Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı alabilmek için ilk olarak başvuru yapmak gerekiyor. Peki yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır? İşte yetim aylığı başvuru ekranı…

Anne veya babası ya da her iki ebeveyni vefat edenler için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) maaş desteği sağlanıyor. Vefat eden kişinin belirli sigorta süresini doldurması halinde alınabilecek olan bu maaş, halk arasında yetim aylığı olarak adlandırılıyor. Vefat eden kişinin hak sahibi olarak alınan yetim aylığı alabilmek için vefatın ardından başvuru işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Vefat eden kişinin ardından yapılacak olan başvuru ile alınabilecek olan yetim aylığını sadece vefat eden kişinin çocuğu alabiliyor. Eşin aylığa başvuru yapması halinde bu maaş dul aylığı olarak adlandırılıyor. Yetim ve dul aylıklarına genel olarak verilen isim olan ölüm aylığı için SGK’ya fiziki ya da online olarak başvuru yapılabiliyor. Peki yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır? İşte yetim aylığı başvuru ekranı…

YETİM AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yetim aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin kullanabileceği iki ayrı yöntem bulunuyor. Bu kapsamda isteyen kişiler online olarak bu başvuruyu gerçekleştirebilirken, isteyen kişiler fiziki olarak başvuru yaparak da maaş bağlanmasını talep edebiliyor. İşte yetim aylığı başvuru yöntemleri:

* SGK ile başvuru

Yetim aylığı için başvuru yapmak isteyenlerin başvurularını fiziki olarak gerçekleştirmeleri halinde SGK’ya gitmeleri gerekiyor. Birtakım evraklarla birlikte verilecek olan başvuru dilekçesinin doldurulup en yakın SGK il ya da ilçe merkezine teslim ederek, maaş bağlanma talebinde bulunmak mümkün oluyor.

* e-Devlet ile başvuru

Birçok kamu hizmetinin online olarak sağlandığı e-Devlet Kapısı aracılığıyla yetim aylığı başvurusu da gerçekleştirilebiliyor. Online başvuru yapmak için e-Devlet’e giriş yapmak ve ardından ‘Sosyal Güvenlik Ölüm Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi’ hizmetine giderek başvuru işlemi yapılabiliyor.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

YETİM AYLIĞI BAŞVURUSU GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Yetim aylığı başvurusu yapacak olan kişilerin başvuruyu SGK’ya giderek yapması halinde birtakım belgeleri de elden teslim etmesi gerekiyor. İşte yetim aylığı başvurusu için gerekli olan evraklar:

* 3 adet fotoğraf

* Başvuru dilekçesi

* Erkek çocuklar için öğrenci belgesi

* İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi

* Kimlik araştırma belgesi

* Vukuatlı nüfus kayıt örneği

YETİM AYLIĞI NASIL HESAPLANIR?

Yetim aylığı yaparken, vefat eden kişinin eş ya da çocuklarından kaçının maaştan yararlanacağı önem taşıyor. Bu kapsamda SGK, bu kişilere belirli oranda maaş veriyor. İşte yetim aylığı hesabına ilişkin bilinmesi gerekenler:

* Vefat eden kişinin bir çocuğu olması halinde SGK tarafından çocuğa yüzde 25 oranında maaş bağlanıyor.

* Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine yüzde 25 oranında maaş bağlanacağı için maaştan yararlanacak olan çocuk sayısının 2 ya da daha fazla olması halinde bu oran değişebiliyor.

* Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamının yasalara göre vefat eden sigortalının maaşını aşamayacağı için çocuk sayısı artarsa SGK tarafından yapılan indirimler ile maaş ödemesi pay ediliyor.

* İki ebeveyni birden kaybeden çocuk için maaş bağlanma oranı yüzde 50’ye çıkartılabiliyor.

* Vefat eden sigortalının emekli maaşının yalnızca yüzde 90’ınana kadar almak mümkün oluyor. SGK bu oranı 2 hisse eş, 1 hisse çocuk ya da çocuklar olacak şekilde maaştan yararlanacak olan kişi sayısına göre hesaplayarak, maaş ödemesi gerçekleştiriyor.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

SGK tarafından ödenen yetim aylığı, kız ve erkek çocuklara farklı koşullar kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda ödenen aylıklar değişen sürelerle çocuğun cinsiyetine göre belirlenmiş koşullarda bağlanıyor. İşte erkek ve kız çocuğu yetim aylığı alma şartları:

Erkek çocuğunun yetim aylığı alma şartları;

Anne veya babasını kaybeden bir erkek çocuğunun alabileceği yetim aylığı belirli şartlar kapsamında ve belli bir süreyle ödeniyor. İşte erkek çocuğunun yetim aylığından yararlanma şartları ve süresi:

* Erkek çocukları herhangi bir eğitim hayatı bulunmaması halinde yetim aylığını 18 yaşına kadar alabiliyor.

* Üniversite eğitimi alan erkek çocukları için bu yaş 25’e kadar olacak şekilde belirlenmiş bulunuyor.

* Yaşı aşan erkek çocuklarına yalnızca belirli koşullarda ödeme yapılması mümkün oluyor. SGK erkek çocuğuna ömür boyu ödeme yapmak için maluliyet şartı arıyor.

Kız çocuğunun yetim aylığı alma şartları;

Anne veya babasını kaybeden bir kız çocuğu da erkek çocuğu gibi yetim aylığı alabiliyor. Ancak kız çocuklarının yararlandığı yetim aylığının kapsamı daha farklı oluyor. İşte kız çocuğunun yetim aylığından yararlanma şartları ve süresi:

* Kız çocukları resmi olarak bir evlilik gerçekleştirmemesi halinde yetim aylığından yaş sınırı olmaksızın faydalanabiliyor.

* Evlenmiş ve boşanmış olan kız çocukları, yeniden yetim aylığı bağlanması için başvuru yapabiliyor.

* Evlenmek gibi sigortalı olarak çalışmak da kız çocuğunun yetim aylığının kesilmesine neden oluyor.

27 Oca 2024 - 20:00 - Gündem

Mahreç  Didem Gözütok


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.