Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir Mi? Şartları 2024

Kanser hastalarının malulen emekli olup olamayacakları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sizin için hem bu sorunun cevabını hem de malulen emekli olmanın şartlarını araştırdık.

Kanser hastalığı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi zorlayan bir durumdur. Bu nedenle, kanser hastalarının çalışma hayatına devam etmesi bazen mümkün olmayabilir. Peki, kanser hastaları malulen emekli olabilir mi?

Malulen emekli olmak için hangi şartlar gerekli? Malulen emekli olmak için nasıl başvurulur, maaş ne kadardır? gibi soruların cevaplarını ve diğer tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR?

Malulen emeklilik, herhangi bir hastalık, kaza, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma ve meslekte kazanma gücünü belirli bir oranın üzerinde kaybeden sigortalıların erken emekli olmasıdır. Malulen emekli olabilmek için, sigortalının çalışma gücünde ve meslekte kazanma gücünde en az %60 oranında bir kayıp olması gerekir.

Ayrıca, sigortalının 10 yıllık sigortalılık süresini ve 1800 gün prim gününü tamamlamış olması, ve çalışma gücü kaybına neden olan rahatsızlığın sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmış olması da şarttır. Bu şartları sağlayan sigortalılar, maluliyetine sebep olan rahatsızlık nedeni ile işten ya da görevden ayrıldıktan sonra malulen emekli olabilirler.

Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir Mi? Şartları 2024

KANSER HASTALARININ MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Kanser hastaları için malulen emekli olmanın şartları biraz daha farklıdır. Kanser hastaları, malulen emekli olmak için gerekli olan 1800 gün prim ödeme gün sayısını ve 10 yıllık sigortalılık şartlarını sağladıkları takdirde, sağlık kurulu raporu almaya gerek olmaksızın malullük aylığına hak kazanabilirler.

Bu şartları sağlayan kanser hastaları, hastalığın teşhisinden itibaren 1 yıl içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak 18 aylığına malul sayılırlar. 18 ay bitiminde, hastalık durumuna göre çalışma gücünde minimum yüzde 60 oranında kayıp devam ediyorsa maluliyet hakkı da devam eder. Ama yüzde 60’lık bir kayıp gitmişse, malullük aylığı hemen kesilir.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Malullük aylığı almak isteyen sigortalılar, ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvurmalıdırlar. Başvuru dilekçesinin yanında, aşağıdaki belgelerin de hazırlanması gerekir:

İşe giriş sağlık raporu veya beyanı

İşe giriş bildirgesi

Malulen emeklilik için alınmış olan sevk onayı

İşten ayrılış bildirgesi

Sağlık kurulu raporu (Kanser hastaları dahil değil)

Başvuru yapıldıktan sonra, sigortalının durumu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilir. Sigortalının malul sayılması halinde, malullük aylığı bağlanır. Malulen emekli olanların maaşı, sigortalının prim ödeme gün sayısı, prim ödeme tutarı, sigortalılık başlangıç tarihi, maluliyet derecesi ve yaş gibi faktörlere göre değişir.

MALULLÜK AYLIĞININ KESİLMESİNE NEDEN OLAN DURUMLAR

Malullük aylığı alan sigortalıların, aşağıdaki durumlarda malullük aylıkları kesilir:

Malullük aylığı alan kişinin 5510 sayılı Kanun dahilinde sigortalı olarak bir işte çalışması durumunda

Malullük aylığı alan kişinin herhangi bir yabancı ülke mevzuatı kapsamında çalışması durumunda

Yapılmış olan kontrol muayenesinde malul sayılmaya yol açan durumun geçmişse

Maluliyet aylığı almakta iken emekli olmaya hak kazanan sigortalı tarafından yazılı başvuru yapılır ve emekli aylığı da hesaplanır. Bu durumda maluliyet aylığı kesilecek ve hesaplanan emekli aylığı maluliyet aylığından fazla ise kişi emekli aylığı alacaktır.

Bir iş kazası ya da meslek hastalığı sigortalının çalışma kabiliyetini en az yüzde 60 oranında azaltmış ise sigortalı hem gelir hem de maluliyet aylığı alabilir. Sigortalı bu durumda diğer miktarın yarısını ve daha yüksek olanı alacaktır.

22 Oca 2024 - 18:00 Gaziantep- Yaşam & Sağlık

Mahreç  Mihran Temiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.