2000-2008 yılı sigorta giriş olan milyonlarca çalışana müjde! Tasarı Meclis'te

2000 ile 2008 yılları arasında SGK girişi olan milyonlarca çalışına emeklilik yolu açan kademeli emeklilik çalışması Meclis'e geliyor. Yereler seçimler öncesinde birkaç ay ile emekli olamayanlara oh dedirten bir gelişme oldu. 2000 yılı ile birlikte sigortalı olanlara emekli olma yolu gözüktü.

2000-2008 yılı sigorta giriş olan milyonlarca çalışana müjde! Tasarı Meclis'te
2000-2008 yılı sigorta giriş olan milyonlarca çalışana müjde! Tasarı Meclis'te
+1
Haber albümü için resme tıklayın

9 Eylül 1999'dan önce sigortalı işe başlayan milyonlarca kişi EYT yasasa ile emekli edilmişti.  Sigorta girişi Eylül 1999 öncesi alan SSK ve Bağ-Kurluları emeklilikte yaşa takılmaktan kurtaran EYT yasasının bir benzerinin yerel seçimlerden önce devreye alınması için yapılan çalışma gündeme bomba gibi düştü. Bu yasanın kabul edilmesi ile birlikte çalışma hayatına 2000 yılı ile birlikte sigortalı olarak giriş yapan milyonlarca çalışan kademeli emeklilik hakkı kazanacak. Hükümetin yerel seçimlerde de başarı kazanmak üzere en büyük koz olarak ikinci EYT yasasını Meclis'ten geçireceği iddia edildi. Tasarı torba yasa ile birlikte Meclis'e sunulacak. Yasa tasarısındaki yeni düzenleme ile 2000-2008 arası SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na bağlı sigorta girişi olan vatandaşların yaşa takılmaları ortadan kaldırılacak emeklilik yolu açılacak.

KADEMELİ EMEKLİLİK UMUDU

Kademeli emeklilik sisteminde de çalışanların prim gün sayısını ve yıl şartını sağlaması gerekiyor. Bu iki şartı sağlayan çalışanlar ise yaşa bakılmaksızın emekli olabilecek. İkinci emeklilik yasası olarak gündeme gelen tasarı yerel seçimler öncesinde 2000 yılı 1 Ocak itibari ile sigorta olanları kapsayacak. Yeni düzenleme ile emeklilik yaşı 5-6 yıl öne çekilmiş oluyor. SSK'lı kadın çalışanlar için yıl şartı 20, erkek çalışanlar için ise 25 yıl olarak belirlenmişti. Kadın ve erkek olmalarına bakılmaksızın sigortalıların emekli olmaları için 5000 – 5975 arası prim gün sayısını doldurmuş olmaları gerekiyor.

2008 YILINDA EMEKLİLİK YAŞI 65'E ÇIKALMIŞTI

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’da değişiklik yapılmadan önce emeklilik için kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi yeterli oluyordu. Ancak 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile birlikte kadınlarda emeklilik yaşı 58, erkeklerde ise bu yaş 60 olarak belirlendi ve en az prim gün sayısı ise 7000'e yükseltildi. Yasa 2008 yılında biraz daha ağırlaştırarak emeklilik yaşı 65'e çıkarıldı.

Bu kanunla birlikte prim gün sayısı 20-25 yılı geçenler bile yaş sınırına takılarak emekli olamamaya başladı. Emekli olamayanların sayısı her geçen gün arttı. Milyonlarca çalışana umut olan açıklama SGK Uzmanı Emin Yılmaz'dan geldi. Emin Yılmaz Vatan'a yaptığı açıklamada şu anda Meclise sunulan ikinci bir EYT yasası bulunduğunu ve bu yasanın 2000 sonrasında işe başlayanların emekliliklerini de kapsadığını diye getirdi.

Yasa teklifinin içeriği hakkında bilgi veren Emin Yılmaz, yasanın prim günlerinin 6.250 günden başlayarak 7.000 güne kademeli olarak artırılmasını ön gördüğünü söyledi. Bu da prim gün sayısının direkt 7.000 gün değil, 6.250 günden başlayarak prim günlerinin kendi içinde kademeli olarak değişmesi anlamına geliyor. Yılmaz'ın açıklamasına göre yasa emeklilik yaşlarını 43'ten başlayıp 50 ve 52 yaşa kadar ilerlemesi talep ediliyor.

KISMİ EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

1- HİZMET TESPİT DAVASI

Vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumunun arşiv kayıtlarının incelenmesi için eğer günsüz girişleri var ise, 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalıştığına eminse Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edecekler ve arşiv kayıtlarını inceleyecekler. Gününün olup olmadığını tespit ettirmeleri gerekiyor.

2- ÖDENMEMİŞ PİRİM

Girişi yapılmıştır, primi ödenmemiştir. 4 aylık prim dönem bordrosunda prim ödenmediği için sigorta günü görünmez. Sigorta günü gözükmediği için başlangıç olarak sayılmaz. Eğer 8 Eylül 99’dan önce ise emeklilik hakkını elde edemiyor. Daha sonra yıllarda emeklilik şartları değiştiği için onun da bir anlamı olmuyor.

KISMİ EMEKLİLİK MAAŞ BAĞLANMA ŞARTLARI NELER?

Kısmi emeklilik, belli bir yaşa geldiği halde primini tamamlayamayan sigortalılara yaştan emeklilik hakkı tanınıyor. Yaş haddi işe başlama tarihi, çalışılan statüye göre değişiyor. Buna göre, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar 15 yıl, 3600 günü dolduğunda 50-60 arası değişen yaşı doldurduğunda emekli olabilir. Bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların 4500 günü tamamlaması gerekiyor.

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?

Çalışan, çocukları olan kadınlarımızın da erken emeklilikleri söz konusu olabilir. Kadınlarımızın çocuk sayısına göre erken emekliliği söz konusu olabilir. Kadınlarda her bir çocuk için borçlanma imkanı vardı. Toplam 2160 gün borçlanma söz konusuydu. Her bir çocuk için 720 gün, toplamda 3 çocuğa kadar 2160 gün borçlanma söz konusuydu. Aynı hususta düzenleme ile beraber çocuğu olan kadınlarımızın erken emekli olması söz konusu olabilir.

09 Oca 2024 - 22:00 - Ekonomi

Mahreç  Telgraf Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.