İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi Ne Kadar? 2024 Güncel

İşten ayrılan kişilerin SGK’lı iken işten ayrılması halinde belirli hizmetlerden yararlanması mümkün oluyor. Peki işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi ne kadar? İşte 2024 güncel bilgiler…

Türkiye sınırları içerisinde çalışan kişilerin çalışma türüne göre sigortalı olması zorunlu tutuluyor. Bu kapsamda kamu adına çalışanlar 4C yani Emekli Sandığı’na dahil edilirken, kendi adlarına çalışanlar 4B yani Bağ-Kur; başkaları adlarına çalışanlar ise 4A yani SSK kapsamında sayılıyor. Tüm bu kişilerin sigortalılık halinin sona erdiği işten ayrılış sürelerinde yetkili kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalılık halinin devamını belirli bir süreyle sağlıyor.

İşten ayrılan kişilerin sigortalılık hallerinin devamı belirli bir süre ile sağlanırken, aynı zamanda sigortanın sağlamış olduğu ücretsiz sağlık hizmeti de kişilere belirli bir süreyi aşmamak koşuluyla sağlanabiliyor. Bu süre SGK tarafından 2024 yılı için de belirlenmiş bulunuyor. Peki işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi ne kadar? İşte 2024 güncel bilgiler…

İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi Ne Kadar? 2024 Güncel

İŞTEN AYRILDIKTAN SONRA SGK’NIN HANGİ HİZMETLERİNDEN YARARLANABİLİR?

Bir kişinin işten ayrılması halinde SGK’nın bazı hizmetlerinden belirlenmiş olan süreleri aşmamak kaydıyla yararlanması mümkün oluyor. Bu kapsamda özellikle sağlık hizmetlerini sigortalılık halinin sona ermesinin ardından belirli sürelerle sağlayan SGK, bu süreleri aşmamak kaydıyla kişilerin sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanmasını mümkün kılıyor. İşte işten ayrıldıktan sonra yararlanılabilecek olan SGK hizmetleri:

Devlet hastanelerinde SGK kapsamında tedavi görebilme

Muayene ve eczane hizmetlerinden sigortalı gibi yararlanmaya devam edebilme

Özel hastanelerdeki tedavileri SGK desteği ile alabilme

İŞTEN AYRILDIKTAN SONRA SİGORTA VE SAĞLIKTAN YARARLANMA SÜRESİ NE KADAR?

İşten ayrılan kişilerin bazı hakları devam ediyor. Ancak bu haklar, işten ayrılan kişilere SGK’nın belirlediği süreler boyunca sağlanıyor. Başka bir deyişle, işten ayrılan kişinin SGK kapsamında olması süresi, yalnızca 3 ay daha devam ediyor. Sigortalılık halinin devam ettiği bu 3 aylık süre kapsamında kişi, sağlık güvencesinden yararlanmayı sürdürüyor. Sigortalılık yani prim statüsü, 10 günlük süre boyunca devam eden kişinin devlet ve özel hastanelerin vermiş olduğu sağlık hizmetinden yararlanma süresi ise, 3 ay boyunca devam ediyor. Bu sürenin ardından kişi yeniden sigortasızlık statüsüne geçiş yapıyor.

İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi Ne Kadar? 2024 Güncel

İŞTEN AYRILDIKTAN SONRA EŞ VE ÇOCUK SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ?

İşten ayrılan kişiye SGK’nın sağlamış olduğu 3 aylık sağlık hizmeti desteği, aynı zamanda kişinin bakmakla yükümlü olduklarına da sağlanıyor. Başka bir deyişle, genellikle kişinin eş ve çocukları sigortalı olmaması ve belirli şartları sağlaması halinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler sayılarak, kendi sigortası kapsamına dahil ediliyor. Bu da bakmakla yükümlü olunan kişilere ücretsiz sağlıktan yararlanma olanağı tanıyor. Dolayısıyla SGK, kişinin eş ve çocukları gibi bakmakla yükümlü olduğu kişilere de işten ayrıldıktan sonraki 3 ay boyunca sağlık hizmetini kesintisiz ve ücretsiz bir şekilde vermeye devam ediyor.

İŞTEN AYRILDIKTAN SONRA KİMLER KİŞİNİN SİGORTASINDAN YARARLANABİLİR?

Genel Sağlık Sigortası’nı da kapsayan SGK primleri; SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı mensubu olmak fark etmeksizin kişilerin bakmakla yükümlü olduklarını da güvence altına alıyor. Bu da kişinin işten ayrılmasının ardından bakmakla yükümlü olunan kişilerin de 3 ayla sınırlı olmakla birlikte sağlık güvencesinden yararlanabileceği anlamına geliyor. İşte işten ayrıldıktan sonra kişinin sağlık sigortasından yararlanabilecek olan kişiler:

Sigortası olmayan ya da isteğe bağlı sigortalılık kapsamına girmemiş olan eş

Eğitim hayatı olmaması halinde 18 yaşını geçmemiş çocuklar

Lise ve dengi eğitim görmesi halinde 20 yaşını aşmamış ve evli olmayan çocuklar

Eğitimi yükseköğrenim kapsamında olması halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocuklar

Yaşı fark etmeksizin çalışma gücünde yüzde 60 oranında kayıp olduğu raporlanmış çocuklar

Kazancı asgari ücretin net tutarından daha az olan ve başka çocuktan ya da eşten sağlık yardımı alamayan anne veya baba

25 Oca 2024 - 21:30 Gaziantep- Yaşam & Sağlık

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.