Emekli Keseneği Nedir, Kimlerden Kesilir?

Devlet memurlarının aylık ödemelerinden düzenli olarak yapılan bazı kesintiler vardır. Bu kesintiler içinde emekli keseneği de yer alır. Sosyal güvenlik kesintisi olarak da bilinen bu durumun ne anlama geldiğini sizin için yazdık.

Emekli keseneği, kamu görevlisi olarak çalışan kişilerin maaşından emekli sandığı hükümlerine uygun olarak yapılan kesintidir. Esas matrah tutarı göz önüne alınarak yapılan kesinti yüzde 16 oranındadır. Sosyal güvenlik kesintisi olarak da bilinen bu kesenek devlet memuru olan kişilerin maaşı üzerinden yapılan diğer kesintilerin arasında yer alır.

Emekli keseneği, aktif sigortalı kişilerin maaşından yapılır. Pasif durumdaki emekli, dul ya da yetim olan kişilerin aylık ödemeleri bu kesinti sonucu karşılanır. Emekli kesintisinin olmaması durumunda sigorta prim ödemesi geçerli olmaz. 5434 sayılı kanun içinde emekli keseneğinin geri ödenmesini gerektiren bazı durumlar vardır. Kanunda belirtilen hükümlere göre geri ödeme şu durumlarda yapılır:

Kamu çalışanının görevine adli ya da idari bir ceza nedeniyle son verilmesi,

Henüz görev asaletleri onaylanmayan aday ve stajyerlerin çalışmalarına son verilmesi,

Kamu çalışanının istifa etmiş olması,

Herhangi bir sebepten emekli olma hakkının kaybedilmiş olması,

Atandığı görev için emeklilik hakkının tanınmamasıdır.

Emekli Keseneği Nedir, Kimlerden Kesilir?

Emekli Keseneği Kimlerden Kesilir?

Emekli keseneği kamu çalışanlarının ödemeleri üzerinden yapılan bir kesintidir. Kamu çalışanlarının ödemelerinden yapılan bu kesinti düzenli olarak yapılır.

Emekli Keseneği Geri Ödemesi İçin Aranan Hizmet Şartı Nedir?

Emekli keseneğinin geri ödenmesi için uygun olan kişilerde hizmet şartı aranır. Hizmet süresi şartı, kamu çalışanının fiili hizmet süresinin 5 yıldan az ve 9 yıldan çok olmamasını gerektirir. Hizmet süresi 5 yıldan az olan kişiler emekli keseneği geri ödemesi hakkından yararlanamamakla birlikte tekrar çalışmaya başladıkları durumunda sandık iştirakçisi olabilir.

Hizmet süresi 10 yıl ve üzerinde olan kişiler durum ne olursa olsun emekli keseneği geri ödemesinden yararlanamaz. Bunun birlikte asaleti onaylanmadan görevi sonlandırılan stajyerler ile adaylar ve emeklilik hakkını kaybeden kişilere geri ödeme yapılırken 10 yıllık süre şartı dikkate alınmaz.

Emekli Keseneği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emekli keseneğinin hesaplaması yapılırken işe başlama tarihi dikkate alınır. Buna göre kamu çalışanının 01.10.2008 tarihinden önce ve sonra işe başlaması üzerinden hesaplama yapılır. Söz konusu tarihten önce işe başlayan kamu görevlilerinin emekli keseneği hesaplaması:

Emekli keseneği ile uyumlu olan aylık miktarı,

Ek göstergesinin aylık miktarı,

Taban ve kıdem aylık limiti,

En yüksek devlet memuru maaşının ek göstergeye bağıl oranına çarpımından sonra 100’e bölünmesi üzerinden yapılır.

Oranların toplanması ve işlemlerin yapılmasından sonra çıkan sonucun yüzde 16’sı emekli keseneğidir.

Göreve başlama tarihi 01.10.2008’den sonra olan kamu hizmetlilerinin emekli keseneği hesaplaması:

Emekli keseneği ile uyumlu olan aylık miktarı,

Ek göstergesinin aylık miktarı,

Taban ve kıdem aylık limiti,

Özel tazminatlar,

Makam tazminatları,

Görev tazminatı üzerinden yapılır.

Ödeme ve tazminatların toplanmasından sonra işlemler yapılır. Çıkan sonucun yüzde 14’ü emekli keseneğidir.

Emekli Keseneği Nedir, Kimlerden Kesilir?

Emekli Keseneğinin Alınamadığı Durumlar Nelerdir?

Kamu çalışanları 2829 sayılı kanunun 'Hizmetlerin İhyası Başlıklı' 5'inci maddesinde geçen hükümlere göre emekli keseneğini alamaz. Söz konusu maddenin içerdiği hüküm kurumla ilişiği kesildikten sonra başka bir kurumda sigortalı olanların biriken prim, toptan ödeme ve kesintilerini alamayacağını belirtir.

Emekli Keseneğinde Esas Aylık Süresi Ne Anlama Gelir?

Emekli keseneği esas aylık süresinin ifade ettiği nokta kamu çalışanının girişinin yapıldığı tarihten emekliliği ya da işten ayrılışına kadar olan kısımdır. Esas aylık süresi kamu çalışanının maaşından yapılan yasal kesintinin toplam süresini gösterir.

28 Oca 2024 - 23:30 Gaziantep- Ekonomi

Mahreç  Abit Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.