Deprem uzmanı Naci Görür uyardı!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili yeni uyarılar geldi. "Beklenen Marmara depremi 7,2 ile 7,6 büyüklüğü civarında olacak" diyen Naci Görür, "Deprem İstanbul'un Avrupa yakasında 9 şiddetinde hissedilecek!" dedi. Görür, bu hızla çalışmalar sürdüğü takdirde İstanbul depreminin ardından Türkiye7nin siyasi bağımsızlığını kaybedebileceği uyarısı yaptı.

Türkiye'nin en tanınmış deprem uzmanlarından Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde ''muhakkak'' 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem meydana geleceğini, bu konuda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. T24'ün Yıllık Buluşmaları toplantısına katılan Naci Görür, beklenen Marmara depreminin olası sonuçlarını ve ekonomiye olası etkilerini anlattı. 

Avrupa yakasında 9 şiddetinde hissedilecek

Naci Görür, Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey kolunun her 250 senede bir, ortalama olarak 7 ve üzeri deprem ürettiğini belirtti. Görür, ''Bugün tekerrür periyodu doğmuştur'' diye devam etti ve ''Marmara denizinde artık deprem olacak mı olmayacak mı bunu bırakalım. Bilimsel gerçek, bu depremin olacağı yönünde'' ifadelerini kullandı. Görür, depremin İstanbul'un Avrupa yakasında 9 şiddetinde hissedileceğini belirtti.

Marmara Denizi bir deprem denizidir!

Marmara Denizi'nin bir deprem denizi olduğunu ifade eden Görür, ''Deprem olduğu için, Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey kolu o bölgede aktif olduğu için bu deniz oluşmuştur. Denizin oluşum nedeni bu bölgedeki fay hareketi ve depremlerdir. Kuzey Anadolu Fayı'nın bir özelliği var, yüzyıllardır böyle devam ediyor. Depremlerin doğudan batıya doğru taşıyor. Biz buna depremlerin göçü adını veririz'' dedi.

Marmara'ya dayandı, kırılmasını bekliyoruz

Görür, şu hatırlatmada bulundu: '' 20. yüzyılda 1939 Erzincan depreminden sonra olan depremler: 42, 43, 57, 67, 99'de 2 tane... Bu depremler Erzincan'dan başlayıp Marmara'ya kadar geliyor. Bu depremlerin her biri yedi civarında ya da daha büyük. Doğudan başlıyor 39'da, 99'da İstanbul'un kapılarına dayanıyor. 99 depremleri olduğu zaman biz alarm verdik, İstanbul'u depreme hazırlayın diye. 99'da Kocaeli depremi oldu, onun batısında Marmara Denizi var. Kuzey Anadolu Fayı nerede bir deprem yapıyorsa, bir sonraki deprem onun batısındaki bir alan. Yani stresi transfer ederek kıra kıra geliyor. Marmara Denizi'ne dayandı şimdi ve Marmara Denizinin kırılmasını bekliyoruz.'' 

Depremin büyüklüğü 7,6'ya ulaşabilir!

Görür, yukarıdaki haritaya işaret ederek, Marmara'da meydana gelmesi beklenen depremle ilgili şu öngörüleri sürdü: ''Adalar'ın güneyindeki fay kilitli faydır. Kırılmasını beklediğimiz faydır. Kumburgaz Fayı var bir de, o da kilitlidir. Marmara'nın batısında olan fay ise, Tekirdağ Fayı; 1912 yılında Şarköy depreminde kırılmıştır. Deprem beklediğimiz iki fay kolu var: biri Kumburgaz Fay Kolu, ve Adalar Fay Kolu. Bu faylar kırıldığı takdirde Marmara'da minimum 7,2; maksimum 7,6'ya varacak deprem oluşacaktır."

Avrupa yakası daha fazla etkilenecek

Avrupa yakasında, sarı-kahverengi zemin hakimdir. genç zemin, göreceli olarak çökenlerdir, fazla dayanıklı değildir. Zemini bu yerler oluşturuyorsa depreme dayanıklı değildir, depremi büyütecek niteliktedir. bunların üstüne yapılan yapıların çok dikkatli yapılması gerekir. çünkü deprem açısından alttaki zemin de sorun çıkartır.

