GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

Zorunlu olan GSS kapsamına herkes alınmıyor. Peki GSS kapsam dışı ne demek? GSS kapsam dışı olan kişiler kimlerdir? İşte GSS ile ilgili güncel bilgiler 2024…

Kişilerin ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS), 2012 yılından bu yana zorunlu tutuluyor. Sigortalı olan kişiler için otomatik bir şekilde yatan GSS primleri, sigortalı olmayanlar için ödenmesi gereken bir prim olarak uygulanmaya bu yıl da devam ediyor. Ancak bazı durumlarda kişiler GSS kapsam dışına alınabiliyor.

GSS’nin kapsadığı ve kapsamadığı kişiler bulunuyor. Her ne kadar zorunlu olarak uygulansa da her hal ve durumda GSS primi ödemeye gerek olmuyor. Bu kapsamda bu kişiler, GSS kapsamını sorguladığında ‘GSS kapsam dışı’ bildirimi alabiliyor. Peki GSS kapsam dışı ne demek? GSS kapsam dışı olan kişiler kimlerdir? İşte GSS ile ilgili güncel bilgiler 2024

GSS KAPSAM DIŞI NE DEMEK?

GSS sorgulaması gerçekleştirdiğinde ‘GSS kapsam dışı’ bildirisini alan kişiler, zorunlu olan GSS kapsamına girmiyor anlamına geliyor. Bu da GSS kapsam dışı olan kişilerin GSS primi ödememesini ve bu primlerden doğabilecek olan borçların faizlerinden yükümlü olmaması anlamına geliyor. Ancak zorunlu olan GSS, birçok kişi kişiyi kapsadığı için kapsam dışında olan kişilerin bazı hal ve durumları sağlıyor olması gerekiyor.

GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

GSS ZORUNLU OLAN KİŞİLER KİMLERDİR?

GSS’nin zorunlu olduğu haller kapsamında primler her zaman kişilerin kendileri tarafından ödenmiyor. Devlet memurları ya da başkası adına çalışan kişiler için de zorunlu olan GSS primi, sigortalılık ücreti içerisinde ödendiğinden bu kişiler primlerini ödemiyor. Ancak bu kapsam dışında olanlar, GSS primlerini kendi ödemekle yükümlü tutuluyor. İşte GSS kapsamına girmesi zorunlu olan kişiler:

18 yaşından küçük engelliler

65 yaş aylığı alan yaşlılar

Devlet memurları

Dul veya yetim aylığı alan kişiler

Emekli maaşı alanlar veya emeklilik hakkından gelir elde edenler

Engelli aylığı alan kişiler

İsteğe bağlı sigortalı olanlar

İşsizlik maaşı alanlar

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar

Lise ve dengi öğrenimde 20, yükseköğrenimde 25 yaşını aşmış sigortasız kişiler

Stajyer avukatlık yapanlar

Şeref aylığı almaya hak kazan kişiler

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar

Ücretli, maaşla ya da bağımsız çalışan kimseler

GSS KAPSAM DIŞI OLAN KİŞİLER KİMLERDİR?

Herkes için zorunlu tutulan GSS, bazı hal ve durumlarda zorunlu olmuyor. Bu kişiler, GSS kapsam dışı olarak adlandırılıyor. İşte GSS kapsam dışı olan kişiler:

Anayasa Mahkemesi üyeleri ile bu üyelerin aile fertleri ve emeklileri

Dış işlerinde sözleşmeli çalışan kişiler

Er, erbaş ve yedek subay okulunda öğrenci olarak bulunan kişiler

Meslek odaları, bankalar ya da sigorta şirketi üyeleri

Tutuklu ya da hükümlü olan kişiler

Türkiye’de kendi adına çalışan, ancak bağlı bulunduğu ülkede sigorta kapsamında olduğunu kanıtlayan kişiler

GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

GSS NE ZAMAN BAŞLAR?

Herhangi bir eğitim durumunun devam ediyor olmaması halinde 18 yaşını aşmış olan kişiler, GSS kapsamına otomatik olarak alınıyor. Bu kapsamda lise ve dengi okullarda eğitim görenler için bu yaş 20 iken, yükseköğrenimde eğitim görenler için bu yaş 25 olarak belirlenmiş bulunuyor. 18 yaşından küçük olan kişilerin GSS primleri devletçe karşılandığı gibi bu kişilerin anne ya da babasının sigortalılık hali bulunması durumunda GSS primleri anne ya da babanın sigortalılığı aracılığıyla karşılanıyor.

GSS HANGİ DURUMLARDA DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR?

Bazı hal ve durumlarda kişiler GSS kapsamına alınsa da herhangi bir prim ödemekle mükellef tutulmuyor. İşte GSS’nin devlet tarafından karşılandığı haller:

18 yaş altı çocuklar

Hanede kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olduğunu kanıtlayan kişiler

Lise düzeyinde eğitim gören 20 yaş altı öğrenciler

Yükseköğrenim düzeyinde eğitim gören 25 yaş altı öğrenciler

GSS Primi Ne Kadar 2024?

GSS kapsamında ödenen primler, her yıl değişen asgari ücrete göre belirleniyor. Bu sene net olarak 17 bin 2 TL olarak belirlenmiş olan asgari ücret, brüt tutara 20 bin TL’yi aşıyor. Asgari ücretin yüzde 3’ü oranında alınan 2024 GSS prim tutarı, 600 lira 8 kuruş olarak ödeniyor. Bu tutarı ödemek istemeyenlerin gelir testine girerek, gelirlerinin yetersiz olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

26 Oca 2024 - 17:30 Gaziantep- Yaşam & Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.