2024 İmplant Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

İmplant yaptırmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği ortalama rakam ortaya çıktı. Peki 2024 implant fiyatları ne kadar oldu? İşte 2024 devlet ve özelde implant fiyatları…

Diş kaybı sorunlarında başvurulabilecek olan tedavi yöntemlerinden biri olan implant, diş tedavisi göreceklerin her dönem merak ettiği yöntemlerden biri oluyor. Yeni bir diş anlamına gelen implanta sahip olmak için devlet ve özel hastanelerinde birbirinden farklı rakamlarda ödeme yapmak gerekiyor. Bu rakamlar 2024 yılı için de ortaya çıkmış bulunuyor.

Yeni yıl için özel hastanelerin ortalama ücretleri ortaya çıkarken, devlet hastanelerince karşılanacak olan tedavilerin ortalama katılım payları da ortaya çıkmış bulunuyor. Özellikle maliyetli bir sağlık tedavisi olan diş hastalıklarında kullanılacak yönteme göre değişen rakamlar dikkat çekiyor. Bu yöntemler arasında implant da yer alıyor. Peki 2024 implant fiyatları ne kadar oldu? İşte 2024 devlet ve özelde implant fiyatları…

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

Hastanın eksik dişe sahip olması halinde uygulanabilecek olan diş tedavi yöntemlerden biri olarak tanımlanan implant tedavisi, bir dişin eksikliği halinde uygulanabileceği gibi hastanın bütün dişlerini kaybettiği haller için de diş hekimleri tarafından uygulanabiliyor. Diğer diş tedavi yöntemlerine göre daha pahalı olan bu yöntemle yapılan dişlerin maliyeti, her sene değişiklik gösteriyor.

2024 İmplant Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ HANGİ HALLERDE UYGULANIR?

İmplant diş tedavisinin uygulanabileceği birtakım haller bulunuyor. Bu halleri gözleyen diş hekimi, yapmış olduğu muayene sonucunda implant tedavisinin yapılmasına karar verebiliyor. İşte implant diş tedavisinin uygulanabileceği haller:

Ağızda eksik diş olması

Azı dişlerinin eksiklik hali

Çene kemiğinde oluşabilecek erime durumu

Diş gövdesinin sağlamlaştırılması

Eksik dişin iki yanında olan dişlerin göreceği zararın engellenmesi

Sağlam dişlerin dizilim sorunu

Yan yana olan dişlerin eksikliğini giderme

İMPLANT TEDAVİSİNİN HANGİ HALLERDE UYGULANMAZ?

İmplant tedavisinin uygulanabileceği haller olduğu gibi uygulanamayacağı birtakım haller de bulunuyor. Bu haller genellikle kişinin diğer sağlık sorunlarını kapsıyor. İşte implant tedavisinin uygulanamayacağı haller:

Çene kemiği darlığı

Çene kemiği güçsüzlüğü

Çeşitli psikolojik problemler

Kalp ve damar hastalıkları

Kan pıhtılaşması

Kontrolsüz şeker hastalığı

Romatizmal rahatsızlıklar

İMPLANT TEDAVİSİNDE HANGİ DİŞ MALZEMELERİ KULLANILIYOR?

İmplant diş tedavisinde maliyeti de belirleyen en temel detay olan malzeme, ağız yapısının durumu ve sorunun boyutuna göre değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda diş hekimlerinin temel amacı kemiğe sabitlenen vidaların, kemik ile bütünleşmeyi sağlayacak malzemelerden yapılmış olması oluyor. Dolaysıyla da genellikle titanyum malzemeye kullanılıyor. Bu malzemeye alternatif olarak ise; porselen, kobalt, tantanyum, polimer ve çeşitli çelik malzemeler de implant tedavisini sağlıyor.

2024 İmplant Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

2024 İMPLANT FİYATLARI DEVLET HASTANELERİNDE NE KADAR OLDU?

Devlet hastanelerinde gerçekleştirilebilecek olan bir diş tedavi yöntemi olarak bilinen implant tedavisi, SGK’sı olanlar için karşılanıyor. Ancak SGK’nın hiçbir özel diş hastanesi ile anlaşması bulunmadığı için bu tedavinin özel hastanede yapılması halinde ücretin ödenmesi gerekiyor. Devlet hastanelerinde daha uygun olacak olan bu işlem için Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlemiş olduğu fiyat tablosu 2024 yılı için şu şekilde olmuş bulunuyor:

Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç): 13.975 TL

İmplant Rehberi (Yarım Çene): 5.025 TL

İmplant Rehberi (Tam Çene): 7.280 TL

İmplant Çıkartılması: 5.335 TL

Zigoma İmplant (İmplant Ücreti Hariç): 21.600 TL

İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene): 18.440 TL

Kapişon İzalesi – İmplant Üstü Açılması: 2.190 TL

Sert Doku Greftleme (Greft Ücreti Hariç): 7.050 TL

İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç): 6.875 TL

Peri-İmplantitis (Cerrahi) (Biomaterial ve Membran Ücreti Hariç) (Tek İmp.): 3.640 TL

Peri-İmplantitis (Cerrahi Olmayan) (Tek İmp.): 1.525 TL

Veneer Kuron (Akrilik): 5.040 TL

Veneer Kuron (Seramik): 6.035 TL

Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz): 12.610 TL

Diş Çekimi: 1.270 TL

2024 İMPLANT FİYATLARI ÖZEL HASTANEDE NE KADAR OLDU?

Özel hastaneler, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlemiş olduğu fiyat tablosu asgari olmakla birlikte bu fiyatın üzerinde hizmet veriyor. Tek diş implant ücretleri özel hastaneler için incelendiğinde üretim yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösterdiği görülüyor. İşte 2024 özel hastane tek diş implant fiyatları:

Yerli implant fiyatları: 4.500 TL ile 5.500 TL arası

Alman implant fiyatları: 10.000 TL ile 12.000 TL arası

Kore implant fiyatları: 7.500 TL ile 9.000 TL arası

İsviçre implant fiyatları: 8.500 TL ile 10.000 TL arası

Straumann implant fiyatı: 30.000 TL ile 33.000 TL arası

23 Oca 2024 - 21:50 Gaziantep- Yaşam & Sağlık

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.