Esnaf çırak bulamıyor

Gaziantep’te KÜSGET Küçük Sanayi Sitesi’nde birçok meslek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Esnaf çalıştıracak çırak bulamıyor. Ustalar da yetiştirecek eleman gelmediğinden yakınıyor.

Gaziantep’te sanayi sitelerinde faaliyet gösteren değişik sektörlerdeki onlarca esnafın son zamanlardaki en büyük derdi çırak bulamamak oldu. Mesleklerini miras bırakacak çırak bulamayan ustalar bu sorunun çözülmesi için ailelere ve yetkililere seslendi. Şanzıman ustası olan Ferhat Özelli, çırak bulmaktaki zorluğun en büyük nedeninin eğitim sisteminden kaynaklandığını söyledi. Oto tamir ustası olan Ahmet Ayrancı da, ‘Bütün meslek gruplarında eleman sıkıntısı çekildiği için insanlar işyerini kapatacak’ dedi. Yakıt ustası olan Hasan Hüseyin Yıldırım, “Aileler sanayi ortamına ön yargılı yaklaşıyor bu durum çocukları da etkiliyor” ifadelerini kullandı. Dürümcü Fatih Tiryaki ise ‘ Gün içinde o kadar yoğun oluyoruz ki bazen yetişemiyoruz. Eleman bir gün geliyor, diğer gün gelmiyor. Zor durumda kalıyoruz’ diye dert yandı.

AHİLİK GELENEĞİ YOK OLUYOR

Küsget Küçük Sanayi Sitesi’nde şanzıman ustası olan Ferhat Özelli, çırak bulmaktaki zorluğun en büyük nedeninin eğitim sisteminden kaynaklandığını söyleyerek, “Çırak bulamamamızın e büyük nedeni, Devletimiz bu konuda duyarsız olmasından kaynaklanıyor. 4+4+4 eğitim sisteminden dolayı ustalarımızın elinin altında şu anda eleman yok. Ustalarımızın elinin altında eleman olmayınca ahilik kültürümüz yavaş yavaş memleketimizde yok olmaya başlıyor. Ahi Evran bizim geleneğimiz maalesef ki gün geçtikçe bu geleneğimiz kayboluyor.

MESLEK LİSELERİNE AĞIRLIK VERİLMELİ

Kimse çocuklarını sanayiye göndermek istemiyor. Göndermek istememesinin sebebi herkes çocuğum okusun istiyor. Bizlerde okusun istiyoruz ama beraberinde de okuyarak gelsinler. Sonuçta herkes doktor, mühendis olamaz. Sanayi meslekleri de bize lazım. Devletimizin bu konuda meslek liselerine çok ehemmiyet vermesi gerekiyor. Meslek liselerini de sanayi sitelerinin içine kurmamız gerekiyor. Ustalarımız sanayi sitelerin içine kurdukları zaman çıraklarımız gidecek orada haftada bir gün eğitim görüp 4 gün bizim yanımıza gelecekler. Pratik olarak öğrenecekler ki işi o zaman alanlarında başarılı olacaklar.” dedi.

İŞ BİLMİYORLAR AMA USTALAR

Yeni neslin sanayi ortamına oldukça uzak olduğunu söyleyen, gelecek yıllarda usta sayısının da azalmasıyla beraber mesleki olarak sıkıntılar yaşanabileceğini söyleyen usta Özelli, “Aslında en baştaki bizim asli sıkıntımız ailelerimizden kaynaklanıyor. Ailelerimizin teşvik etmesi gerekiyor. Biz işe başlarken ustalarımızın yanına getirip bizi koyduklarında ‘işte eti senin kemiği de senin usta bunu memlekete faydalı bir insan yap’ diye bırakırlardı. Şimdiki ailelerimiz istiyorlar ki tüm çocuklar okusun. Çocuğumuz aman ezilmesin. Çocuklarda kolay para kazanma derdinde zaten yeni gençlik kötüye gidiyor. Mesleği öğretecek çırak bulamayınca ustalar, patronlar çoğalıyor. Bu da müşteriye pahalılık olarak yansıyor. İş bilmiyorlar ama ustalar.” açıklamalarını kaydetti.

