SGK Kontrol Muayenesi Nedir? Sorgulama 2024

Maluliyet ve iş görmezlik aylığı alan kişilerin belirli aralıklarla kontrol muayenesinden geçmesi gerekir. Kontrol muayenesinin hangi aralıklara neden yapıldığı gibi pek çok detaya yazımızda yer verdik.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda malullük için kontrol muayenesi yapılmasını şart koşar. Bu durumda malullük, vazife malullüğü aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri olan kişilerin bu muayeneden geçmesi gerekir. SGK tarafından yapılan kontrol muayenesi söz konusu kanunun Kontrol Muayenesi” başlıklı 94’üncü maddesi hükmüne göre yapılır.

SGK tarafından kontrol muayenesi için yapılan yazılı bildirime malullük, vazife malullüğü aylığı veya sürekli iş göremezlik gelirinden yararlananların uyması gerekir. SGK tarafından bildirilen tarihte muayene işlemleri tamamlanmalıdır. Durum kontrolü için yapılan kontrol muayenesine gitmeyen kişiler yararlandıkları aylık ve gelirleri kaybeder.

SGK’nın yazılı bildirimine istinaden maluliyeti bulunan ve süreli iş görmezlik hali bulunan kişiler kontrol muayenesinden geçer. Yapılan kontrol muayenesi sonrası çalışma gücü eksikliği bulunan kişilere malul ödemesi yapılır. Daha önceden ödemesi kesilmiş olan kişiler raporun başlama tarihinden itibaren tekrar ödeme almaya başlar.

SGK Kontrol Muayenesi Nedir? Sorgulama 2024

Kontrol Muayenesi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

SGK sağlık kurulu tarafından muayenesi yapılan malul ve süreli iş göremez hali olan kişiler hakkındaki karar 3 ay sonra açıklanır. Buna göre muayene sonucunda iş göremezlik halinin devam ettiği ya da ortadan kalktığına dair bir sonuç çıkar.

Malullük durumunun ortadan kalktığı durumlarda muayene tarihini takiben ödeme kesilir. Söz konusu sigortalılar hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Malullük durumu devam eden kişiler için aylıkların tekrar başlatılması kararı verilir. Aylığın kesilmesi ve raporun verilmesi arasında kalan süre için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Kimler Malul Olarak Kabul Edilir?

Bir sigortalının iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmesi durumunda malul olarak kabul edilir. Meslekte kazanma gücünün kaybının sağlık kurulları tarafından belgelenmelidir. Sigortalının ya da işverenin talebi doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu sağlık kurulları bu işlemi yapar. Raporların ve tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu sigortalının malul olmak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı kararlaştırılır.

SGK Kontrol Muayenesi Nedir? Sorgulama 2024

Malullük Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Sigortalı ya da işveren tarafından yapılan malullük tespit isteği ikamet edilen yerdeki sosyal il müdürlüğü ya da merkezleri üzerinden gerçekleştirilir. Malullük başvurusu yazılı dilekçe ile yapılmalıdır. Başvurunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık raporu vermeye yetkisi olan bir sağlık kuruluşuna sevk edilir. Kamu kuruluşunda görev yapan kişilerin dilekçeyi çalıştıkları kuruma iletmeleri istenir.

Maluliyet Tespitini Kim Yapar?

Malullük başvurusundan sonra çalışma gücü ve meslekte kazanma gücünün kaybı ile ilgili tüm muayene işlemleri sağlık kurulu tarafından gerçekleştirilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sevk yapılan kurum içinde yer alan sağlık kurulu alanında uzman doktorlardan oluşur. İnceleme çalışma gücü kaybı, erken yaşlanma ve meslek gücü kaybı gibi alanlarda yapılır. Muayene sonucu elde edilen sağlık raporlarının incelenmesiyle maluldür ya da malul değildir sonucu çıkar.

Kontrol Muayene Şartları Nelerdir?

Malul olduğuna dair bir karar bulunan sigortalı bazı durumlarda kontrol muayene için çağırılabilir. Bu işlem için belirli şartların oluşması gerekir. Bunlardan ilki kurum tarafından yürütülen bir soruşturma gereği kontrol muayenesinin gerekli olduğuna karar verilmesidir. Diğer durum ise kurum tarafından maluliyet üzerine bir karar alınmasıdır.

Malullük durumunda artma ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma durumları karşısında talepte bulunan kişilere kontrol muayenesi yapılır. Son olarak ihbar ve şikâyet gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kontrol muayene bildirisi yollanır.

28 Oca 2024 - 20:00 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Semra Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.