2024 Rusya Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

Yeni yılla birlikte Rusya’nın ödediği asgari ücret artmış bulunuyor. Peki 2024 yılı Rusya asgari ücret ne kadar? İşte Rusya güncel çalışma şartları…

Türkiye dışında çalışmak isteyenlerin merak etmeye başladığı diğer ülkelerin çalışma şartları, maddi olarak her sene değişiklik gösterebiliyor. Özellikle yeni yılda gelen maaş zamlarıyla birlikte birçok ülkenin çalışanlarına ödediği asgari ücret değişmiş bulunuyor. Bu ülkelerden biri olan Rusya, bu yıl itibariyle yeni bir asgari ücret ödemeye başlamış durumda.

Çalışanlarına yeni bir asgari ücret üzerinden ödeme yapacak olan Rusya’da çalışmak için bir çalışma izni almak gerekiyor. Çalışma izin şartları bu yıl için de geçtiğimiz yıllarla benzerlik taşıyan Rusya, 2024 yılı asgari ücretiyle birlikte merak edilen çalışma izni türlerini de açıklamış bulunuyor. Peki 2024 yılı Rusya asgari ücret ne kadar? İşte Rusya güncel çalışma şartları…

2024 Rusya Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

RUSYA ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yılda ortalama 1.972 saat mesai yapan Rusya’da çalışanların Rus olmaması ya da Rusya’da vatandaşlığa sahip olmamaları halinde ülkede çalışmak için çalışma iznine ihtiyacı oluyor. Bu çalışma iznini alabilmek için birtakım şartlar bulunuyor. İşte Rusya çalışma izni başvuru şartları:

Rusya’da bulunan bir iş yeri veya kurumdan iş teklifi almış olmak

Rusya Göçmen İdaresi ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye alabilmek

Çalışılacak yerle iş sözleşmesi yapmış olmak

Adli sabıka kaydında Rusya halkını tehdit edecek herhangi bir suça karışmamış olmak

RUSYA ÇALIŞMA İZNİ TÜRLERİ NELERDİR?

Rusya’da çalışmak isteyenler, Rusya’nın vermiş olduğu 3 çalışma izni türünden birini almış olması gerekiyor. Bu çalışma türleri, çalışılan olacak süreyle bağlı olmakla birlikte değişiklik gösterebiliyor. İşte Rusya çalışma izni türleri:

STANDART RUSYA ÇALIŞMA İZNİ

Rusya’nın vermiş olduğu izin türlerinden biri olan standart Rusya çalışma izni Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) dışındaki ülkelerin vatandaşlarının Rusya’da çalışmasına imkan tanıyan izin türlerinden biri oluyor. İş sözleşmesi süresince geçerliliği bulunan bu çalışma izninin bir yıldan uzun sözleşmeleri kapsaması halinde her yıl yenilenmesi şartı aranıyor.

YÜKSEK NİTELİKLİ İŞÇİLERE VERİLEN RUSYA ÇALIŞMA İZNİ

Yüksek nitelikli işçiler, yıllık 1 milyon ruble üzeri maaşla çalışacak kişiler olarak tanımlanıyor. Bu kişilere verilen izin, 3 yıl geçerli olmakla birlikte bu kişilerin çalışma izni sadece kendilerini değil, ailelerini de Rusya’ya götürebilmesine olanak tanıyor.

2024 Rusya Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Çalışma Şartları

CSI VATANDAŞLARI İÇİN RUSYA ÇALIŞMA İZNİ

CSI üyesi ülkelerin vatandaşlarına verilen çalışma izni, Rusya’ya gittikten sonra 30 gün içerisinde alınabiliyor. Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne (GUVM) başvuru yapılmak suretiyle alınabilen bu izin, Rusya çalışma patenti olarak da biliniyor. Bu patenti alan kişilerin patenti aldıktan sonraki 60 gün içerisinde iş bulması gerekiyor. Aksi takdirde patent iptal oluyor.

ÇALIŞMA İZNİ OLMADAN RUSYA’DA ÇALIŞMAK MÜMKÜN MÜ?

Rusya’da çalışmak için iznine ihtiyacı olmadan çalışabilecek bazı kişiler de bulunuyor. Bu kişileri yasalarınca belirlemiş olan Rusya, çalışma izni aramaksızın bu kişilerin ülke sınırlarında çalışmasına izin veriyor. İşte çalışma izni olmadan Rusya’da çalışabilecek olan kişiler:

Açıkta bulunan öğretim pozisyonları için Rusya’ya davet edilen öğretim görevlileri

Diplomatik misyonlar veya konsolosluk kurumlarının çalışanları

Ekipman kurulumu, servisi veya onarımı için ülkeye gelen yabancı çalışanlar

Rusya öğrenci vizesine sahip olanlar

Rusya tarafından akredite edilmiş gazeteciler ve basın mensupları

Rusya’da kalıcı oturma iznine sahip olan yabancılar

Yabancı bir şirket adına maksimum 1 yıl boyunca çalışacak yabancı uyruklu çalışma vizesi olanlar

RUSYA ÇALIŞMA İZNİ NE KADAR SÜREYLE GEÇERLİ?

Rusya’dan alınan çalışma izni, yüksek nitelikli çalışma izni hariç olmak üzere, her yıl yenilenmesi gereken izin türü oluyor. Başka bir deyişle Rusya’nın vermiş olduğu çalışma izni ya da patenti sadece 1 yıl boyunca geçerli kabul ediliyor.

2024 RUSYA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Yeni yılın gelmesiyle birlikte Türkiye’de net olarak 17 bin 2 TL’ye ulaşmış olan asgari ücret, diğer ülkeler için de netleşmiş bulunuyor. Rusya’da da belli olan 2024 yılı asgari ücreti, bu ay itibariyle 19 bin 240 Ruble olarak ödeniyor.

RUSYA’DA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN ORANI KAÇ?

Yapılan son araştırmaya göre; Rusya’da asgari ücretle çalışan kişi oranı nüfus ile kıyaslandığında oldukça düşük çıkmış bulunuyor. Bu araştırma sonucuna göre, Rusya’nın sadece yüzde 2’si asgari ücretle çalışıyor.

25 Oca 2024 - 22:30 Gaziantep- Kültür & Sanat

Mahreç  Cihat Öztürk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.