Anestezi Teknikeri Ne Kadar maaş alır? 2024 Güncel Ücretler

Anestezi teknikerliği mesleği hakkında merak edilenler özellikle çalışma koşulları ve maaş noktasında fazlalaşıyor. Bu mesleğin maaşı, iş imkanları ve çalışma şartları gibi konuları ayrıntılı olarak inceledik.

Anestezi teknikerliği, sağlık sektöründe önemli bir rol oynayan ve operasyonlarda anestezi uzmanına yardımcı olan bir meslektir.

Bu mesleği seçmek isteyenler ya da meslekle alakalı maaş, iş imkanları, çalışma şartları ve gelecek perspektifi gibi konularda detaylı bilgi almak isteyenler için detaylı bir rehber hazırladık. İşte ayrıntılar.

ANESTEZİ TEKNİKERİ KİMDİR?

Anestezi teknikeri, tıp alanında çalışan ve operasyonlarda anestezi uzmanına yardımcı olan kişidir. Anestezi teknikeri, anestezi öncesi, sırası ve sonrasında hastanın durumunu takip eder, anestezi araç ve malzemelerini hazırlar, kullanır ve sterilize eder, solunum tüplerini yerleştirir, anestezi çalışma odasının planlamasını yapar ve anestezi uzmanının verdiği diğer talimatları uygular. Anestezi teknikeri, hasta mahremiyetine sadık kalmak zorundadır.

Anestezi Teknikeri Ne Kadar maaş alır? 2024 Güncel Ücretler

ANESTEZİ TEKNİSYENİ NE İŞ YAPAR?

Anestezi teknisyenlerinin başlıca sorumlulukları arasında cerrahi bir prosedür öncesinde, sırasında ve sonrasında anestezi uzmanına yardımcı olmak ve kendilerine verilen görevleri eksiksiz olarak tamamlamak yer alır.  Aşağıda anestezi teknisyeninin ek görev ve yükümlülükleri yer almaktadır:

 Anestezi öncesi gerekli ilaçların hazırlanmasına yardımcı olmak, gerekli araç ve gereçlerin sterilize edilmesine yardımcı olmak,

Hastaların odalarından ameliyathaneye güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamaya yardımcı olmak

Sterilizasyonu garanti etmek ve anestezi sonrası kullanılan tek kullanımlık malzemeyi çıkarmak,

Prosedür boyunca hastayı izlemek,

Solunum tüplerini yerleştirirken anestezi uzmanına yardım etmek

Anestezi için gerekli alet ve malzemelerin mevcudiyetini garanti etmek, yetersizlikleri bildirmek,

Anestezi çalışma alanını kurmak, toplamak ve düzenlemek için,

 Anestezi uzmanının sağlayabileceği ek yönergelere uymak.

ANESTEZİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR?

Anestezi teknikeri olmak için, sağlık meslek liselerinin anestezi bölümünden mezun olmak veya üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının anestezi bölümünü bitirmek gerekir. Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar, anestezi teknikeri olarak çalışmaya başlayabilirler.

Üniversite mezunları ise, anestezi teknikeri unvanını almak için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri ve başarılı olmaları gerekir. Anestezi teknikeri olmak isteyenler, fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi fen derslerine ilgi duymalı, el becerisi ve dikkatli olmalı, stres altında çalışabilmeli, ekip çalışmasına uyum sağlayabilmeli ve insan hayatına saygı duymalıdır.

Anestezi Teknikeri Ne Kadar maaş alır? 2024 Güncel Ücretler

ANESTEZİ TEKNİKERİ NEREDE ÇALIŞIR?

Anestezi teknikeri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, şehir hastaneleri, askeri hastaneler, sağlık ocakları, poliklinikler, acil servisler, yoğun bakım üniteleri, diyaliz merkezleri, organ nakli merkezleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, estetik merkezleri, veteriner klinikleri gibi sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda çalışabilir. Anestezi teknikeri, genellikle vardiyalı olarak çalışır ve operasyon saatlerine göre mesai yapar. Anestezi teknikeri, hem kamu hem de özel sektörde iş bulma imkanına sahiptir.

ANESTEZİ TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR?

Anestezi teknikeri maaşı, çalışılan kurum, deneyim, eğitim, performans, ek görev, mesai, tazminat, ikramiye gibi faktörlere bağlı olarak değişir. 2024 yılı verilerine göre, anestezi teknikeri maaşı şu şekildedir:

En Düşük Anestezi Teknisyeni Maaşı: 18.900 TL

Ortalama Anestezi Teknisyeni Maaşı: 24.900 TL

En Yüksek Anestezi Teknisyeni Maaşı: 35.900 TL

ANESTEZİ TEKNİKERİ MESLEĞİNİN GELECEĞİ NASILDIR?

Anestezi teknikeri mesleği, sağlık sektörünün gelişmesi, nüfusun artması, yaşam süresinin uzaması, sağlık turizminin yaygınlaşması gibi nedenlerle gelecekte de talep görecek bir meslektir. Anestezi teknikeri mesleği, teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, kendini sürekli geliştiren, yeniliklere açık olan kişiler için cazip bir meslek olmaya devam edecektir.

24 Oca 2024 - 19:00 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Sırrı Taşkın Elma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.