İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu 2024

Bu yazımızda sizlere İŞKUR’un düzenlediği Toplum Yararına Programlar (TYP) hakkında bilgi vereceğiz. TYP’ye nasıl başvurulur, kimler başvurabilir gibi bilgilerin detayları için okumaya devam edin.

TYP, işsiz vatandaşlara kamu kurumlarında geçici olarak çalışma fırsatı sunan bir programdır. Bu uygulama ile işsizlerin mesleki gelişimleri sağlanmakla beraber toplumun gereksinim duyduğu alanlarda kamu yararına hizmet de sunulmaktadır.

Peki, TYP nedir, nasıl başvurulur, kimler katılabilir, çalışma süresi ve ücreti ne kadardır? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve aşağıda paylaştık.

İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu 2024

TYP NEDİR?

TYP, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği yapılarak düzenlenen bir programdır. Bu program, acil durumlar, salgın hastalıklar, afetler ve özel politikalar gerektiren diğer mücbir sebepler sırasında kamu hizmetlerini desteklemek için uygulamaya konmuştur.

TYP, işsiz bireylerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında uygulanmaktadır.

İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu 2024

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Toplum Yararına Programlar uygulamasına başvurmak isteyen adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

İŞKUR’a kayıtlı olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve © bentleri kapsamında sigortalı sayılmamak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri dahil değil)

TYP’YE NASIL BAŞVURULUR?

TYP’ye başvurmak için adayların İŞKUR’un resmi internet sitesi, e-Devlet, esube.iskur.gov.tr üzerinden veya ALO 170 hattını arayarak online olarak başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında TYP numarası, uygulama alanı, başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgilerle arama yapılabilir. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi veya bakım ve onarım personeli pozisyonları için güncel ilanlara ulaşılabilir.

TYP ÇALIŞMA SÜRESİ VE ÜCRETİ NE KADARDIR?

TYP için azami uygulama süresi altı aydır. Program her hafta 45 saat boyunca katılımcılara açıktır. TYP'den bir kişi 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren en fazla dokuz ay boyunca faydalanabilir. Her katılımcıya, İş Kanununun günlük asgari ücretinin toplam katılım gün sayısıyla çarpımına eşit bir ödeme yapılır.

TYP süresince beş gün ücretsiz izin kullanılabilir. Ancak bu süre zarfında herhangi bir ödeme yapılmaz. İşten çıkarılan veya sebepsiz yere ayrılan katılımcıların başka bir TYP'ye başvurabilmeleri için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.

TYP 2024 YILINDA NE OLACAK?

TYP 2024 yılında da devam edecek bir programdır. Ancak henüz 2024 yılı için TYP alımları başlamadı. Detaylar netleştiğinde ve ilanlar duyurulduğunda İŞKUR’un resmi web sitesinden takip edilebilir. TYP’ye kadro verileceği yönünde bazı iddialar sosyal medyada yer alsa da, bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

TYP, işsiz vatandaşlara kamu kurumlarında geçici olarak çalışma fırsatı sunan bir programdır. Bu program sayesinde hem işsizlerin mesleki gelişimleri sağlanmakta hem de toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda kamu yararına hizmet verilmektedir. Bu programın bir kişi için uygulama süresi en çok 6 aydır ve katılımcılar günlük asgari ücretin katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu elde edilen ödeme miktarını almaktadır.

TYP ÇALIŞMA ALANLARI NERELERDİR?

TYP'nin görev alanına giren çalışma alanları şunlardır:

Park ya da bahçeler gibi yeşil alanların bakımı,

Kamu yapılarının temizliği,

Sosyal yardım hizmetlerinin gerçekleştirilmesi, tarihi ve turistik alanların bakımı ve restorasyonu,

Afetlere karşı savunmasız alanların temizlenmesi ve restorasyonu,

Doğal afetlerden etkilenmiş olan bölgelerde yardım faaliyetlerinin yürütülmesi.

24 Oca 2024 - 22:15 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Mihran Temiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.