Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? 2024 Güncel

Bu sene doğum yapacakların ihtiyacı olacak olan bebeklerine SGK kaydı yaptırmak için birtakım işlemlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Peki yeni doğan bebek SGK kaydı nasıl yapılır? İşte 2024 güncel bilgiler…

Yeni doğan çocukların alacakları hizmetleri sağlayan kurumlardan biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özellikle çocukların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için birtakım çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar kapsamında yeni doğan bir bebeğin sigortalı sayılabilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için bebeğin SGK kaydının ailesi tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Yeni doğan bebeğin SGK’nın sağladığı sağlık hizmeti ve diğer yardımlardan yararlanabilmesi için şart koşulan SGK kaydı, birtakım işlemlerin takibi ile gerçekleştiriliyor. Bu işlemlerin ardından yeni doğan bebeğin SGK kaydı yapılmış oluyor. Peki yeni doğan bebek SGK’ya kaydedilebilir mi, SGK kaydı nasıl yapılır? Yeni doğan bebek SGK kaydı formu nereden alınır, ne işe yarar? İşte 2024 güncel bilgiler…

Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? 2024 Güncel

YENİ DOĞAN BEBEK SGK’YA KAYDEDİLEBİLİR Mİ?

Yeni doğan bebeklerin SGK’nın sağladığı olanaklardan yararlanabilmesi için gerçekleştirilen SGK kaydı, yeni doğan bebeklerin SGK’da görünmesini sağlıyor. Başka bir deyişle, daha önce bebeklerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için geçmişte kullanılan sağlık karneleri, şimdilerde SGK kaydı olarak geçiyor. Geçmişte bebeğin 6 aylık olması şartı aranırken, günümüzde bebeğin doğduktan hemen sonra SGK kaydı yapılabiliyor. Ancak bebeğin SGK kaydının gerçekleştirilebilmesi için birtakım işlemlerin yapılması gerekiyor.

YENİ DOĞAN BEBEK SGK KAYDI NASIL YAPILIR?

Yeni doğan bir bebeğin SGK kaydının yapılabilmesi için ebeveynlerin yapması gereken birtakım işlemler bulunuyor. Bu işlemler neticesinde yeni doğan bebeğin SGK kaydı gerçekleştiriliyor. İşte yeni doğan bebeğin SGK kaydı adımları:

Yeni doğan bebeğin SGK kaydı yapılabilmesi için bebeğin nüfusa kaydedilmiş olması şartı aranıyor. Günümüzde bebeklerin nüfus kayıtları otomatik bir şekilde yapılıyor. Doğum yapılan hastanenin bölgedeki nüfus müdürlüğüne bildirdiği doğum hali bebeğin nüfus kaydının otomatik olarak oluşmasını sağlıyor. Daha hızlı işlemler için ebeveynler hastaneden alacakları belge ile de nüfus müdürlüğüne giderek, bebeklerinin kaydını yaptırıp, kimlik kartını hızlı bir şekilde alabiliyor.

Nüfus kaydının tamamlanmasının ardından yeni doğan bebeğin SGK kaydının tamamlanması gerekiyor. Bunun için en yakın SGK merkezine gidip, bebeğin geçici kimliği ile başvuru yapmak gerekiyor. SGK’da bulunan Genel Sağlık Sigortası (GSS) birimi üzerinden yapılması gereken ‘Sağlık Provizyon ve Aktivasyon’ işlemi ile yeni doğan bebeğin SGK kaydı oluşturuluyor.

Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? 2024 Güncel

YENİ DOĞAN BEBEK SGK KAYDI KİMİN ÜSTÜNE OLUYOR?

Yeni doğan bir bebeğin SGK kaydının oluşturulmasıyla birlikte bebek anne veya babasının sağlık sigortasından yararlanarak, birçok hizmeti ücretsiz bir şekilde alabiliyor. Çocuğun SGK kaydı, değişen şartlarda anne veya babanın üzerine yapılabiliyor. İşte o şartlar:

Anne ve babanın her ikisinin de sigortası olması halinde yeni doğan bebek babanın üzerinden gösteriliyor.

Anne veya babanın prim borcu olsa dahi yeni doğan çocuk, ilk olarak baba öncelikli olmak üzere 18 yaşına dek sigortalı sayılıyor.

Anne veya babanın herhangi bir sağlık güvencesi olmaması halinde çocuk otomatik olarak 18 yaş altı sigorta kapsamına alınarak, sağlık güvencesinden yararlanabiliyor.

Babadan gösterilen sigortalı hallerde talep edilmesi halinde yeni doğan çocuk, annenin sigorta güvencesi altına da alınabiliyor.

YENİ DOĞAN BEBEK SGK KAYDI FORMU NEREDEN ALINIR, NE İŞE YARAR?

Yeni doğan çocuğun SGK kaydının yapılabilmesi için geçici kimlik kartı ile SGK merkezlerine başvuru yapmak yeterli oluyor. Burada herhangi bir form doldurulmuyor. Ayrıca bebeğin SGK kaydının tamamlanmasının ardından yararlanılan tek hizmet ücretsiz sağlık hizmeti olmuyor. SGK’nın ödediği doğum parası ve emzirme ödeneği ile Aile ve Sosyal Bakanlığı’nın ödediği çocuk parası yardımı da çocuğun SGK kaydının ardından alınabiliyor.

23 Oca 2024 - 17:15 Gaziantep- Kadın

Mahreç  Bilal Yiğit


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.