Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır? Güncel 2024

Üniversite öğrencilerinin sağlık hizmetinden yararlanmak için birçok yöntem bulunuyor. Peki üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? İşte güncel bilgiler 2024…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlamış olduğu ücretsiz sağlık hizmetleri, ancak belirli koşulları sağlamakla alınabiliyor. Bu koşulların temeli olan sigortalılık hali, sağlık hizmetlerinin ücretsiz bir şekilde sağlanmasını kolaylaştırıyor. Sigorta kapsamında olmayan kişiler için de belirli koşullar sağlandığında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sağlık hizmeti ücretsiz bir şekilde sağlanabiliyor.

Sigortalılık hali olmayan üniversite öğrencilerinin de belirli hal ve koşullar içerisinde sağlık hizmetinden yararlanması mümkün oluyor. Bu kapsamda bu koşulları sağlayan kişiler, bazı adımları atarak sağlık hizmetini alabiliyor. Peki üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? İşte güncel bilgiler 2024

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır? Güncel 2024

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?

Üniversite öğrencilerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için birtakım şartları sağlıyor olması gerekiyor. Tıpkı yetişkin kişilerde olduğu gibi üniversite öğrencilerinde de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için sigortalı sayılması gerekiyor. Üniversite öğrencilerin sigortalı olarak sayıldığı birçok hal bulunuyor. İşte üniversite öğrencilerinin sigortalı sayıldığı haller:

Anne veya babasından sigortalı görünme

Sigortalı olarak çalışma

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olma

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SAĞLIK HİZMETİNDEN NASIL YARARLANIR?

Üniversite öğrencisinin sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için üç farklı şekilde sigorta kapsamına girmesi mümkün oluyor. Bu kapsamlarda sigortalılık halini sağlayan üniversite öğrencileri, sağlık hizmetlerinden de ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor. İşte o haller ve sigortadan yararlanma koşulları:

 Anne veya babadan sigortalılık hali;

Üniversite öğrencisi, belirli bir yaşı doldurmamış olması halinde anne veya babasının sigortası var ise, anne veya babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak gözükeceği için SGK tarafından otomatik olarak sigorta kapsamına alınıyor. Bu kapsamda olan üniversite öğrencilerin sigortalı sayılması için herhangi ek bir işlem yapmasına gerek kalmayacağından sağlık hizmetlerinden yararlanması da mümkün hale geliyor.

Sigortalı olarak çalışma;

Türkiye’de 18 yaşını aşmış olan herkes, sigorta kapsamında yasal olarak çalışabiliyor. Dolayısıyla 18 yaşını aşmış olan üniversite öğrencileri de sigorta kapsamında SGK’ya bağlı bir şekilde partime ya da tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahip oluyor. Sigortalı olarak çalışan üniversite öğrencileri, sağlık hizmetlerinden de ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olma;

Üniversite öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortası ödeyerek de sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün oluyor. Bu kapsamda ödeme yapmak istemeyen üniversite öğrencilerinin ilgili kaymakamlık ya da valiliğe başvuru yaparak gelir testine girmesi ve herhangi bir gelirinin olmadığını kanıtlaması gerekiyor. Herhangi bir gelirinin olmadığını kanıtlayan üniversite öğrencileri, Genel Sağlık Sigortası primi ödemeden Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdiği gibi bu kapsamın getirmiş olduğu ücretsiz sağlık hizmetinden de yararlanabiliyor. Ancak gelir testi yaptırmayan üniversite öğrencilerinin prim ödemesi zorunlu oluyor.

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır? Güncel 2024

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ KAÇ YAŞINA KADAR SİGORTALI SAYILIR?

SGK’nın belirlemiş olduğu şartlar kapsamında üniversite öğrencisinin anne veya babasının sigortasından yararlanabilmesi için belirli bir yaş kriteri bulunuyor. Bu yaş kriteri kapsamında üniversite öğrencisi, okulunun devam edip etmemesine bakılmaksızın 25 yaşına kadar anne veya babasının sigortalılık halinden yararlanabiliyor. Bu yaşı geçmiş olan üniversite öğrencisinin başka biri üzerinden sigortalı olarak gözükmesi mümkün olmuyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ NE KADAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDER?

Genel Sağlık Sigortası primi, her yıl belirlenmiş olan asgari ücrete göre değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda 2024 yılı için bu prim tutarı yaklaşık 600 TL gibi bir tutara denk geliyor. Ancak gelir testine giren ve hiçbir geliri olmadığını kanıtlayan üniversite öğrencileri bu primi ödemekle yükümlü tutulmadığı için sağlık hizmetini ücretsiz bir şekilde herhangi bir işe girene dek almaya devam ediyor.

26 Oca 2024 - 23:30 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Behiye Nur Köysu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.