Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

Mehmet Gezer, doğup büyüdüğü köy olan Köklüce’de  öğretmenlik yaparken şehitlik mertebesine ulaştı. Öğle yemeği için evine gitmişti Mehmet Gezer. Okula dönüşte hain terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı.

İlkokul beşinci sınıfa giden büyük kızı Sevda’nın gözleri önünde katledildi. Mehmet Gezer şehit düştüğünde eşi Hatice 7 aylık hamileydi ve dünyaya gelen oğullarına Mehmet adını koydular.

Mehmet Gezer 1950 yılında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi Köklüce köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Köklüce’de, ortaokulu da Pazarcık’ta bitirdi. Ailesinin maddi durumu çok kötüydü. Babası köyde çobanlık yapardı. Mehmet de öğlene kadar okula gider, daha sonra basasıyla birlikte çobanlık yapardı. Çobanlıktan kazandığı parayı da eğitimine harcardı.

Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

ÖĞRETMEN OKULUNA GİDECEK DURUMU YOKTU

Çok fakir bir ailenin evladı olduğu için ortaokulu bitirene kadar büyük güçlükler yaşadı. Çok da başarılı bir öğrenciydi. Düzce Öğretmen Okulu’nu kazandı. Ancak gidecek parası yoktu. Çok samimi olduğu bir arkadaşına, “Ben öğretmenliği kazandım ama gidemiyorum” demişti. Arkadaşı da, “Nasıl gitmezsin. Böyle bir bölümü kazanmışsın mutlaka gitmelisin” dedi ve durumu okul müdürüne iletti. Okul müdürü de en başarılı öğrencilerinden birisi olan Mehmet’in okumasını istiyordu ve öğretmenlerden para topladı. Mehmet’i güçlükle ikna ettiler ve topladıkları parayı da cebine koyarak Düzce’ye gönderdiler.

Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

ÖĞRETMENLİĞE YILLARINI VERMİŞTİ

Düzce Öğretmen Okulu’nu başarıyla bitiren Mehmet Gezer, aynı yerde sözleşmeli öğretmen olarak bir yıl çalıştıktan sonra

1972 yılında Hatice Gezer ile hayatını birleştirdi. Evlendikten sonra Siirt’in Kozluk ilçesi Yenidoğan köyüne atandı. Daha sonra sırasıyla Batman, Şanlıurfa Birecik ve Viranşehir’de birer yıl görev yapan Mehmet Gezer, Araban’a atandı. Araban’ın Yolveren köyünde 3 yıl görev aldıktan sonra kendi köyü olan Köklüce’ye tayini çıktı. Burada tam 9 yıl görev aldı.

Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

AHMET HOCA ÖLDÜ SIRA MEHMET HOCADA LAFLARI YAYILDI

Araban’da Ahmet Kavillioğlu isimli imam teröristler tarafından öldürülmüştü. Aradan 6 ay geçmişti ve köy yerinde “Ahmet hocayı öldürdüler. Şimdi de Mehmet hocayı öldüreceklermiş” lafları yayıldı. Ancak Mehmet Gezer’in içindeki görev aşkı çok büyüktü. Asla aldırış etmedi söylentilere. Köyünün çocuklarını geleceğe hazırlamaya devam etti.

EŞİNE EVİN EKSİKLERİNİ SORDU VE AYRILDI

Tarih 7 Kasım 1990’ı gösteriyordu. 4 çocukları olmuştu Gezer ailesinin. Hatice Gezer de 7 aylık hamileydi. Kendi köyünde öğretmenlik yapan Mehmet Gezer, öğle yemeği için evine gelmişti. Yemeğini yedikten sonra eşine, “Evin bir eksiği var mı?” diye sordu. Daha sonra da evden ayrıldı.

Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

10 YAŞINDAKİ KIZININ GÖZLERİ ÖNÜNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Mehmet Gezer, okula dönmüştü evden ayrıldıktan sonra. Teröristler okulu bastılar ve içeri kadar girdiler. Mehmet Gezer’in de 4 yıldır okuttuğu büyük kızı Sevda vardı sınıfta. Teröristler babasını gözleri önünde taradılar. Küçük kız yıllarca babasının ölüm anını ve saldırıyı unutamadı. Aradan geçen yıllara rağmen hala büyük acılar çekiyor ve hep gözünün önünde canlanıyor.

KÖY MEYDANI KARIŞTI

Evleri köyün yüksek bir yerindeydi Mehmet Gezer’in. Pencereden biranda köyün hareketlendiğini ve koşuşturmacaların başladığını gördü ve hemen kendisi de çıktı eşi Hatice. Dışarı geldiğinde herkesin dilinde Mehmet hocayı vurmuşlar lafı dolaşıyordu. Bu lafı duyan Hatice Gezer neye uğradığını şaşırdı. Sonra eşinin şehit haberini aldı.

EŞİ 7 AYLIK HAMİLEYDİ

Mehmet Gezer şehit edildiğinde eşi Hatice 7 aylık hamileydi. Ölümünden 3 ay sonra bir erkek evlatları dünyaya geldi. Babanın ölümünden sonra doğan erkek çocuğa babasının adı olan Mehmet’i koydular. Daha dünyaya gelmeden babasını kaybeden Mehmet Gezer, babasını hiç göremedi.

Kızının gözleri önünde şehit edilen öğretmen

RUHUN ŞAD OLSUN MEHMET ÖĞRETMEN

Bir kasım ayında kıydılar sana

Canını verdin sen yüce vatana

Lanet olsun sana kurşun atana

Ruhun Şad olsun Mehmet Öğretmen

Eğriyi doğruyu öğrettin bize

Yenilmedik sayende biz nefsimize

And içtik düşmanı getiririz dize

Ruhun Şad olsun Mehmet Öğretmen

Kahpe kurşunları sen haketmedin

En ufak kötülük bile etmedin

Düşmandan korkupta burdan gitmedin

Ruhun Şad olsun Mehmet Öğretmen

Bayrağı senden aldık biz yürüyoruz

Bu dava bitmedi söz veriyoruz

Hainlerden artık hesap soruyoruz

Ruhun Şad olsun Mehmet Öğretmen

Çapulculara kalmaz bu vatan

Binlece Şehit var mezarda yatan

Gurur duyuyordur seninle atan

Ruhun Şad olsun Mehmet Öğretmen 

29 Oca 2024 - 15:45 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Behiye Nur Köysu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.