İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Başvurusu 2024

İşbaşı eğitim programı, hem işverenlerin hem de iş arayanların faydalanabileceği bir hizmettir. Peki bu program nasıl başvurulur? İşte koşullar ve diğer detaylar.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı sayesinde işverenler, işe almak istedikleri kişileri işyerlerinde deneyerek ve eğiterek daha iyi tanıma ve doğru seçim yapma fırsatı buluyorlar. Ayrıca katılımcılar da işverenler tarafından yetiştirilerek nitelikli işgücü haline geliyorlar.

Bu programın nasıl işlediği, kimlerin yararlanabileceği, başvuru şartları ve süreçleri gibi konuları araştırdık ve sizin için derledik. İşte tüm ayrıntılar.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Başvurusu 2024

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

İşbaşı eğitim programı, İŞKUR tarafından işverenlere ve iş arayanlara yönelik olarak sunulan bir hizmettir. Bu programın amacı, işverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak, iş arayanların ise mesleki becerilerini geliştirmek ve istihdam edilebilirliklerini artırmaktır.

Bu programda, işverenler işe alacakları kişileri işyerlerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğiterek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkânı sunmaktadır. Böylece işverenler gereksinim duydukları işgücünü herhangi bir maliyet olmaksızın kendileri yetiştirme olanağına kavuşmaktadır.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

İŞKUR İşbaşı eğitim programından yararlanmak isteyen işverenlerin ve katılımcıların bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. İşverenlerin şartları şunlardır:

En az beş sigortalı çalışana sahip olmak,

İŞKUR’a kayıtlı olmak,

Katılımcıların en az %60’ını 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmeyi taahhüt etmek.

Katılımcıların şartları ise şunlardır:

İŞKUR’a kayıtlı iş arayan veya öğrenci olmak,

Programın düzenleneceği meslekte iş deneyimi olmamak veya iş deneyimi varsa son bir yıl içinde bu meslekte çalışmamış olmak,

Programın düzenleneceği meslekte mesleki eğitim almamış olmak veya mesleki eğitim almışsa son bir yıl içinde bu meslekte çalışmamış olmak.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Başvurusu 2024

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA NASIL BAŞVURULUR?

İŞKUR İşbaşı eğitim programına başvurmak isteyen işverenlerin Kurum sistemine giriş yaparak talep formunu doldurmaları ve gerekli belgeleri yüklemeleri gerekmektedir. Başvuru için istenen belgeler şunlardır:

Talep dilekçesi: İşveren türüne göre dernek tüzüğü, kuruluş senedi, ticaret sicil gazetesi, merkezin bulunduğu ilin birlik ya da oda kayıt belgelerinin aslı veya noter onaylı suretleri ya da işverenin hukuki statüsünü gösterir belge

İmza Yetki Belgesi: İşveren ya da yetkili temsilcisinin imzasını taşımakta olan belge,

İşverenin ortaklarını, ortaklık türünü ve hisse oranını gösteren ticaret sicil belgelerinden biri de Ortaklık Durum Belgesi.

İşverenin, işbaşı eğitim programının planlandığı ilde aynı veya ilgili meslekte sigortalı çalıştırdığına dair kayıt.

Başvurular Kurum tarafından değerlendirilerek uygun görülen işverenlere programın başlayacağı tarih bildirilmektedir. Katılımcı adayları ise Kurum sistemine giriş yaparak ilan edilen programlara başvurabilmekte veya işverenler tarafından seçilebilmektedir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMININ SÜRESİ VE GİDERLERİ

Sektör ve mesleğe bağlı olarak işbaşı eğitim programının süresi değişmektedir. İmalat ve bilgi teknolojileri sektörlerindeki işyerleri ve meslekler için azami program süresi altı ay, diğer sektörler için ise üç aydır.

Program haftada altı günden fazla olmamak kaydıyla günde beş saatten az, sekiz saatten fazla olmamak kaydıyla haftada en fazla kırk beş saat olarak planlanabilir. İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara programa fiilen katıldıkları gün ödeme yapılır;

İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 653,93 TL veriliyor.

Lise ve altın örgün eğitim alan öğrencilere 490,45 TL

işsizlik ödeneği alanlara günlük 326,97 TL,

Geleceğin meslekleri diye belirlenmiş olan mesleklerde organize edilen programlarda katılımcılar günlük 719,32 lira cep harçlığı alır.

26 Oca 2024 - 17:50 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Abit Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.