Polis Emeklilik Yaşı Kaç, Polisler Kaç Yaşında Emekli Olur?

Polis emeklilik yaşı, geçmişten günümüze çıkarılmış olan bazı yasalarca belirlenmiş bulunuyor. Peki polis emeklilik yaşı kaç, polisler kaç yaşında emekli olur? İşte polis emeklilik yaşı…

Bir kamu görevlisi olan polisler, bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamakla birlikte suça geçit vermeyerek, suç oranının düşmesi için de kendi birimlerinin alan ve görev yetkilerince çeşitli çalışmalar sürdürüyor. Bu kapsamda her meslek grubu gibi polislerde belirli şartları sağlamaları halinde emeklilik hakkını elde ediyor. Bu şartlar arasında polislerin doldurması gereken bir yaş baremi de bulunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ( SGK) sağlamış olduğu emeklilik hali polislere Emekli Sandığı yani 4C kapsamında sağlanıyor. Ancak polisler, Emekli Sandığı’na bağlı olan diğer memurlardan farklı bir yaş şartına sahip olduğu için diğer memurlardan daha erken emekli olabiliyor. Peki polis emeklilik yaşı kaç, polisler kaç yaşında emekli olur? İşte polis emeklilik yaşı…

POLİS EMEKLİLİK YAŞI KAÇ, POLİSLER KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLUR?

Normal şartlar altında memurların emeklilik yaşı için belirlenmiş olan kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı polisler için aranmıyor. Daha önce 52 olarak uygulanan polis emeklilik yaşı, günümüzde 55 yaş olarak uygulanıyor. Ancak polislerin emekli olabilmesi için en az 20 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekiyor. 20 yıllık çalışma süresini dolduran bir polis, 55 yaşında emeklilik hakkını elde edebiliyor. Zorunlu emeklilik yaşı olan bu yaştan sonra polislerin görevine devam etmesine izin verilmediği için her bir polisin bu yaşta emekliliği gerçekleştiriliyor.

Polis Emeklilik Yaşı Kaç, Polisler Kaç Yaşında Emekli Olur?

POLİS YIPRANMA PAYI VAR MI?

Bir kamu görevlisi yani memur olan polisler, zorunlu emekli yaşı bulunan meslek grupları arasında yer alıyor. Yaptıkları işlerin ağır olması nedeniyle belli bir yaş geldiğinde emekliliğe ayrılması sağlanan polislerin bu yaşı 55 olarak kabul ediliyor. Daha önce 52 olan, sonrasında 55 yaşa çıkarılan zorunlu emeklilik yaşı polisler için 20 yıl hizmet süresinin tamamlanmasının ardından devreye giriyor. Polislere ağır meslek koşulları nedeniyle verilen yıpranma payı, bu 20 yılın doldurulmasının ardından devreye alınıyor ve 5 yıl olarak veriliyor. Dolayısıyla 20 yıl çalışmış olan bir polis memuru, aslında 25 yıllık hizmetle emekli oluyor.

İSTİFA EDEN POLİSLER KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLUR?

İstifa eden polisler, istifasının geçerli olmasının ardından polis memuru sayılmıyor. Dolayısıyla istifa ettikten sonra polisler için belirlenmiş olan 55 yaş zorunluluğu ortadan kalkıyor. Sigortalılık türüne göre değişen şartlara tabi olabilecek olan polisler, istifalarının ardından başka bir meslek yapmaları halinde kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşına tabi tutuluyor.

23 MAYIS 2002 ÖNCESİ POLİS OLANLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLUR?

Polis memuru emeklilik yaşı hesaplarken, 23 Mayıs 2002 tarihi önem taşıyor. Bu tarihe dek 25 yıllık hizmet süresine göre kalan süre hesabıyla polislerin emekli olacakları yaş belirleniyordu. Bu da polislerin daha erken emekli olmasını sağlıyordu. İşte 23 Mayıs 2002 öncesi polis olanlar için bu tarihe kadar geçen hizmet süresine göre emekli olma şartları:

* 25 yıllık hizmet şartına 2 yıldan az bir süre kalan polis memuru, 44 yaşında emeklilik hakkını elde edebilir.

* 25 yıla 5 yıldan daha fazla süre kalan polis memuru, 47 yaşına dek tüm ödemelerini gerçekleştirmesi halinde emekliliğe hak kazanabilir.

* 25 yıla 6,5 yıldan fazla süre için ödeme yapacak olan polis memuru için belirlenmiş olan emeklilik yaşı 48’dir.

Polis Emeklilik Yaşı Kaç, Polisler Kaç Yaşında Emekli Olur?

8 EYLÜL 1999 SONRASINDA GÖREVE BAŞLAYANLAR POLİS EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Sigortalılar için önemli olan 8 Eylül 1999 tarihi, polis memurları için de önem taşıyor. Bu tarihte değişen yasa, memur olan polisleri de ilgilendiriyor. Bu yasadan önce yaş haddinden verilen emeklilik 52 iken, bu yasadan sonra polislere yaş haddinden verilen emeklilik 55’e çıkarılmış bulunuyor.

POLİS EMEKLİLİK YAŞI ARTTI MI?

Bugüne kadar 55 olarak uygulanmış olan polis yaş haddinden zorunlu emeklilik, yeni çıkarılmış olan ‘Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ isimli genelge ile değişti. Bu genelgenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte mecburi emekliliğe sevk edilecek polis memuru ve polis çavuşlarından, çalışma arzusunda olup da kendilerinden verim alınması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, polis mensubunun talebi ve Polis Hizmetleri Komisyonu kararıyla her seferinde bir yıllık süreyle yenilenmek şartıyla 60 yaşına kadar çalışabilme hakkı getirildi. Ancak polis emeklilik yaşında herhangi bir artış olmadı. Komisyondan onay alamayan ya da çalışmaya devam etmek istemeyen polisler, yine 55 yaşında emekliliğe sevk edilecek.

27 Oca 2024 - 17:30 - Gündem

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.