Yurtdışında Alınan Engelli Raporu Türkiye’de Geçerli Mi?

Yurtdışında engelli raporu alanların Türkiye’de bu raporu kullanabilmek için birtakım işlemler yapması gerekiyor. Peki yurtdışında alınan engelli raporu Türkiye’de geçerli mi? İşte 2024 güncel bilgiler…

Dünyanın birçok ülkesinde engelli olan bireylere çeşitli haklar tanınıyor. Bu haklar, engelli olan bireyin engel oranını gösteren bir rapor alması sonucu kişiye sağlanan haklar oluyor. Temelde sağlık hizmetlerini kapsayan bu haklar, aynı zamanda ülkelerin değişen politikalarına göre sosyal hizmetleri de kapsayabiliyor. Türkiye’de engellilere tanınan birçok sosyal hizmet ayrıcalığı bulunuyor.

Türkiye’de yaşamayan, yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’ye geldiğinde de engelli statüsünden hizmet almak isteyen bireyler, yurtdışında aldıkları engelli raporunun Türkiye’de geçerli olup olmadığını merak ediyor. Bu geçerliliğin sağlanabilmesi için birtakım işlemler yapmak gerekiyor. Peki yurtdışında alınan engelli raporu Türkiye’de geçerli mi? Yurtdışında alınan engelli raporunun Türkiye’de geçerli olması için ne yapılmalı? İşte 2024 güncel bilgiler…

Yurtdışında Alınan Engelli Raporu Türkiye’de Geçerli Mi?

YURTDIŞINDA ALINAN ENGELLİ RAPORU TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ?

Yurtdışında ikamet eden ve engelli olan bireylerin bulundukları ülkeden almış oldukları engelli kimlik kartları, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi olan apostil işlemi yapılmasıyla birlikte Türkiye’de de geçerli oluyor. Bu işlem için engelli bireylerin bazı adımları takip etmesi gerekiyor.

YURTDIŞINDA ALINAN ENGELLİ RAPORUNUN TÜRKİYE’DE GEÇERLİ OLMASI İÇİN NE YAPILMALI?

Apostil işlemi için engelli bireylerin Türkiye’de kullanabileceği iki ayrı yöntem bulunuyor. Engelli kişiler bu iki ayrı yöntemi kullanarak, tanımlama işlemini gerçekleştirebiliyor. İşte engelli kartının Türkiye’de geçerli olması için yapılabilecek olan o iki yöntem:

Birinci yöntem: Bu yöntem kapsamında engelli kişinin bulunduğu ülkedeki T.C. Başkonsoloslukları aracılığıyla kartın tanımlanma işlemini gerçekleştirmesi mümkün oluyor. Bu sayede ikamet edilen ülkeden alınan engelli kartı, Türkiye’ye bildiriliyor. Konsolosluk, Türkiye’de gerekli olan onay belgesini olarak engelli kişiye teslim ediyor. Böylelikle kişinin engelli kartı, Türkiye Sosyal Hizmetler Kurumu tarafından tanımlanmış oluyor.

İkinci yöntem: Bu yöntem kapsamında kişinin engelli kartını Türkiye’de tanıtması gerekiyor. Bunun için ikamet edilen ülkeden hak kazanılan engelli kimlik kartının tercüme ettirildikten sonra notere tasdik işleminin de tamamlanmasının ardından bulunulan bölgeye göre kaymakamlık veya valilik aracılığıyla onay almak gerekiyor. Bu onayın ardından Türkiye Sosyal Hizmetler Kurumu’na giderek engelli kart tanımlanabiliyor.

YURTDIŞINDA ALINAN ENGELLİ RAPORU TÜRKİYE’DE HANGİ HAKLARI SAĞLAR?

Yurtdışından alınan engelli raporunun sağladığı engelli kartının Türkiye’de de tanımlanmasının ardından bu karta sahip olan engelli bireylerin birtakım haklara sahip olması da söz konusu oluyor. Bu haklardan tıpkı Türkiye’deki engelli bireyler gibi yararlanabilen bu kişiler, sadece kartlarını Sosyal Hizmetler Kurumu’na tanıtmasının ardından haklarını kullanabiliyor. İşte yurtdışından engelli raporu alanların Türkiye’de yararlanabileceği birtakım haklar:

Şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz bir şekilde yararlanma

Şehir içi ve şehirlerarası demiryolu ulaştırma hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanma

Şehir içi ve şehirlerarası deniz ulaşımı hizmetlerini ücretsiz bir şekilde alma

Türk Hava Yolları A.Ş. kapsamında yurtiçi uçuşlarda bileti yüzde 25 indirimli olarak alma

BTK’nın vermiş olduğu karar kapsamında telefon, internet ve GSM faturalarını yüzde 25 indirimli ödeme

Devlete ait opera, bale ve tiyatro gösterilerinden ücretsiz bir şekilde yararlanma

Sinema biletlerini yüzde 50 indirimli alma

Müze ve ören yerlerinde herhangi bir ücret ödememe

Belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının engellilere yönelik sunduğu tüm hizmetlerden yararlanma

Yurtdışında Alınan Engelli Raporu Türkiye’de Geçerli Mi?

YURTDIŞINDAN ENGELLİ RAPORU OLANIN TÜRKİYE’DE ENGELLİ RAPORU ALMASINA GEREK VAR MI?

Yurt dışından engelli raporu alan kişinin temelde bir şeye dikkat etmesi gerekiyor. Engelli raporu, dünyanın her yerinde kişinin engelini gösterebilmesini sağlayan resmi evrak olarak kabul ediliyor. Başka bir deyişle, bu evrak ülkelerin tanıdığı engelli kartını alabilmek için sağlık kuruluşlarından alıyor. Bu kapsamda yurtdışından alınan bir engelli raporu ile yurtdışından alınan engelli kartının Türkiye’de tanımlanması halinde bu kişilerin herhangi bir engelli raporu daha almasına gerek kalmıyor. Ancak kişi, sadece raporu alıp, karta başvuru yapmadıysa, ilgili kurumlar Türkiye’deki sağlık kuruluşlarından da bir rapor alınması talep etme hakkına sahip olabiliyor.

23 Oca 2024 - 22:40 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Behiye Nur Köysu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.