2024 Diş Teli Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

Bu sene diş teli tedavisi görecek olanların birtakım maliyetleri göze alması gerekiyor. Peki 2024 diş teli fiyatları ne kadar oldu? İşte devlette ve özelde 2024 diş teli fiyatları…

Dış görünüşün en önemli kısımlarından biri olan ağız ve dişler, iyi bakılmadığında birçok problemi ortaya çıkarabiliyor. Aynı şekilde doğuştan gelen bazı sorunlar, genetik rahatsızlıklar ya da dökülmeyen süt dişleri gibi sorunlar nedeniyle diş yapılarında birtakım bozukluklar olabiliyor. Hal böyle olunca diş hekimlerinin tavsiyesi diş teli kullanılması yönünde oluyor.

Dişin estetik görüntüsünü güzelleştirdiği gibi sağlıklı bir ağız yapısı da ortaya çıkaran diş teli, birçok uzman ismin gerekli gördüğü noktada önerdiği ilk diş tedavi yöntemlerinden biri oluyor. Günümüzde metal, porselen, lingual ve plak olmak üzere dört farklı şekilde takılabilen diş telleri çeşitleri, kendilerine göre çeşitli avantajlar e dezavantajlar içeriyor. Elbette diş telinin maliyeti tedavide kullanılan diş teli çeşidine göre de değişiklik gösteriyor.

Hem özel hem de devlet hastanelerinde takılabilecek olan diş telinin maliyeti 2024 yılı için de ortaya çıkmış bulunuyor. Ortalama 2 yıl kadar süren diş teli tedavisinde Türk Diş Hekimleri Birliği’nin hazırladığı fiyat listesi, ortalama maliyeti görebilmek adına önem taşıyor. Peki 2024 diş teli fiyatları ne kadar oldu? İşte devlette ve özelde 2024 diş teli fiyatları…

2024 Diş Teli Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

DEVLETTE 2024 DİŞ TELİ FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin hazırlamış olduğu fiyat listesinde 2024 yılı ortodontik tedavi taban fiyatları yer alıyor. Ortodontik bir tedavi olan diş teli de bu fiyat listesiyle ortalama ücrete sahip olmaya başlamış bulunuyor. Türk Diş Hekimleri Birliği’nden gelen fiyat listesine göre, Türkiye’de 2024 yılı çift çene diş teli tedavileri 15 bin TL ile 25 bin TL aralığında değişen maliyetlere sahip olmaya başlamış bulunuyor. Bu tedavinin tek çeneye uygulanması halinde ise ortaya çıkacak olan taban maliyet 12 bin TL ile 18 bin TL arasında oluyor. Devlet hastanelerinde bu fiyatlar belirli şartların sağlanması halinde yüzde 50’ye kadar inebiliyor.

ÖZELDE 2024 DİŞ TELİ FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Devlet hastaneleri gibi özel diş hastaneleri ya da diş kliniklerinde de diş teli tedavisi yapılabiliyor. Türk Diş Hekimleri Birliği’nin fiyatlarını taban fiyat olarak kullanan özel sektör, kullanılan malzemeden doktorun uzmanlığına kadar değişen parametrelerde birbirinden farklı fiyatlar verebiliyor. Bu da diş teli tedavilerinin bu seneki ortalama maliyetini 25 bin TL ile 100 bin TL arasına çıkarmış bulunuyor. Özel hastanelerde bu sene her iki çeneye birden uygulanan tedavilerin fiyat aralığı 40 bin ila 100 bin TL arasında değişirken, sadece üst çeneye uygulanan tedaviler için verilen aralık 30 bin TL ile 50 bin TL baremi oluyor.

2024 Diş Teli Fiyatları Ne Kadar Oldu? Devlette ve Özelde

SGK DİŞ TELİ TEDAVİSİNİ KARŞILIYOR MU?

SGK kapsamında diş teli tedavisi görmek 2024 yılında da mümkün oluyor. Ancak SGK’nın bu tedaviyi karşılaması için birtakım şartlar bulunuyor. Şartların sağlanması halinde tedavinin yüzde 50’si yani yarısı SGK tarafından karşılanıyor. İşte SGK’nın diş tedavisini karşılama şartları:

Hastanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

Hastanın 18 yaşından küçük olması

Hastanın ailesinin SGK kapsamında olması

Hastanın ailesi üzerinden SGK’lı sayılması

İşlemin devlet hastanelerinde yapılıyor olması

18 YAŞ ALTI DİŞ TELİ FİYATLARI NE KADAR?

18 yaş altı kişilerde diş teli tedavilerini karşılayan SGK, bu kapsamda uzmanların süt dişleri tamamen döküldükten sonra yapabildiği diş teli tedavi masraflarının yarısını ödüyor. Bu yaş grubunda diş teli tedavi fiyatı, kullanılan malzemeden hastanenin özel mi devlet mi statüsünde oluşuna kadar birçok etkene göre değişiklik gösteriyor. Ortalama 15 bin TL ile 25 bin TL arasında olan 18 yaş altı diş tedavilerinde SGK yalnızca devlet hastanelerinde yapılan işlemlerin yarısını karşılıyor. SGK’nın hiçbir diş tedavisi için özel sektörle anlaşması bulunmuyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.