Boşanmış Kadın Ölen Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Yasalara göre boşanan bir kadın belirli şartları karşıladığı taktirde ölen babasının maaşından yararlanma hakkı kazanır. Ölen babadan boşanan kıza geçen maaş miktarının ne kadar olduğuna yazımızda yer verdik.

Boşanan bir kadının ölen babasından alacağı maaş miktarı hangi sigortadan yararlandığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda emekli maaşı miktarı da bu konuda büyük önem teşkil eder. Babanın ölmesi emekliyken gerçekleştiyse ve maaştan yararlanan başka biri yoksa boşanan kadın emekli maaşın yarısını alma hakkı kazanır. Ölen babanın emekli maaşından yararlanan anne ve kardeş gibi vasiler varsa bu duruma boşanan kadın maaşın yüzde 25’ini alabilir.

Boşanmış Kadının Ölen Babasından Maaş Alma Şartları Nelerdir?

Eşinden boşanan bir kadının ölen babasının maaşından yararlanması için sağlaması gereken birtakım şartlar bulunur. Yasalara ölen babaya ait en az 1800 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmalıdır. 4/1-(a) sigorta kapsamında bulunan kişilerin borçlanma süreleri dışında en az 5 yıl boyunca sigortalı olmaları istenir. Buna ek olarak 900 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmelidir. Boşanan kadının ölen babasının maaşını alması için aranan diğer şartlar şu şekildedir:

 Kadına bağlı bir emeklilik ve sigorta olmamalı,

Boşanan kadın çalışmamalı,

Herhangi bir sigortalı gelirden yararlanılmamalıdır.

Boşanmış Kadın Ölen Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Boşanan Kadın Çalışıyorsa Babasının Emekli Maaşını Alabilir Mi?

Çalışan kadının babasının emekli maaşını alması yalnız istisnai durumlarda gerçekleşir. Normal şartlar altında boşanan bir kadın eğer çalışıyorsa ona bu hak verilmez. Söz konusu istisnai durumlar şunlardır:

Baba 01.10.2008 tarihi ya da öncesinde emekli sandığına başlayıp bu tarihte hayatını kaybettiyse boşanan kızı çalışıyor olsa bile maaşından yararlanabilir. Boşanan kadın prim ödemesi yapsa bile aldığı maaşta herhangi bir kesinti yaşanmaz. Emekli sandığında çalışmaları ve tekrar evlenmeleri durumunda ise maaş kesintiye uğrar.

Boşanan kadın 25 yaşını geçmemişse ve üniversitede okuyorsa ölen babasının maaşından yararlanmaya devam eder.

Boşanan Kadın Eski Eşinden ve Ölen Babasından Aynı Anda Maaş Alabilir Mi?

Boşanan kadının eski eşi ve ölen babası aynı kapsamda emekli olan kişilerse ikisinden de aylık bağlanması söz konusu değildir. Eski eş ve ölen baba farklı sigorta statüsüne sahipse boşanmış kadın bazı şartları sağlamak koşuluyla her iki maaştan yararlanabilir.

Eski eş ya da baba 2008’den sonra öldüyse boşanan kadın her ikisinden aynı anda aylık alamaz. Ölüm tarihi 01.10.2008 öncesi ise iki aylığın bağlanma yolu açılır. Bu durumda eski eş ve ölen babanın hangi sigorta statüsüne sahip olduğuna bağlı olarak ayarlama yapılır.

Ölen Babanın Maaşını Bağlamak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Boşanan kadının ölü babasının maaşını alması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında resmi işlemlerin tamamlanması için birtakım belgeler istenir. Ölüm maaşı başvurusu kapsamında kişisel bilgileri ve başvuru talebini gösteren belgeler sunulmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gereken belgeler şunlardır:

SGK emeklilik talebine ait bir form,

T.C. kimlik belgesi fotokopisi,

Boşanan kadının eşinden ayrı yaşadığına dair bir taahhütnamedir.

Boşanmış Kadın Ölen Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Ölen Babadan Maaş Alma Sorgusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvuru sonrasında maaşın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için e-Devlet’ten sorgulama yapılır. Bunun için bir e-Devlet şifresine sahip olunması gerekir. Söz konusu şifreye sahip olmayan kişiler en yakın PTT’den temin edebilir. Ölü maaşı sorgulaması yapmak için şu adımları izleyin:

  İnternet tarayıcısından e-Devlet sitesine girin.

SSK ölüm sorgusu için arama bölümüne 4A aylık bilgisi yazıp aratın.

BAĞKUR ölüm sorgusu için arama bölümüne 4B aylık bilgisi yazıp aratın.

 Emekli sandığı ölüm sorgusu için arama bölümüne 4C aylık bilgisi yazıp aratın.

28 Oca 2024 - 22:35 Gaziantep- Ekonomi

Mahreç  Didem Gözütok


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.