Baba Maaşı Almak İçin Boşananlar Nereye Şikâyet Edilir?

Boşanmış bireylerin ölen babasının maaşını alması gerekli şartları karşıladığı taktirde faydalanabileceği bir haktır. Bu hakkı suistimal etmek için boşanan kişiler tespit edilirse çeşitli yaptırımlar uygulanır. Baba maaşı almak için boşanan kişilerin nereye şikâyet edileceğini sizin için yazdık.

Anlaşmalı olarak baba maaşı almak için boşanan kişileri şikâyet etmenin en hızlı ve etkili yolu Alo 170 çağrı merkezidir. Bu numaradan görevlilere ulaşıp kâğıt üzerinde boşanmış gibi yapan kişileri ihbar etmek haklarında inceleme başlatılması için yeterlidir. Aynı zamanda ikamet edilen ilde yer alan SGK İl Müdürlüklerine e-posta yoluyla göstermelik boşananları ihbar etmek mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fiziksel bir şekilde başvuru yapıp göstermelik boşananlar şikâyet edilebilir. Kurumda bir dilekçe yazmak ya da hazır dilekçelerden yararlanmak mümkündür. Al0 170 hattının internet sitesinden de şikâyet oluşturulabilir. Şikâyetin işe yaraması için anne, baba, kardeş, arkadaş, komşu ve akraba gibi yakınlar tarafından yapılması önemlidir.

Baba Maaşı Almak İçin Boşananlar Nereye Şikâyet Edilir?

Baba Maaşı Alan Boşanmış Eşler Aynı Evde Kalabilir Mi?

Boşanan eşler baba maaşı alıyorsa aynı evde kalmaları suç teşkil eder. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip yetim maaşı için başvuru yapacak boşanmış kişilerin aynı evde kalması mümkün değildir. Kâğıt üzerinde boşanmış gibi yapan çiftlerin tespit edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ağır yaptırımlar uygulanır.

Anlaşmalı Boşanma ile Baba Maaşı Alınır Mı?

5510 sayılı kanunun açıkça belirttiği gibi boşanan kadının yetim maaşı alabilmesi için evli olmaması gerekir. Buradaki evlilik yalnız resmi nikah işlemini kapsamaz. Boşanan kadının eski eşiyle aynı evde ikamet etmiyor olması çok önemlidir. Baba maaşı aldığı halde eski eşiyle aynı evde ikamet eden kişiler suç işlemiş sayılır. Bunun tespiti halinde ödenen yetim maaşı kesilir.

Şikâyet Süreci Nasıl Gelişir?

Babasının maaşını almak için anlaşmalı boşanan kişiler şikâyet edildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Yetim maaşı aldığı hale eski eşi ile aynı evde yaşayan kişilere yönelik şikâyet yapıldığı taktirde aşağıda yer alan adımlar uygulanır:

Sosyal Güvenlik Denetmenleri şikâyet edilen çift hakkında bir inceleme yapar.

Boşanan çift ile ilgili muhtar, komşu ve tanıdıklar soruşturulur.

Şikâyet ile ilgili dosyaya varsa boşanmanın anlaşmalı olduğuna dair resim, video ve ses kaydı eklenir.

Boşanmanın sahte olduğu tespit edilirse olayla ilgili bir rapor tutulur. Ardından söz konusu rapor emeklilik servisine yollanır.

İşlem tamamlandıktan sonra maaş kesintiye uğrar. Alınan tüm maaş faizi ile geri istenir.

Verilen süre içinde maaş faizi ile ödenmezse icra işlemleri başlatılır.

Baba Maaşı Almak İçin Boşananlar Nereye Şikâyet Edilir?

Maaş İçin Boşananlara Ne Ceza Verilir?

Baba maaşı için anlaşmalı boşanan kişiler tespit edildiği taktirde ödeme kesilir. Boşanmadan sonra alınan tüm baba maaşının faizi ile geri ödenmesi talep edilir. Verilen süre içinde ödeme yapmayan kişiler icralık olur. Bunun dışında herhangi bir yaptırım uygulanmaz.

Şikâyet Sonucuna İtiraz İçin Ne Yapılmalıdır?

Yetim maaşı almak için anlaşmalı boşandığı tespit edilen kişiler hakkında hazırlanan rapor emeklilik servisine ulaştırılır. Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından hazırlanan bu rapora itiraz yalnız mahkeme aracılığı ile gerçekleştirilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir şekilde itiraz etme hakkı yoktur. Sonuca itiraz etmek için mahkemeye başvuru hazırlığı yapan kişilerin şu adımları izlemesi gerekir:

Denetleme raporu sonrası kısa bir süre içinde borç tebligatı gelecektir. Bu tebligat için SGK’ya yazılı bir dilekçe ile itiraz edin.

İtiraz SGK tarafından reddedilecektir. Ret cevabı aldıktan sonra vakit kaybetmeden dava açın.

Mahkeme sunulan tüm verileri inceleyerek bir karar verir. Bu nedenle tanık ve kanıtlarla birlikte davada iyi bir varlık göstermek gerekir.

28 Oca 2024 - 19:30 Gaziantep- Gündem

Mahreç  Abit Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.