AİLE TEŞVİK ETMELİ

Oto tamir ustası olan Ahmet Ayrancı çırak bulamamaktaki temel sorunun aile olduğunu söyleyerek, “Şimdiki gençlerimiz sadece oto sanayi değil diğer meslek dallarına da yönelmiyor. Bunun en büyük sebebi ise aile. İstiyor ki herkes çocuğum okusun. Okuma kapasitesi varsa amenna, tabi ki okusun ama kapasite olmayan çocuğu da okutamazsın. Yarın öbür gün bütün meslek gruplarında eleman sıkıntısı çekildiği için insanlar işyerini kapatacak. Okuyan gençlerimizin bazılarına bakıyorum boş geziyorlar istiyorlar ki temiz iş bulalım altımızda araba olsun. İki üç saat ofiste kalayım ondan sonra dışarıda gezeyim. Yani böyle işler arıyorlar hiçbir zaman emek olmadan yemek olmaz. Bir ağaç diktiğiniz zaman yıllarca ekip biçiyorsunuz ki meyveyi yemek için. Çalışıp çabalamadan hiçbir zaman bir sonuç elde edemezsiniz. Bizim maalesef tek kaybımız bu. Çocuklar hazıra alışmışlar, uğraşmak istemiyorlar bunun için de ailenin teşviği lazım.” ifadelerini kullandı.

ALMAN MODELİ UYGULANMALI

Saniye sitesinde yakıt ustası olan Hasan Hüseyin Yıldırım ise, MESEM uygulamasının etkili olduğunu fakat yetersiz kaldığını belirterek, “MESEM’in etkisi oldu ama bizim talebimiz daha farklı aslında. Biz biraz daha derine inilsin, öğretmenlerimiz ebeveynlerini teşvik etsin, velilerimizle konuşsun istiyoruz. Biraz daha marifetnameyi incelesinler. Yani çocuğumuz okumaya mı elverişli, çocuğumuz çalışmaya mı elverişli? Bunu daha önceden görmeleri, tespit etmeleri lazım. Çocuklarımız okuyorlar, başaramadıkları zaman bunları biz sanayiye gönderelim veyahut da işte bir meslek sahibi edelim düşüncesini biz istemiyoruz. Bu sefer adam 20 yaşına geliyor, askerliği çıkıyor, askerden geliyor, evliliği çıkıyor. Bu çocuk ne zaman hayata tutunacak? Yani öğretmenlerimiz özellikle ailelerle, çocuklarla ilgili daha fazla konuşmaları lazım. Eğitimde ‘Alman Modeli’ uygulanması lazım. Çocuklar okulda başarılı olamadığı zaman sanayiye gönderilmesin, neye yeteneği varsa onu keşfedip ona göre mesleğe yönelsin istiyoruz. Ben Almanya’da ‘Alman Modeli ile okudum. Orada aileler teşvik ediyor çocuklarını.” dedi.

ÖN YARGI VAR

Ailelerin sanayi ortamına ön yargılı yaklaştığını söyleyen usta Yıldırım, “Aileler sanayi ortamına ön yargılı yaklaşıyor bu durum çocukları da etkiliyor. Bizim sanayi ortamımızda saygı vardır. Çırağımız, kalfamız büyüklerine saygıda kusur etmez. Biz burada eğitim de veriyoruz. Kime, nasıl davranıyor kontrol ediyoruz. Ustalarımızın bize bıraktığı geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Ailelerin sanayi mesleklerini ayırt etmemesi lazım, çocuklarını buraya teşvik etmesi lazım.” diyerek ailelerin temel unsur olduğunu vurguladı.

