Ölüm Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Şartları 2024

Bu yazımızda sizlere ölüm yardımı nedir, kimlere verilir, nasıl alınır ve 2024 yılında ölüm parası ne kadar oldu gibi merak edilen konularda bilgi vermeye çalıştık.

Ölüm parası, hayatını kaybeden kişinin ailesine veya yakınlarına devlet tarafından yapılan bir maddi destektir. Bu yardımın diğer bir adı da cenaze ödeneğidir. Ölüm yardımı, cenaze masraflarını karşılamak için bir defaya mahsus ödenir.

Ölüm parası alabilmek için yapılması gereken bazı şartlar ve ibraz edilmesi gereken bazı belgeler gerekmektedir. Bu yazımızda bunları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Ölüm Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Şartları 2024

ÖLÜM PARASI NEDİR?

Cenaze ödeneği olarak da bilinen bu ödeme, vefat eden kişinin ailesine bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Bu ödemenin miktarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife ile belirlenir.

ÖLÜM YARDIMI KİMLERE ÖDENİR?

Ödenek genellikle vefat eden kişinin eşine verilir. Eğer eş yoksa, o zaman çocuklara verilir. Çocukların olmaması durumunda yardım ebeveynlere verilir. Anne-baba yoksa, ölen kişinin kardeşlerine verilir. Ancak cenaze masraflarını bir başkası üstlenmişse ve bunu belgeleyebiliyorsa, bu kişi de yardımı almaya hak kazanabilir. Örneğin, ölen kişinin bir arkadaşı cenaze masraflarını karşılamışsa, bu masrafları belgeleyerek yardımı talep edebilir.

Ölüm parası, ölen kişinin sigortalı olması halinde, onun yakınlarına ödenir. Sigortalı olmayan kişilerin yakınlarına ölüm parası ödenmez. Ölüm parası alacak kişilerin sıralaması şöyledir:

Ölen kişinin eşi

Ölen kişinin çocukları (aile yardımı ödeneği almaya hak kazananlar)

Ölen kişinin anne ve babası

Ölen kişinin kardeşleri

Ölen kişinin torunları

Ölen kişinin cenazesini kendi imkanlarıyla defneden kişi

Ölen kişinin cenazesini kaldıran tüzel kişi (dernek, vakıf vb.)

Ölüm parası alacak kişilerin sıralamasında, öncelikli olan kişiye ödenir. Örneğin, ölen kişinin eşi varsa, çocuklarına veya anne ve babasına ölüm yardımı ödenmez. Ancak ölen kişinin eşi de vefat etmişse veya eşi kendisi de sigortalı ise, çocuklarına ölüm yardımı ödenir.

ÖLÜM PARASI NASIL ALINIR?

Ölüm parasını almak için, ölen kişinin sigortalı olduğu kuruma başvurmak gerekir. Bu kurum, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olabilir. SGK’ya bağlı olarak çalışan veya emekli olan kişilerin yakınları, SGK’ya başvurarak ölüm yardımı alabilirler. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

Vefat belgesi

Veraset ilamı veya mirasçılık belgesi

Hak sahipliği durumunu gösteren belge (evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı vb.)

Cenaze Yardımı talep form dilekçesi

Başvuru, ölüm tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde yapılmalıdır. Başvuru sonucunda, ölüm yardımı Ziraat Bankası şubesinden alınabilir.

Ölüm Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Şartları 2024

ÖLÜM YARDIMI NE KADAR?

Ölüm yardımı miktarı, her yıl değişmektedir. Ölüm yardımı miktarını belirleyen faktörler, ölen kişinin sigortalı olduğu kurum ve ölüm nedenidir. Ölen kişinin sigortalı olduğu kurumlar şunlardır:

Emekli Sandığı (4/c)

SSK (4/a)

BAĞ-KUR (4/b)

Ölen kişinin ölüm nedenleri ise şunlardır:

İş kazası veya meslek hastalığı

Malullük, yaşlılık ya da sürekli iş göremezlik aylığı alırken ölüm

En az 360 gün malullük, yaşlılık veya ölüm sigortası primi ödemiş olmak

Bu faktörlere göre, 2024 yılı için ölüm parası miktarı 3.385 TL olarak belirlenmiştir. Cenaze desteğinin zaman aşımı, hakkın alınmaya başlanacağı tarihten itibaren 5 senedir.

ÖLÜM YARDIMI NEREDEN ALINIR?

Vefat eden kişinin ailesine vefatını takiben bir defaya mahsus olarak verilen ve cenaze yardımı olarak da adlandırılan bu ödemenin alınabilmesi için SGK’ya başvurulması gerekiyor. Cenaze yardımının temel amacı ölüm sonrası masrafları karşılamaktır. Kuruma başvuru yapmak yeterli olmaktadır. Ayrıca bir dilekçe istenmemektedir.

26 Oca 2024 - 15:05 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.