Asya yakasının zemini daha iyi...

Asya tarafında, daha eski kayalar vardır. Deprem zararlarını daha azaltabilecek, daha dayanıklı, üzerindeki ve içindeki yapılara daha fazla zarar vermeyecek özelliklere sahiptir. Asya yakası, deprem açısından Avrupa yakasından görece daha iyidir zemin ve jeolojik koşullar bakımından.

Su depremde çok sakıncalı...

Su depremde son derece sakıncalıdır. Suyun basıncı, zemin üzerindeki yapıların dengesini bozmaya sebep olur. Asya yakasında zemin, Avrupa yakasına göre çok daha farklılık gösteriyor. Avrupa yakasında zemin iyi ölçüde değil. 

Sahilden içeri 10 kilometre mesafe...

Marmara'nın kıyılarında kırmızı renkler egemen. Yer ivmesi deprem sırasında sahile yakın alanları etkileyecek. Avrupa Asya çok fark etmiyor. Marmaradan içeri doğru 10 km mesafede zeminin ivmesi çok fazla. bütün yapılara daha fazla yük bindireceği anlamına geliyor bu. 

Avrupa'da sahile yakın yerler 9 şiddetinde...

Depremin şiddetine baktığımız zaman Avrupa yakasında, özellikle sahile yakın yerlerde şiddet 9 seviyesinde. Avrupa yakasında, depremin şiddeti kaçınılmaz olarak çok daha fazla. Asya yakasına bakarsanız, lacivert alan sınırlı, daha az. Avrupa yakası depremden daha fazla etkilenecektir şiddeti açısından. Asya yakası nispeten daha az etkilenecektir. 

Sahil şeridi iki yaka için de aynı...

 Özet olarak, Avrupa yakası her yönüyle Asya yakasından daha fazla etkilenecektir, depremin şiddeti orada daha fazla olacaktır. zeminin yapısı orada daha kötüdür. Asya daha iyi zemin açısından ama sahil bölgesinde iki kıta arasında çok bir ayrım söz konusu değildir.

İBB'ye göre İstanbul'da minimum 98 bin bina yerle bir olacak
Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinde 50 bin 783 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklandığını, ancak sayıların daha fazla olduğunun düşündüğünü belirten Görür, bu sayının İstanbul'u vuracak bir depremde ölü sayısının ''kat be kat'' fazla olacağını belirtti: ''Mal kaybında, 37 bin 984 bina yıkılmış 11 ilde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmasına göre, İstanbul'da yerle bir olacağı düşünülen bina sayısın minimum 98 bindir..."


Ekonomik felaket yaşanacak

Depremin ekonomik olarak da çok ağır etkileri olacağını vurgulayan Görür, yıkımın Türkiye'nin siyasi bağımsızlığını yitirmesine dahi sebep olabileceğini belirtti. Görür, ''Ekonomik felaket dediğimiz zaman, Marmara bölgesi, Türkiye'nin can damarı bir bölge. Türkiye'yi besleyen bir bölge. Marmara depremi gerçekleşirse İstanbul'da iş dünyasının, ekonomi çarklarının duracağı kesindir'' dedi.

İş dünyası da depreme hazır değil

''Ne iş dünyası ne sanayi dünyası depreme hazır'' diyen Görür, ''Öyle olmadığı için de bizim deprem sırasında ekip, ekipman, fabrika, tesisler, tesislerin alt yapısı, sevkiyat, müşteri, pazar vb. kaybedeceğiz. Marmara bölgesinde ekonomik çarklar durursa, kendisi de çökecektir. Marmara bölgesinin çökmesiyle ekonomik bağımsızlığımızı yitireceğiz'' diye devam etti. 

Türkiye, siyasi bağımsızlığını kaybedebilir

Görür, ''Ekonomik bağımsızlığımızı yitirmekle kalmayacağız, korkarım ki siyasi bağımsızlığımız da tehlikeye girecektir. Çünkü, 'borç alan talimat alır'...'' dedi.

24 Eki 2023 - 16:58 - Gündem

Muhabir  Bilal Yiğit


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.