Cenaze İzni Kaç Gün? 2024 Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

Cenaze izni, yakınlarının vefatı durumunda çalışanlara verilen ücretli bir mazeret iznidir. Cenaze izni süresi ve şartları, çalışanların tabi olduğu kanunlara göre değişiklik göstermektedir.

Bir yakının ölümü halinde, sigortalı işçilere, devlet memurlarına ya da hizmet sözleşmesine bağlı diğer ücretli çalışanlara, yürürlükteki yasalara bağlı olarak cenaze izni olarak da adlandırılan ölüm izni verilebilir. Bunlar ücretli izinlerdir, dolayısıyla izin nedeni ile çalışanın ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

Bu yazıda, cenaze izni kimlere verilir, cenaze izni ne kadar, cenaze izni belgesi nedir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Cenaze İzni Kaç Gün? 2024 Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

CENAZE İZNİ KİMLERE VERİLİR?

Cenaze izni, çalışanların tabi olduğu kanunlara göre farklılık göstermektedir. Devlet memurlarının cenaze izni 657 Sayılı Kanunun 104’üncü maddesi kapsamında verilir. İlgili maddeye göre memurun eş ya da çocuklarının vefat etmesi, kendisi ya da eşinin anne ya da babası ve ya kardeşlerinin vefatı halinde memurların ölüm izni kullandırılır.

Sigortalı yani SSK’ya bağlı olarak çalışanların, özel sektör çalışanlarının ölüm izniyse 4857 Sayılı Kanun ile belirlenir. İş kanunu ölüm izni maddesi kapsamında sigortalı çalışanlara eşinin, çocuklarının ya da anne ve ya babasının vefatı durumunda cenaze izinleri verilir.

CENAZE İZNİ NE KADAR?

Cenaze izni süresi de çalışanların tabi olduğu kanunlara göre farklılık göstermektedir. Memurlar için cenaze izni süresi 7 gündür. Bu süre, memurun eş ya da çocuklarından birisinin vefatı, anne ya da babası ve ya kardeşlerinden birisinin vefatı, eşinin anne ya da babası ya da kardeşlerinden birisinin vefatı durumunda geçerlidir.

İşçiler için cenaze izni süresi ise 3 gündür. Bu süre, işçinin eş, çocukları, anne ya da babasının vefatı durumunda geçerlidir. Cenaze izni süresince çalışanların maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmaz ve primleri eksik ödenmez.

CENAZE İZNİ BELGESİ NEDİR?

Bir çalışan cenaze izni talep ettiğinde yasal olarak verilmesi gereken izin türünü düzenleyen temel bir resmi belge cenaze izin belgesidir. Şirket bu belgeyi çalışanın talebi üzerine veya yasalara uygun olarak düzenleyebilir. Genellikle işletmenin resmi antetli kağıdına yazılan bu belge aşağıdaki ayrıntıları içerir:

Çalışanın adı, soyadı ve pozisyonu

Çalışanın ayrılacağı tarih

Gerekirse, kaybettiği yakının ölüm belgesi

Ölüm izni süresi

Ölüm izni süresince çalışanın maaşının nasıl ödeneceği

Yöneticilerin adı-soyadı, imzası ve mührü

Cenaze izni belgesi, çalışanın şirket politikasına ve yasal haklarına uygun olarak izin aldığının kanıtıdır. Bu belge, çalışanın izin süresini, bu süre için ödeme planını ve başka evrak gerekip gerekmediğini ayrıntılı olarak özetler. Bu izin belgesi alınmadığı takdirde cenaze izni işleme alınmaz ve gerekli işlemler tamamlanamaz.

CENAZE ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Cenaze ödeneği alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Cenaze ödeneği İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

Hak sahipleri, ölüm anında 360 gün malullük, yaşlılık veya ölüm sigortası primi bildirilmemiş olsa bile cenaze ödeneği alacaktır.

Cenaze İzni Kaç Gün? 2024 Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

2024 CENAZE ÖDENEĞİ NE KADAR?

Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan bir önceki yılın Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak cenaze ödeneği tutarı belirlenir. Bu kapsamda 2024 yılı cenaze ödeneği tutarı 3.385,00 TL'dir.

Ölüm yardımı, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamındaki emekliler için 8.240 TL’dir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.