İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Bu yazımda sizlere işsizlik maaşı hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca İşsizlik maaşı almanın şartlarından ve istifa eden işçinin işsizlik maaşı alıp alamayacağı gibi konulara da değineceğiz.

İşsizlik maaşı, işini kaybedenlere devletin sağlamış olduğu çok önemli bir ödenektir. Ancak herkes işsizlik maaşı alamaz. İşsizlik maaşı almak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar nelerdir, 2024 yılında işsizlik maaşı ne kadar oldu, istifa edenler işsizlik maaşı alabilir mi gibi soruların cevaplarını sizin için araştırdık ve bu yazımızda derledik. İşte tüm detaylar.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR VE NASIL FİNANSE EDİLİR?

İşsizlik maaşı, hizmet akdi ile bir işyerinde çalışan sigortalıların, işlerini kendi istek ve kusuru dışında kaybettikleri durumlarda, işsiz kaldıkları süre içinde devlet tarafından ödenen bir geçici destek ödeneğidir.

Bu ödenek, işsizlik sigortası adı verilen bir sistemle sağlanmaktadır. İşsizlik sigortası, işveren, işçi ve devletin katkı paylarıyla oluşan bir fondur. Bu fon, işsiz kalan sigortalıların gelir kaybını kısmen karşılamak için kullanılmaktadır. İşsizlik sigortası, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile yasal olarak düzenlenmiştir.

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İŞSİZLİK YARDIMLARININ SÜRESİ

İşsizlik ödeneğinin süresi, sigortalının hizmet akdinin feshinden önceki üç yıl içindeki çalışma geçmişine ve işsizlik sigortası primlerini ödemiş olmasına göre belirlenir.

* İşsizlik ödeneği 600 gün çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş sigortalılar için 180 gün süreyle verilmektedir.

* Sigortalı olarak 900 gün çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 240 gün süre ile işsizlik ödeneği verilir.

* İşsizlik ödeneği 1080 gün çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş sigortalılar için 300 gün süreyle verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

İşsizlik maaşını her işten çıkan alamaz. Bu ödeneği almak için kanunda belirtilmiş olan bazı şartlar vardır. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

* İşini kendi istek ve kusuru dışında kaybetmiş olmak. Örneğin, işverenin haksız yere işten çıkarması, iş yerinin iflas etmesi, işin bitmesi gibi durumlarda işsizlik maaşı alınabilir.

* Son 3 senede minimum 600 gün işsizlik sigortasının priminin ödenmiş olması.

* İşten ayrılmadan önceki son 120 gün boyunca sürekli olarak çalışmış olmak.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZLAR?

İşsizlik sigortası kapsamında olanlar, işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik sigortası kapsamında olmayanlar ise, işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik sigortası kapsamında olmayan kişiler şunlardır:

* Bir hizmet akdine bağlı olmadan çalışanlar. Örneğin, serbest meslek sahipleri, esnaf, çiftçi, ev hanımı, öğrenci gibi kişiler işsizlik sigortası kapsamında değildir.

* Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar.

* İsteğe bağlı prim ödeyenler. Örneğin, sigortalı olarak çalışmayan ancak kendi isteğiyle prim ödeyenler, işsizlik sigortası kapsamında değildir.

* Sandıklara tabi sigortalılar. Örneğin, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK gibi kurumlara tabi olanlar, işsizlik sigortası kapsamında değildir.

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

2024 YILINDA İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

İşsizlik maaşı, sigortalının son 4 aylık brüt kazancının yüzde 40’ı oranında hesaplanır. Ancak, asgari ücretin yüzde 80’inden az, yüzde 150’sinden fazla olamaz. 2024 yılında işsizlik maaşı alacak sigortalıların alabilecekleri minimum ve maksimum tutarlar şöyledir:

* Minimum Aylık Net: 7 bin 940,27 TL

* Maksimum Aylık Net: 15 bin 880,54 TL

İSTİFA EDENLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı almak için işini kendi istek ve kusuru dışında kaybetmiş olmak gerekir. Bu nedenle, genellikle istifa eden işçiler işsizlik maaşı alamazlar. Ancak, bazı durumlarda, işçinin istifa etmesi haklı bir neden ile iş akdini feshetmesi sayılır. Bu durumlarda, istifa eden işçiler de işsizlik maaşı alabilirler. Bu durumlar şunlardır:

* İşverenin, işçiye veya aile bireylerine cinsel tacizde bulunması, hakaret etmesi, tehdit etmesi, yasa dışı bir iş yapmasını istemesi,

* İş yerinde başka bir işçinin, işçiye cinsel tacizde bulunması ve işverenin bunu önlememesi,

* İşçinin ücretinin kanuna veya sözleşmeye uygun olarak hesaplanmaması veya ödenmemesi,

27 Oca 2024 - 18:30 - Gündem

Mahreç  Behiye Nur Köysu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.