GSS Özel Hastanelerde Geçerli Mi? 2024 Güncel

GSS kapsamında hangi hastanelerden hizmet alınabileceği ilgili yasalarca belirlenmiş bulunuyor. Peki GSS özel hastanelerde geçerli mi? İşte GSS ile ilgili 2024 güncel bilgiler…

Birçok kişinin sağlık hizmetinden yararlanabilmesini mümkün kılan Genel Sağlık Sigortası (GSS), Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yürürlüğe girmiş ve günümüzde de uygulanmaya devam ediyor. GSS kapsamında olan birçok kişi, bu hizmetten yararlandığı süre kapsamında hangi hastanelerde ve hangi hastalıklar için muayene ile tedavi alabileceğini merak ediyor.

Kişilerin sağlık sisteminden sigortası bulunmaması halinde ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesini mümkün kılan GSS, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlık alanında önemli bir hizmet sunuyor. Bu kapsamda GSS’li olanlar bu sağlık hizmetini özel hastaneden alıp alamayacağını da merak ediyor. Peki GSS özel hastanelerde geçerli mi? İşte GSS ile ilgili 2024 güncel bilgiler…

GSS ZORUNLU MU?

Sağlık sisteminden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi için devreye alınmış olan GSS, 1 Ocak 2012 yılından bu yana zorunlu tutuluyor. Bu zorunluluk kapsamında 18 yaş altı kişilere ücretsiz bir şekilde sağlanan GSS, 18 yaşın üstündeki kişilerin sigortası olmaması halinde aylık prim ödenmesi usulü ile devreye giriyor. Kişinin ya da kişinin bakımını üstlenen anne, baba veya eş gibi kişilerin sigortaları olmaları halinde sigorta ücreti içerisinden GSS otomatik olarak kesiliyor. Dolayısıyla sigortalı kişiler ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, ekstra bir GSS primi ödemiyor.

GSS Özel Hastanelerde Geçerli Mi? 2024 Güncel

GSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

GSS başvuruları bulunulan bölgenin kaymakamlık ya da valiliklerinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimleri veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Başvuruların elden yapılması halinde sırasıyla şu adımların takip edilmesi gerekiyor:

1.    İlgili muhtarlığa gidilir.

2.    GSS başvuru formu talep edilir.

3.    Doldurulan formla birlikte T.C. kimlik belgesinin fotokopisi ve ikametgah belgesi de alınarak en yakın Vergi dairesine gidilir.

4.    Vergi dairesinde evraklar onaylatılır.

5.    Gerekli evrakların hepsi tamamlanır.

6.    Kaymakamlık ya da valiliğe başvuru yapılır.

7.    Gelir testine girilir.

8.    Gelir testinin ardından yeterli gelirin altında bir gelire sahip çıkılır ise, GSS ücretsiz bir şekilde başlar. Gelir seviyesi belirlenmiş tutarın üzerinde çıkarsa SGK’nın anlaşmalı olduğu banka ya da PTT aracılığıyla GSS primleri ödenmeye başlanır ve GSS kapsamına girilir.

GSS İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

GSS başvurusu esnasında kişilerin belirli evrakları hazırlayarak ilgili birime teslim etmesi gerekiyor. İşte GSS için gerekli evraklar:

65 yaş üstü için yaşlılık aylığı alan kişiler için yaşlılık aylığını gösteren belge

Aylık geliri gösteren belge

Başvuru formu

Engelli bireyler için engelli kimlik kartı

Gelir testi sonucunu gösteren belge

İkametgah belgesi

Mal varlığını açık bir şekilde gösteren mülkiyet belgesi

Sigortadan faydalanacak kişi ile bulunması halinde bu kişilerin bakmakla yükümlü olduklarının T.C. kimlik belgesi fotokopisi

GSS Özel Hastanelerde Geçerli Mi? 2024 Güncel

GSS KİMLERİ KAPSAR?

GSS kapsamına giren kişiler, sigorta türüne bakılmaksızın tüm çalışanlar olmakla birlikte çalışmayan ya da sigortası olmayan kişiler de sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi için GSS kapsamına alınıyor. İşte GSS kapsamına giren kişiler:

18 yaşından küçük engelli ve engelli aylığı alan kişiler

65 yaş aylığı alan yaşlılar

Bağımsız çalışan kişiler

Devlet memurları

Dul ya da yetim aylığı alanlar

Emekliler

İsteğe bağlı sigortalı olanlar

İşsizlik veya kısa çalışma ödeneği alanlar

SGK’dan aylık ya da gelir elde eden kişiler

Stajyer avukatlar

Şeref aylığı alan kişiler

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar

Ücret ya da maaşla çalışanlar

Yurt dışında çalışan ancak çalıştığı ülkede sigorta hizmetinden yararlanmayan kişiler

GSS Özel Hastanelerde Geçerli Mi? 2024 Güncel

GSS KİMLER İÇİN ZORUNLU DEĞİLDİR? 

GSS zorunlu olarak uygulansa da bazı hal ve durumlarda kişilerin GSS kapsamına girmesi zorunlu tutulmuyor. İşte GSS kapsamında sayılmayan kişiler:

Anayasa Mahkemesi üyeleri, aile fertleri ve emeklileri

Er, erbaş ve yedek subay okulunda öğrenci olanlar

Meslek odaları, bankalar ve sigorta şirketi üyeleri

Tutuklu ve hükümlü olanlar

Türkiye’de kendi adına çalışan ve kendi ülkelerinde sigorta sistemine tabi olan yabancı uyruklular

Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

GSS ÖZEL HASTANELERDE GEÇERLİ Mİ?

GSS, kişinin normal bir sigortalılık halinde yararlanabileceği sağlık hizmetlerinin birçok kısmını kapsıyor. Ancak anlaşmalı olan özel hastanelerden sağlık hizmeti almak, GSS kapsamında mümkün olmuyor. Kişinin bu hizmeti alabilmesi için GSS’nin yanı sıra tamamlayıcı bir sağlık sigortasının bulunması gerekiyor. Dolayısıyla GSS özel hastane kapsamında geçerli sayılmıyor.

GSS HANGİ HASTANELERDE GEÇERLİ?

Özel hastanelerde muayene ya da tedavi için kullanılamayacak olan GSS, sadece devletin kendi sağlı kuruluşlarında kabul ediliyor. Bu da GSS’nin geçerli olduğu hastaneleri devlet hastaneleri ile birlikte yine devlete bağlı olan araştırma ve eğitim hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi hastaneler yapıyor.

26 Oca 2024 - 23:15 Gaziantep- Yaşam & Sağlık

Mahreç  Cihat Öztürk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.