GENÇLER BİR YERE BAĞIMLI OLMAK İSTEMİYOR

Sanayi sitelerinin vazgeçilmez sektörü olan yemek sektöründe dürüm işletmeciliği yapan Fatih Tiryaki de aynı dertten muzdarip olduğunu dile getirdi. Tiryaki, “Sanayi siteleri esnafları olarak devamlı problemimiz işçi bulamamak. Bunun sebebine gelecek olursak, gençlerimizin biraz sorumluluktan uzak olmaları. Gençlerdeki en büyük sıkıntı, ailesinden destek gördükleri için çalışmayı istemiyorlar. Gençler iki gün para kazanıp, üç gün gezme peşindeler. Dışarılarda, sokaklarda, eğlence mekanlarında gidip gezmek derdindeler. Herhangi bir sorunları da bulunmadığı için bir yere bağımlı hale gelmek istemiyorlar. Türkiye’nin genel bir sorunu bu, bütün iş yerlerinde aynı sıkıntı mevcut. Yemek sektörünün sanayi sitelerinde büyük önemi var. Gün içinde o kadar yoğun oluyoruz ki bazen yetişemiyoruz. Eleman bir gün geliyor, diğer gün gelmiyor. Zor durumda kalıyoruz” diyerek çoğu zaman eleman bulamadıklarından dolayı paket servise kendilerinin çıktığını anlattı.

05 Haz 2023 - 20:30 Gaziantep- Gaziantep Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Cenk Varol - Meslek Lisesi STAJ MAĞDURLARI olarak yüzbinlerce insan ADALET istiyor..! STAJ adı altında üç kuruş maaşla eşek gibi çalıştır, Sigorta kartı ve sicil numarası ver, halen o sicil numarası üzerinden primleri yatırılsın.. Emekliliğe dahil etme! Varmı böyle bir hak adalet..?

STAJ 1996

STAJ SSK BAŞLANGICI OLSUN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 21:39
08

Vatandaş - Gelmez tabi sozde sigortalı çıraklar stajcilar özde sigortasiz çalıştırılan aptal yerine konulan gencler.Neden çalışsın acaba.Babalarida bu yöntemle dolandırılmis küçük yaştan eşek gibi sigortalisiniz diye çalıştırıp şimdi emekliliği sayilmazken sıra evlatlarinami geldi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 14:00
07

Midemirhan - Sigortasız asgari icretin altına çalışacak adam bulamıyoruz diye ağlamak da ne bileyim...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 12:55
06

Yasin - Düz liseler kapatılmadığı sürece belli ise zorunluluğu ortadan kalkmadıkça kaliteli Usta yetişmez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 05:09
05

Adanalı - Sanayi de eleman olmamasının sebebi sigorta yok meslek lisesi öğrencisi staj yapar okul müdürü sugortaniz var belgeniz bu kağıt der ama prim yatmaz meslek lisesi okunmaz oldu okuma git çalış daha iyi heralde

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 12:50
04

Özcan Balcı - Bütün sanayiler kapansın zamanında adam gibi ssk ödeseydiniz sindirdi milyonlarca çırak madur olmazdı devlet le bir olup kucuk yaşta çocuk ları sigortanız var diye kandırdınız 9 senem heba oldu

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 06 Haziran 08:37
03

Yavuz - Esnaf kendini sosyal yönden güvence altına alamıyor ki bağkur primi başta olmak üzere kira malzeme daha birçok giderini karşılayamıyor çırağa nasıl nasıl yanına alsın kredi desteği demek borçlanma demek piyasa da alışveriş olmadığı sürece ne anlamı var

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 08:36
02

Staj Magduru - Neden meslek lisesine gönderelim ki ben meslek lisesi okudumda neoldu sigortam yapıldığı halde şuanda emekliliğe sayılmıyor okulum bittiğinde tesisatçı yanına girdim bana cam kırıkları yerleri temizletti aynı zamanda camciydi neymis ben biraz anliyormusum işten arkadaşının çocuğu ogrensinmis valla bir oğlum bir kızım var asla meslek lisesine vermedim vermemde bunun sorumlusu aile değil önce devlet sonra işverenler

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 07:58
01

Ciraklik Maduru Verile - Ben bile yaptigim cirakligin ustasi olmusken simdi diyorumki ciraklik sigortasi maduruyum kimseninde umurlarinda degiliz kimse ciraklik yapmasin.bize ogretmenler mudur okula gelin sizin sigorta baslangiciniz var emeklilige faydasi var pirime yok dedi hepsi kandirmislar uyutmuslar yalan olduk

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 06 Haziran 01:20