Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurtdışında çalıştığı süreyi borçlanmak isteyenlerin birtakım evrakları hazırlayarak başvuru yapması gerekiyor. Peki yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar nelerdir? İşte yurtdışı borçlanmasının şartları, evrakları ve başvuru ekranı…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağladığı birçok borçlanma türü, erken emekliliğin de önünü açıyor. Bu borçlanmaların en bilindiği olan doğum borçlanması, üç çocuğa kadar yapıldığında kadınlara 6 yıl erken emekliliği sağlıyor. Askerlik borçlanması da erkekler için önemli bir süre kazandırırken, birçok farklı borçlanma türüyle SGK’dan parasını ödeyerek prim satın olmak mümkün oluyor.

Borçlanma türlerinden biri olan yurtdışı borçlanması da prim ödemesi ile emeklilik günlerinin doldurulmasına yardımcı oluyor. 2024 yılı için de devam edecek olan yurtdışı hizmet süresi borçlanması için birtakım evrakların başvuru esnasında teslim ediliyor olması gerekiyor. Peki yurtdışı borçlanması şartları nelerdir? Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar nelerdir? İşte yurtdışı borçlanmasının şartları, evrakları ve başvuru ekranı…

Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMASI NEDİR?

SGK’nın sağladığı borçlanma türlerinden biri olan yurtdışı hizmet borçlanması; gerçek bir çalışma neticesinde yurtdışında ödenen primlerin bedelinin Türkiye’de ödenmesini ve bu ödeme suretiyle de Türkiye’deki primlerin arttırılmasını sağlayan borçlanma türü olarak tanımlanıyor. Bu borçlanma kapsamında esas olan yurtdışında geçen sürenin belgelenmesi oluyor. Zira sadece çalışanlar değil, yurtdışında olup da işsiz geçen ve ev hanımı olarak geçirilen süreler de borçlanılabiliyor.

YURTDIŞI BORÇLANMASI ŞARTLARI NELERDİR?

Yurtdışı borçlanması yapmak isteyen kişiler iki ayrı halde yurtdışı hizmet süresini borçlanabiliyor. Bu kapsamda borçlanma türleri olan olumlu ve olumsuz borçlanma koşullarına göre şartlar değişiklik gösteriyor. İşte yurtdışı borçlanması şartları:

Olumlu Borçlanma Koşulları;

18 yaşını doldurmuş olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Yazılı olarak talepte bulunmak

Yurtdışında çalışma süresini belgelendirebilmek

Yurtdışında çalışmış olmak

Olumsuz Borçlanma Koşulları;

Yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, işsizlik süreleri ve ev hanımı olarak geçirilen süreler olumsuz borçlanma kapsamında sayılıyor. Bu sürelere sahip olan kişiler, SGK’ya yurtdışı hizmet borçlanması yapabiliyor.

YURTDIŞI BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için öncelikle bir talep formu ile başvuru yapmak gerekiyor. Bu başvuru SGK’nın il ve ilçe merkezlerine yapılabiliyor. Bu başvuru öncesinde SGK’nın resmi web sitesinde bulunan ‘Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi’ formunu edinmek ve eksiksiz bir şekilde doldurmak gerekiyor. SGK’ya fiziken yapılabilecek olan başvuru, günümüzde e-Devlet aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor. Başvuru sonrasında borçlanma miktarının hesabına esas bir günlük prime esas kazanç tutarı belirtildiği için borçlanma koşulları belirleniyor. Bu rakamın ortaya çıkmasıyla birlikte toplu ya da taksit halinde ödeme yapmak mümkün oluyor.

Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

YURTDIŞI BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Yurtdışında çalışılan süreyi borçlanmak isteyenlerin birtakım belgeleri hazırlaması gerekiyor. Bu belgeler borçlanmak isteyen kişinin çalışıp çalışmamasına başka bir deyişle çalışan ya da ev hanımı olarak yurt dışında ikamet etmesine göre değişiklik gösteriyor. İşte yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar:

Çalışanlar için;

Çalışılan ülkede sosyal sigorta kurumu tarafından düzenlenmiş sigortalılık sürelerini gösteren belgenin aslı ve yeminli tercüme bürolarınca çevrilmiş hali

Türk büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri ya da ataşelikleri gibi temsilciliklerden alınacak hizmet belgesi

Yurtdışında kendi adına ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesinden alacakları hizmet belgeleri

Ev hanımları için;

Fotoğraf

İkamet edilen ülkeden temin edilecek ikamet belgesinin Türkiye’de yeminli tercüme bürolarınca çevrilmiş hali

Kişinin bilgilerini gösteren kimlik gibi belgeler

Yurda giriş çıkış tarihlerinin kayıtlı olduğu pasaport sayfa fotokopileri

Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

HANGİ ÜLKELERDE ÇALIŞILAN SÜRELER BORÇLANABİLİR?

Türkiye’nin diğer ülkelerle yapmış olduğu anlaşmalara göre toplam 35 ülkede çalışılan süre SGK’ya borçlanılabiliyor. Bu anlaşmanın olmadığı ülkelerden gerekli evrakların sağlanabilmesi halinde de borçlanmaya gitmek mümkün oluyor. İşte çalışma süresinin borçlanılabileceği ülkeler:

Almanya      

Arnavutluk   

Avusturya    

Azerbaycan

Belçika

Bosna-Hersek

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti    

Danimarka

Fransa        

Gürcistan    

Hırvatistan  

Hollanda     

İngiltere      

İsveç 

İsviçre        

İtalya

Kanada       

Karadağ

Kebek

Kırgızistan

KKTC

Kore  

Libya 

Lüksemburg 

Macaristan   

Makedonya  

Moğolistan  

Moldova      

Norveç        

Polonya

Romanya     

Sırbistan     

Slovakya

Tunus

YURTDIŞI BORÇLANMA İŞLEMLERİNDE NEREYE BAŞVURULUR?

Yurtdışında çalıştığı süreyi Türkiye’deki primlerinin üzerine ek olarak saydırmak isteyenlerin başvuru yapma koşulu 2024 yılı için de aranıyor. Bu kapsamda ‘Yurtdışı Borçlanma Talep Formu’nun bir dilekçe ve gerekli belgelerle birlikte teslim edilmesi gerekliliği bulunuyor. Bunun için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ve ilçelerdeki merkezlerine başvuru yapmak gerekiyor. Aynı şekilde bu hizmet e-Devlet aracılığıyla SGK’nın ‘Elektronik ortamda düzenlenen yurt dışı hizmet/ikamet belgeleriyle yurt dışı borçlanma talebinde bulunulması’ adlı hizmetiyle de online bir şekilde yapılabiliyor.

24 Oca 2024 - 22:00 Gaziantep- Dünya

Mahreç  Mihran Temiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.