Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir Mi? Şartları 2024

Yeşil kartlıların özel hastanede tedavi olabilmesi için birtakım şartları sağlıyor olması gerekiyor. Peki yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi? İşte yeşil kart sahiplerinin özel hastaneye gidebilme şartları 2024…

Kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç sahipleri için sağladığı yardımlardan biri olan yeşil kart, birçok kamu hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanmayı da beraberinde getiriyor. Bu hizmetler arasında yer alan sağlık hizmeti de belirli koşullarda yeşil kart sahipleri ile bu kişilerin çocuğu gibi hak sahiplerine ücretsiz bir şekilde sağlanabiliyor. Ancak sağlık hizmetinin özel hastaneden alınabilmesi her koşulda mümkün olmuyor.

Yeşil kart sahipleri, devletin tüm hastanelerinden aldıkları sağlık hizmetlerine ücret ödemezken, özel hastanelerden hizmet alabilmek için birtakım koşulları sağlıyor olmaları gerekiyor. Aksi halde yeşil kart sahipleri özel hastaneden ücretsiz bir şekilde hizmet alamıyor. Peki yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi? İşte yeşil kart sahiplerinin özel hastaneye gidebilme şartları 2024

Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir Mi? Şartları 2024

YEŞİL KARTLILAR ÖZEL HASTANEYE GİDEBİLİR Mİ?

Sağlık sisteminden yararlanabilmesi için ihtiyaç sahibi kişilere sağlanan yeşil kart hakkı, 5510 sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesinde düzenleniyor. Bu maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentlerinde yer aldığı üzere yeşil kartlı olan hastalar, sadece belirli koşullarda özel hastanelere başvuru yapabiliyor. Bu kapsamda özel hastanede tedavi görmesi mümkün olan yeşil kart sahipleri, sadece kanunda tanımlanan hallerde özel hastanelerden ücretsiz bir şekilde hizmet alabiliyor. İşte yeşil kartlıların özel hastaneye gidebilme şartları:

Acil hal içerisinde olma

Hiperbarik oksijen tedavisine ihtiyaç duyma

Trafik kazası nedeniyle hastaneye başvurma

Yoğun bakım için sevk edilme

Radyoterapi tedavisi için sevk edilme

Yeşil Kartlılar Özel Hastaneye Gidebilir Mi? Şartları 2024

YEŞİL KARTLILARIN ÇOCUKLARI ÖZEL HASTANELERDE TEDAVİ GÖREBİLİR Mİ?

Yeşil kartlı hastaların kendileri gibi çocukları da birtakım sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yeşil kart sahiplerinde olduğu gibi çocuklarının da özel sağlık tedavisi alabilmesi için mevzuata uygun bir sevk işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Ancak ortaya acil bir durum çıkmış olması halinde kişi, doğrudan özel sağlık tedavisine de başvuru yapabiliyor. 5510 sayılı Kanunun 70 inci maddesi gereği özel sevk kurallarına tabidir. Ancak acil hal durumlarında özel sağlık hizmeti sunucularına doğrudan başvurabilmektedir. Acil hal kapsamında sayılan bazı durumların gerçekleşmesi halinde hasta kabul birimi devreye girerek, özel hastanelerde de yeşil kartlı tedavisi yapılabiliyor. İşte acil hal durumları:

Ani gelişen hastalık

Kaza hali

Yaralanma

İlk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar

Başka bir sağlık kuruluşuna nakledilmesi halinde hayati tehlike oluşturacak durumlar

YEŞİL KARTLILAR ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE TEDAVİ OLABİLİR Mİ?

Yeşil kartlı hastalar, özel hastanelerden tedavi alabilmek için ya acil hal içerisinde olmalı ya da sevk edilmiş olmalı şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren üniversite hastaneleri ile götürü bedel üzerinden yani cüzi miktarla sağlık hizmeti alım sözleşmesi imzalayan üniversite hastaneleri için bu şartlar aranmıyor. Başka bir deyişle yeşil kartlı hastalar, doğrudan üniversite hastanelerine müracaat ederek, sağlık hizmeti alabiliyor. Ancak üniversitenin vakıf üniversitesi olması halinde yeniden acil durum ve sevk edilmiş olma şartı devreye giriyor. Dolayısıyla yeşil kart sahipleri, yalnızca devlet üniversitelerinin hastanelerinden her halde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alabiliyor.

YEŞİL KARTLILARIN SAĞLIK ALANINDA ÖDEDİKLERİ KATILIM PAYLARI GERİ ALINABİLİR Mİ?

Yeşil kartlıların sağlık hizmeti alanında herhangi bir sebepten dolayı ödemiş oldukları katılım payları, sigortalıların aksine maaşlarından kesilerek tahsil edilmiyor. Tam tersine ilgili yasalara göre yeşil kart sahipleri talep etmeleri halinde 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu hükümleri uyarınca bu katılım paylarını geri alabiliyor. Katılım paylarını geri ödeyen kurum ise, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları oluyor.

23 Oca 2024 - 17:45 Gaziantep- Yaşam & Sağlık

Mahreç  Mihran Temiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.