Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur?

Emeklilik özellikle ilerleyen yaşlarda iyi bir hayatı garantilemek için istenene bir durumdur. Bu nedenle hiç çalışmayan birinin emekli olabilme durumu insanlar arasında konuşulan bir konudur. Hiç sigorta giriş olmayan birinin emekliliği ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Emekli olmak istediği halde hiç sigorta girişi olmayan kişilerin bu isteğini yerine getirmesi mümkündür. Özellikle ilerleyen yaşlarda istenen emeklilik için bazı şartlar karşılandığı taktirde hiç sigorta girişinin olmaması sorun teşkil etmez. İsteğe bağlı sigorta ile sigorta primi ödeyerek emekli olunabilir. Bunun için yaş ve prim şartlarını tamamlamak gerekir.

Çalışmayan birinin emekli olması için 18 yaşını doldurması istenir. Aynı zamanda emekli olmak isteyen kişi malullük ve yaşlılık aylığından faydalanmamalıdır. Bu şartları karşılayan kişiler isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilir. Bir ay içinde 30 günden az çalışan kişilerin de emekli olması aynı yolla mümkün hale gelir.

Sigorta Primi Ödemeden Emekli Olunur Mu?

Emekli olmak isteyen kişilerin yasalarca belirlenen şartları karşılaması gerekir. Bu şartlar yaş koşulunu yerine getirme ve prim ödemesi yapmaktır. Sigortalı olarak çalışan kişilerin prim ödemeleri işverenleri tarafından yapılır. Bu nedenle prim ödemesi olmadan emekli olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Hiç sigorta girişi olmayan kişiler kendi primini ödeyerek emekli olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sigorta prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerektiğidir.

Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur?

Çalışmayan Kişiler Hangi Sigortadan Emekli Olur?

Çalışmadığı halde emekli olmak isteyen kişilerin düzenli prim ödemesi yapması zorunludur. Prim ödeme yalnız emeklilik için gerekmez. Aynı zamanda sağlık hizmetlerinden yararlanmayı da beraberinde getirir. Çalışmayan kişiler 4A kapsamında yer alan isteğe bağlı sigortadan prim ödemesi yaparak söz konusu hizmetten faydalanma hakkı kazanır.

Emeklilik ve sağlık hizmetinden faydalanmak için isteğe bağlı sigorta priminden çalışmayan kişilerin yanı sıra yarı zamanlı çalışanlar da faydalanabilir. Bir ayda 30 günden az çalışan kişiler isteğe bağlı sigorta kaydı oluşturup prim ödemelerini düzenli yaptıkları taktirde sağlık hizmeti alabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Girişi Nasıl Oluşturulur?

Çalışmayan ya da yarı zamanlı çalışan kişilerin isteğe bağlı sigorta girişi yapmasının birden fazla yolu vardır. Bunlardan ilki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip bizzat müracaat yapmaktır. Kuruma başvuru yapıldıktan sonra isteğe bağlı sigorta formunu doğru bir şekilde doldurmak gerekir. Formda yer alan sigortalılık türü ve çalışma durumunu doğru belirtmek çok önemlidir.

İsteğe bağlı sigorta girişi oluşturmak için tercih edilebilecek ikinci yol ise e-Devlet sistemidir. T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme girildikten sonra arama kısmına “İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı” yazılır. Burada yine hangi sigorta türünün seçileceği büyük önem taşır. Kısmi çalışan kişiler 4A isteğe bağlı sigorta girişini yapabilir.

Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur?

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

Geniş bir seçenek ağı sunsa da isteğe bağlı sigortalı olmanın da bazı şartları vardır. Bunların başında 18 yaşında olmak ve Türkiye’de ikamet etmek gelir. İsteğe bağlı sigortalı olmak için kişinin ya çalışmaması ya da yarı zamanlı çalışması gerekir. Düzenli işi olan kişiler bu sigortadan faydalanamaz.

Ev temizliği yapan kadınlar ve yarı zamanlı çalışan öğrenciler bu kapsamda eksik prim günlerini tamamlama hakkına sahiptir. EYT hakkından yararlanmak isteyen kişiler de isteğe bağlı sigorta ile eksik prim günlerini tamamlama fırsatı yakalayabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

Çalışmayan ya da yarı zamanlı çalışan kişilerin 2024 yılı itibarı ile ödeyecekleri en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6.400,80 TL’dir.

28 Oca 2024 - 21:00 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.