2024 Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

Hollanda’da çalışan asgari ücretliler için bu yıl kazanılacak tutar belli olmuş bulunuyor. Peki 2024 Hollanda asgari ücret ne kadar? İşte Hollanda güncel çalışma şartları…

Türkiye için oldukça önemli olan asgari ücret, 2024 yılı için belirlenmiş bulunuyor. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi yasal olarak asgari ücret bulunmasa da çalışma saatine göre bir asgari ücretin ödendiği birçok Avrupa ülkesi de asgari ücret tutarlarını 2024 yılı için güncellemiş durumda. Bu ülkelerden biri olan Hollanda’da yeni yılda ödenecek olan asgari cüret belli olmuş bulunuyor.

Asgari ücret ödemelerinin netleştiği ülkelerde hangi ülkenin çalışanlarına ne kadar ödeyeceği diğer ülkelerdeki çalışanlarca da merak ediliyor. Özellikle Türkiye’de merak edilen ülkelerin asgari ücretleri kapsamında en çok merak edilen ülkelerden biri olan Hollanda’da asgari ücretin güncel hali netleşmiş bulunuyor. Peki 2024 Hollanda asgari ücret ne kadar? İşte Hollanda güncel çalışma şartları…

2024 Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

HOLLANDA’DA MAAŞLAR NE KADAR ARTTI 2024?

Hollanda’da yeni yılın gelmesiyle birlikte çalışanların almış olduğu ücretler de artmış bulunuyor. Bu kapsamda ortalama brüt 3.390 euro maaşı olan bir kişinin ocak ayı itibariyle ekstra 79,19 euro maaş alması artışla mümkün hale gelmiş durumda. Aynı zamanda Hollanda’da tam zamanlı kabul edilen haftalık 40 saat çalışma kapsamında çalışanların yeni yılda geçtiğimiz yıla göre 266,75 euro daha fazla maaş almasına ilişkin öneri de kabul edilmiş bulunuyor.

2024 HOLLANDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Türkiye’nin ardından diğer ülkelerin asgari ücretleri de belirlenmiş bulunuyor. Bu kapsamda tam zamanlı asgari ücretli çalışanlar için Hollanda’da aylık 36 saatlik çalışmayla asgari ücrete ulaşılabiliyor. Bu rakam 2024 yılı için brüt 1.995 euro olarak belirlenmiş bulunuyor. Yasal asgari ücretin geçerli olmadığı Hollanda’da 40 saat çalışan da asgari ücret alacağı için Hollanda’da yasal bir asgari ücret çalışması başlamış durumda. Yasal asgari ücretin ise, brüt en az 2.317,87 euro olması talep ediliyor.

HOLLANDA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN ORANI KAÇ?

Asgari ücretle çalışma oranı, ülkenin çalışanlarının gelir seviyesini ortaya koyması noktasında uzmanlarca önemli görülüyor. Bu kapsamda Avrupa’da asgari ücretli çalışan oranı en yüksek Türkiye’de olmakla birlikte bu oran yüzde 57 tespit edilmiş bulunuyor. Araştırmada Türkiye’yi takip eden Romanya yüzde 21 oranında asgari ücretle çalışana sahipken, Polonya yüzde 17; Bulgaristan yüzde 14; Litvanya yüzde 13; İrlanda yüzde 11; Hırvatistan yüzde 10; Almanya yüzde 6 oranında asgari ücretliye sahip ülkeler olarak tespit edilmiş durumda. Listenin sonlarında yer alan Hollanda ise sadece yüzde 3 oranında asgari ücretli çalışana sahip olarak tespit edilmiş bulunuyor.

2024 Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

HANGİ ÜLKE NE KADAR ASGARİ ÜCRET ALIYOR 2024?

Öte yandan Hollanda gibi diğer ülkelerin asgari ücret tutarı da 2024 yılı için merak edilmeye başlanmış bulunuyor. İşte ülke ülke asgari ücret tutarları 2024:

Almanya: 2024 yılı için saat başı 12,41 euro olarak belirlenmiş olan Almanya asgari ücreti, ortalama bir çalışma süresi ile 1811 euroya tekabül ediyor.

ABD: 2024 yılı için saat başı çalışma ücretinin eyaletlere göre değiştiği ABD’de ortalama asgari ücret 1550 dolar civarına denk geliyor.

İsviçre: 2024 yılı için saat başı çalışma ücreti İsviçre’de 21,43 dolar civarına tekabül ediyor. İsviçre’de yasal olarak asgari ücret bulunmuyor.

İngiltere: 2024 yılı için İngiltere’de haftada 40 saat çalışan birinin kazanacağı asgari ücret 2.367 dolara denk düşüyor. Yarı zamanlı ya da 23 yaşından küçük çalışanlar İngiltere’de daha düşük bir asgari ücret alıyor.

Japonya: 2024 yılı için Japonya’da asgari ücret bölgelere göre farklılık gösterdiği için tek bir rakam bulunmuyor. Ancak bu rakamların ortalaması 1.060 dolara denk geliyor.

Fransa: 2024 yılı için Fransa’da da asgari ücret belirlenmiş bulunuyor. Bu ülkede asgari ücret, 1.709 euro olarak ödeniyor.

Gürcistan: 2024 yılı için Gürcistan’da asgari ücret 262 euroya denk gelecek şekilde ödeniyor. Gürcistan, Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük bir asgari ücret ödüyor.

Türkiye: 2024 yılı için Türkiye’de asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Net olarak ödenen bu rakamın sene içerisinde zamlanması beklenmiyor.

24 Oca 2024 - 15:00 Gaziantep- Ekonomi

Mahreç  Bilal Yiğit


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.