SGK Yol Parası Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır? 2024 Güncel

SGK’dan yol parası ödemesi alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekiyor. Peki SGK yol parası şartları nelerdir, nasıl alınır? İşte SGK yol parası alma 2024 güncel bilgiler…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sigortalı sayılan 4A yani SSK, 4B yani Bağ-Kur ve 4C yani Emekli Sandığı mensupları, birçok sosyal ve sağlık ayrıcalığından yararlanabiliyor. Hem sigortalı hem de emekli olan kişilerin yararlanabileceği bu ayrıcalıklar kapsamında SGK, kişilerin tedavilerine destek olmaya 2024 yılında da devam ediyor. Bu destek kapsamında SGK’dan yol parası da ödeniyor.

SGK tarafından verilen desteklerden biri olan yol parası, belirli şartların sağlanması halinde ödenen bir destek türü olarak biliniyor. Bu destek türünün ödemelerini alabilmek için kişilerin şartları sağlaması gerekiyor. Şartları sağlamayan kişiler, SGK’ya başvuru yapsa dahi yol parasını alamıyor. Peki SGK yol parası şartları nelerdir, nasıl alınır? İşte SGK yol parası alma 2024 güncel bilgiler…

SGK YOL PARASINI KARŞILIYOR MU?

5510 sayılı Kanun kapsamında genel sağlık sigortası bulunan kişiler ile bu kişilerin sigortalılık kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kişilere SGK tarafından ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ kapsamında tedavi amaçlı yol, gündelik ve refakatçi giderleri ödenebiliyor. Belirli şartları sağlayan kişilere ödenen bu giderler, SGK tarafından şartların sağlanması halinde karşılanıyor.

SGK YOL PARASI ŞARTLARI NELERDİR?

SGK’dan yol parası alabilmek için ilk olarak tedavi amaçlı bir sevk işleminin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu işlemin gerçekleştiğini belgeleyebilenler, SUT kapsamında başvuru yaparak kendileriyle birlikte refakatçilerinin de yol, gündelik gider gibi masraflarını talep edebiliyor. İşte SGK yol parası alma şartları:

Kişilerin müracaat ettikleri hastane ya da uzmandan gerekli teşhis veya tedavi cihazlarının ya da ilgili branş uzmanının bulunmaması gibi tıbbi ve zorunlu haller nedeniyle yerleşim yeri dışındaki sağlık kuruluşuna sevkinin yapılmış olması

Sevkin istisnai durumlar dışında, sözleşmeli ikinci veya üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucusunca gerçekleştirilmiş olması

Sevkin SUT kapsamında ve yönetmeliğe uygun bir şekilde belgelenerek yani hekim imza ve kaşesinin bulunarak gerçekleştirilmesi

Sevkin yapıldığı gün dahil olmak üzere sevk edilen hastanın 5 işgünü içinde sevk edilen sağlık hizmeti sunucusuna müracaat etmiş olması

SGK YOL PARASI NASIL ALINIR?

Sevklerin teşhis ya da tedavinin sağlanabildiği en yakın sağlık hizmeti sunucusuna yapılması esas olduğu gibi sevkin ikinci ya da üçüncü basamak sağlık kuruluşuna yapılır olması da gerekiyor. Bu kapsamda yapılan sevklerde SGK tarafından kişi ve kişinin refakatçisinin yol ile gündelik masrafları tedavi süresi boyunca karşılanıyor. Sevk üzerinden geçen 5 gün içerisinde başvuru yapılması halinde bu ücret kişi adına PTT’ye yatırılarak ödeniyor. Kişinin e-Devlet üzerinden sorgulayabileceği ödeme, ‘Şahıs Ödemeleri Sorgulama’ hizmeti aracılığıyla görülebiliyor.

SGK Yol Parası Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır? 2024 Güncel

SGK YOL PARASI NASIL HESAPLANIR?

SGK yol parasını hesaplarken, tedavi yöntemine göre bir hesap gerçekleştiriyor. Bu kapsamda kişinin tedavi gördüğü gün sayısı da önem taşıyor. İşte SGK yol parası hesaplama süresi:

Ayakta yapılan tedaviler için sevk edilen kuruluşa başvuru tarih ile tedavinin sona erdiği tarihler arasında oluşan gündelik giderler SGK tarafından karşılanıyor.

Yatarak yapılan tedavilerde gidiş ve dönüş tarihleri için gündelik ödenirken; yatış süresini kapsayacak şekilde hasta ve refakatçisinin yatak ve yemek giderleri karşılanıyor.

Sevk edilen kuruluşta yatak olmaması, ancak tedavinin yatarak gerçekleştirilmesinin belgelenebilmesi halinde SGK, 5 günü geçmemek üzere gündelik ödeme gerçekleştiriyor.

Ayakta tedavilerde; tedavinin başvuru tarihinden itibaren 10 günü aşması halinde, gerekçesinin sevk belgesinde belirtilmesi durumunda 10 günü aşan süreler için de gündelik ödeme SGK tarafından gerçekleştiriliyor.

SGK, HANGİ DURUMLARDA YOL PARASI ÖDEMİYOR?

SGK, bazı durumlarda gerekli yol parasını karşılamıyor. Bu gibi hallerin gerçekleşmesi halinde sigortalı ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK yol parası alamıyor. İşte SGK’dan yol parası alınamayan haller:

Yerleşim yeri içindeki nakiller

Sevk yapılmaksızın gerçekleştirilen yerleşim yeri dışındaki nakiller

Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucusu tarafından yapılan nakiller

SGK YOL PARASI NE KADAR, KAÇ TL 2024?

SGK yol parası tedaviye, tedavi süresine ve kişinin refakatçisi olup olmadığına göre değişiklik göstereceği için herhangi bir net ücret ödemesi bu kapsamda bulunmuyor. Tedavi sonrası elektronik ortamda yapılabilecek olan başvuru ile SGK tarafından yapılan hesaplama sonrası yol parası ödeniyor.

25 Oca 2024 - 22:05 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Sırrı Taşkın Elma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.