep’e ve Türkiye’ye yenilik ve canlılık getirecektir.” diye konuştu.

25 May 2023 - 15:03 Gaziantep- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.