SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aylıkların gecikmesi durumunda emekliler sigorta avansı adı altında bir ödeme alır. Ödemenin amacı emeklilerin yoksulluk ile mücadele edebilmesidir. Aylık almak için SGK’ya nasıl başvuru yapılacağına dair tüm detaylara yazımızda yer verdik.

Avans başvurusu yapmak isteyen emekliler en yakın Sosyal Güven Merkezi’ne gidip başvuru yapmalıdır. Başvurular dilekçe ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda Alo 170 isimli çağrı hattı üzerinden de emekli avans başvurusu yapmak mümkündür. Başvuru yapan kişilerin istenen şartları karşılaması gerekir. Aksi taktirde avans başvurusu reddedilir.

Maaş ödemesi geciken emekliler avans başvurusu hakkı kazanır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan bu başvurular için kısıtlı bir zaman aralığı vardır. Eğer belirlenen zaman aralığında maaş yatmamışsa avans ödemesi yapılır. Maaş ödenene kadar ihtiyacını karşılamakta zorlanan emeklilere avans verilir.

SGK Emekli Avansı İçin Ne Gerekir?

SGK emeklilerinin avans alabilmesi için Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru yapması gerekir. Emeklilik başvurusu üzerinden en az 90 gün geçtikten sonra avans talebinde bulunulabilir. 90 günlük sürenin ardından emekli maaşı ödenmemişse avans talebinde bulunma hakkı doğar.

Emekli avans başvurusundan aynı zamanda EYT’li kişilerin de yararlanma hakkı vardır. EYT Yasası’nın yürürlüğe girmesi mart ayında gerçekleşir. Bu nedenle nisan, mayıs ve haziran aylarında ödeme alamayan EYT’li kişiler başvuru yapabilir.

SGK emekli avansından yararlanmak isteyen kişilerin de taleplerini yazılı olarak bildirmesi gerekir. Aynı zamanda Alo 170 hattını arayıp talep oluşturma seçeneği de vardır. Henüz hazır olması da bu işlemin e-Devlet üzerinden yapılması için çalışmaların devam ettiği söylentisi mevcuttur.

SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

EYT’li Avansı İçin Ne Gerekir?

EYT’li kişilerin avans alması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip başvuru yapması gerekir. Başvurular incelendikten sonra uygun görülmesi durumunda ödeme yapılır. EYT’li kişiler için başvuru hakkı ilk olarak mart ayında yapılmaya başlandı. İki milyonu bulan EYT’li sayısı nedeniyle ödemelerde beklenmeyen gecikmeler meydana geldi.

Başvuru sürecinin üzerinden 90 gün geçtiği halde ödeme alamayan EYT’li kişilerin avans için başvuru yapma hakkı bulunur. Dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan avans başvurusu inceleme altına alınır. Emekli maaşı bağlandıktan sonra yapılan başvuruların tamamı geçersiz sayılır. Ödemenin ne zaman yapılacağı belirsizdir. EYT’li kişiler gerekli görülürse asgari ücretin üç katı kadar ödeme alabilir.

Emekli Maaş Avansının Şartları Nelerdir?

Emeklilere verilen maaş avansının ilk şartı 90 günlük sürenin geçmesidir. Başvurusunun üzerinden 90 gün geçtiği halde maaş alamayan kişilerin avans alma hakkı doğar. Gelirden yoksun kalan emekliler istenen şartı yerine getirmiş olur. Emekli olan kişiler işten ayrıldığı için herhangi bir gelirleri olmaz. Bu sebeple geçimlerini sağlayabilmeleri için avans ödemesi yapılması zorunlu hale gelir.

Emekli maaşı takip eden ayda ödense de yoğunluk gibi beklenmeyen durumların gerçekleşmesi ile gecikmeler meydana gelir. Aylık bağlanmaması maaşın yanı sıra ikramiye gibi ödemelerin de alınmaması anlamına gelir. Bu durum nadiren görülse de söz konusu sorundan mustarip olan kişilerin başvuru yaparak avans almasının yolu açıktır.

SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliler Ne Kadar Avans Alabilir?

Avans başvurusu yapan emekliler uygun görüldükleri taktirde asgari ücretin 3 katı kadar ödeme alır. Şartları sağlayan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir başvuru yaparak durumu bildirmesi gerekir. Emekli maaş başvurusu üzerinden 90 gün geçmesini beklemek zorunludur.

Emekliler Üç Maaş Avans Alabilir Mi?

Emeklilerin üç maaş alması mevcut sistem içinde mümkün değildir. Yalnız aylık bağlanmayan kişiler gerekli şartları karşılayıp yazılı bir başvuru yaptıktan sonra bu ödemeyi alabilir. Normal emeklilerin de bundan yararlanması için yasa çalışmaları devam etmektedir.

28 Oca 2024 - 22:00 Gaziantep- Ekonomi

Mahreç  Mihran Temiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.