Emekli Olunca GSS Otomatik İptal Olur Mu?

GSS kapsamında olup da emekli olacakların iptal işlemi yaptırıp yaptırmayacağını bilmesi gerekiyor. Peki emekli olunca GSS otomatik iptal olur mu? İşte GSS ile ilgili güncel bilgiler 2024…

Türkiye’de uygulamada olan Genel Sağlık Sigortası ya da kısaltılmış haliyle GSS, kişilerin kendi adlarına cüzi bir miktarda prim ödeyerek, sağlıktan tıpkı bir sigortalıymış gibi ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlıyor. Sigortalıların almış olduğu tüm sağlık hizmetlerini alabilecek olan GSS primi ödeyenler, emekli olması halinde bu prim ödemesinin iptal olup olmayacağını merak ediyor.

GSS primi ödemeye devam edenlerin emekli olmadan önce öğrenmesi gereken birtakım detaylar bulunuyor. Bu detaylar arasında yer alan GSS’nin iptalinin otomatik olup olmayacağı ya da GSS borcunun emeklilik halinde silinip silinmeyeceği gibi sorular sosyal güvenlik uzmanlarının dönem dönem gerçekleştirdiği açıklamalar ile cevap bulmuş bulunuyor. Peki emekli olunca GSS otomatik iptal olur mu? İşte GSS ile ilgili güncel bilgiler 2024

Emekli Olunca GSS Otomatik İptal Olur Mu?

EMEKLİ OLMAK İÇİN GSS İPTAL EDİLMELİ Mİ?

GSS kapsamında prim ödeyenlerin emekli olması halinde GSS iptalini talep etmesi gerekiyor. Aksi takdirde sigortalı görünecek olan bu kişiler emekli olamıyor. Başka bir değişle emekli olabilmek için diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi ödenen GSS priminin de durdurulması yani GSS iptalinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda SGK’yla ilgili yasalar, emeklilik başlangıç tarihinden 1 gün önce GSS priminin iptal edilerek, emekli olunmasını ve emeklilik hakları doğrultusunda sağlık hizmetlerinden yararlanılmasını hükmediyor.

EMEKLİ OLUNCA GSS OTOMATİK İPTAL OLUR MU?

Emekli olunca GSS’nin otomatik olarak iptal edileceğini düşünenler yanılıyor. Tıpkı BAĞKUR ödemeyi bırakmak gibi kişinin kendi adına yatırmış olduğu GSS prim ödemesini de emeklilik öncesinde bırakması gerekiyor. Bu kapsamda emekli olunca GSS otomatik olarak iptal olmayacağı için emekli olacak kişinin bir başvuru ile GSS prim ödemesini iptal etmesi gerekiyor. Aksi halde işlemeye devam edecek olan GSS prim ödemesi, emeklilik önünde bir engel olabiliyor.

EMEKLİLİK İÇİN GSS İPTALİ NASIL YAPILIR?

GSS prim ödemesini emekli olmak için iptal edecek olanların birtakım adımları takip etmesi gerekiyor. Bu adımlar kapsamında kişinin talebi doğrultusunda GSS prim ödemesi iptal edilebiliyor. İşte emeklilik için GSS iptali yapma adımları:

GSS prim ödemesi iptali için bir dilekçe yazılır.

Yazılan dilekçe SGK’nın en yakın il ya da ilçe merkezine teslim edilir.

Dilekçe emekli başlangıç tarihinden bir gün önce işleme alınır.

Emekli olacak olan kişinin GSS prim ödemesi iptal edilerek, emekliliği sağlanır.

GSS İNTERNETTEN İPTAL EDİLİR Mİ?

GSS prim ödemesini iptal edecek olan kişilerin SGK’ya şahsi olarak başvuru yapması gerekiyor. Henüz online olarak yani internet aracılığıyla sağlanan bir hizmet olmayan GSS prim ödemesi iptali için bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dilekçeli başvuru şartı aranıyor. Bu kapsamda emekli olacak olan kişilerin SGK’ya yazacakları dilekçeyi fiziki olarak teslim edip, GSS prim ödemesinin iptalini sağlaması gerekiyor.

EMEKLİ OLUNCA GSS ÖDENİR Mİ?

GSS prim ödemesini emekli olmak için iptal edenlerin merak ettiği bir diğer konu da emekli olunca GSS primi ödemesi yapmaya devam edip etmeyecekleri oluyor. GSS, kişinin sağlık hizmetlerinden devlet güvencesiyle ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi için sağlanıyor. Bu kapsamda emekli olan kişiler, zaten ücretsiz sağlık kapsamına alınmış bulunuyor. Dolayısıyla emekli olduktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için GSS primi ödemeye gerek kalmıyor. 

Emekli Olunca GSS Otomatik İptal Olur Mu?

GSS BORCU EMEKLİ OLUNCA SİLİNİR Mİ?

GSS prim borcu bulunanlar emekli olduktan sonra bu borcun silinip silinmeyeceğine ilişkin de soru işaretleri taşıyor. Sadece gelir testine girmeyenlerin ya da gelir testine girmiş olsa bile bu testte istenilen tutarın üzerinde geliri olanların ödemesi gereken GSS primleri, ödenmediğinde borç olarak birikiyor. Bu borçlar, yapılandırma kapsamına dönem dönem alındığı gibi belirli bir tutarın altında olması halinde yine dönem dönem olmaklar birlikte devlet tarafından silinebiliyor. Ama emeklilik hali, GSS prim borcunun silinmesi anlamına gelmiyor. Sadece aylık başlangıç tarihi ile çakışan GSS tescili varsa, devlet emeklilik halinde bu borcu siliyor. Geriye kalan borçlar, kişiden dönemin koşullarına uygun bir şekilde tahsil ediliyor. 

24 Oca 2024 - 20:00 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Cihat Öztürk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.