Eski Uzman Çavuşlar atama istiyor

Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ‘atama’ sorununa dikkat çekti.

Atanamayan Uzmanlar Derneği Başkanı Mustafa Gündeşli yaptığı yazılı açıklama şu şekilde; "Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir."

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında; "Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." denilmektedir.

Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler. 2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların KAZANILMIŞ HAKLARIDIR. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş Kazanılmış Hakları olmasına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb. şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler.

Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle KAZANILMIŞ HAKKIMIZ olmasına rağmen ATANAMIYORUZ.

Eski Uzman Çavuşlar atama istiyor

Aynı üniforma altında terörle ve teröristlerle Kahramanca mücadele etmiş fakat Şehit ve Gazi olmuş Uzman Çavuşlar 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında;

-Şehit yakınları

-Gazi ve Gazi yakınları Devletimiz tarafından Yılın belirli aylarında Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur ve işçi kadrolarına hak sahipliğinin tespitinden sonra kura ile atandırılarak istihdamları sağlanmaktadır. Bu mücadele de bir şekilde sağ kalıp silah arkadaşlarının kanını yerde koymayan ilerleyen süreçte bir şekilde mesleğinden ayrılan Uzman Çavuşlar ise bir başlarına ellerinde bir kanun maddesi ile kurum kurum gezip Atanabileceği Atanma başvurusunu kabul edebilecek yer aramaktadır.

Yaşanan mağduriyetin bitirilmesi ve Kahramanların haklarının teslimi için bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde ya da 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir yönetmelik ile kamuda, Memuriyete Atanmalarının Devletimiz eliyle yapılmasını istiyoruz. Saygılarımla arz ederim.” ifadelerine yer veridi.

01 Ara 2023 - 12:59 - Gündem

Mahreç  Behiye Nur Köysu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Gökhan Ceylan - #EskiUzmanÇavuşlar

İnandık başaracağız

Teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 23:58
05

Serdar Tarhan - Eski uzman çavuşlara verdiğiniz destekten dolayı ATAUZDER ailesi olarak teşekkür ederiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 19:34
04

Osman Zengi̇n - #EskiUzmanÇavuşlar ve @atauzder ailesi olarak atanmak HAKKIMIZ İNANDIK ve BAŞARACAĞIZ

Destekleriniz için çok teşekkür ederiz @telgraf.net ??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 13:48
03

Gökhan Pehlivan - #EskiUzmanÇavuşlar İNANDIK BAŞARACAĞIZ eski uzman çavuşların kanuni haklarıyla referanssız devlet eliyle atamaları için seslerine tercüman olduğunuz için teşekkür ederiz @ATAUZDER @gundes_46

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 13:30
02

Emrah - #eskiuzmançavuşlar ailesi olarak size çok teşekkür ederiz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 13:23
01

Erkan Kılıç - #EskiUzmanÇavuşlar

İNANDIK BAŞARACAĞIZ

Bizlere verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz ??

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 13:12