Türkiye'de kaç tip cezaevi var? Hangi suçları kapsar?

Cezaevlerinin ne şekilde sınıflandırıldığı ve bu sınıfların neler olduğu merak edilen konular arasındadır. Cezaevi tipleri, harf gruplarına göre sınıflandırılır. Suçlara göre en ağır ve en hafif cezaevi tipi hangisidir? İşte detaylar...

Türkiye'de kaç tip cezaevi var? Hangi suçları kapsar?
Türkiye'de kaç tip cezaevi var? Hangi suçları kapsar?
Haber albümü için resme tıklayın

Cezaevi diğer adıyla hapishane işledikleri suçtan dolayı ceza almış kişilerin tutuldukları yerdir. Suç derecesi ve şiddetine göre verilen hapis cezalarının süresi değişir. İlk cezaevi Amsterdam’da kurulmuştur. O zamana kadar olan hırsızlık suçlarına verilen idam cezalarını, iyileştirme yoluna dönüştüren kişiler 1595 yılında bu merkezleri işlevli hale getirmiştir.  En bilinen F tipi cezaevi olan İmralı Cezaevi 1935’te kurulmuştur. Türkiye topraklarındaki ilk cezaevi İstanbul, Sultanahmet’te Hapishane-i Umumi ismi ile kurulmuştur. 1831 ‘de açılan bu cezaevi Osmanlı Devleti’nin bilinen ilk hapishanesidir.

F tipi cezaevinin kapsadığı suçlar; devlete karşı işlenilen bir suç, organize suçlar, terör olayları, uyuşturucu kaçakçılığı ve benzeri suçlardır. Kısacası ağır suçlar olarak bilinen ve F tipi cezaevine konulan kişiler sosyal izolasyonu olan odalarda bulunur, koğuş ve benzeri oluşumlarda kalamazlar. Türkiye’de toplam 14 adet F tipi ceza evi bulunur.

Türkiye'de kaç tip cezaevi var? Hangi suçları kapsar?

F Tipi Ceza Evleri Hangi İllerde Bulunur?

10 ilde bulunan F tipi cezaevlerinin bulunduğu iller sırasıyla; Adana, Ankara (2 adet), Bolu, Bursa, Edirne, İzmir (2 adet), Kırıkkale, Kocaeli (2 adet), Tekirdağ (2 adet), Van illeridir.

F Tipi Cezaevi Yapısı Nasıldır?

F tipi cezaevi yapısı genel olarak yüksek korumalı ve izolasyonlu merkezlerdir. En az bir, en çok üç mahkum aynı yerde yaşayabilir.370 kişiye yer sağlar ve 3 bloktan oluşur. Tek kişilik hücreleri 11 metrekaredir. Üç kişilik hücreler de iki katlı ve 25 metrekaredir.

Türkiye'de Kaç Tip Cezaevi Vardır?

30 tip ceza infaz kurumu tipi vardır. Bunlar A, A1, A2, A3, B, C, D, E, F, H, K1, K2, İ, M, R, S, T, Y, Açık cezaevi, Çocuk Eğitimevi, Çocuk ve Gençlik Tipi, Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumları, Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumları, Kapalı Ceza İnfaz Kurumları, Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumları, Kapalıya Bağlı Ceza İnfaz Kurumları, Açığa Bağlı Ceza İnfaz Kurumları, Kapalıya Bağlı Rehabilitasyon Merkezleri, Personel Eğitim Merkezleri, Denetimli Serbestlik Müdürlükleri kurumlarıdır. Yaşa, cinsiyete, suça, suç yoğunluğu ve tekrarına göre seçilen bu tipler ceza alana insanlık dışı muamelelerin yapılmasını da önlemiştir.

Türkiye’deki Cezaevleri Kaç Kategoriye Ayrılır?

Türkiye’deki cezaevleri 3 kategoriye ayrılır. Bunlar:

  • Açık cezaevi,
  • Yarı açık cezaevi,
  • Kapalı cezaevidir.

Açık cezaevlerinde güvenlik önlemleri en alt seviyededir. Kaçmayacağına güvenilen ve bu şekilde davranan cezalılar, eğer ağır suçlar işlememişlerse açık cezaevlerine konulur. Açık cezaevinde bir işte çalışmak zorunlu bir görevdir.

Yarı açık cezaevlerinde ise güvenlik görevlileri açıktaki gibi yine bulunmaz ama firari olabilecek hükümlüler buraya konulur, günümüzde bu tarz cezaevleri bulunmamaktadır.

Kapalı cezaevlerinde, güvenlik görevlileri bulunur, içten ve dıştan korunumludur. Firar engellenmiştir. Birçok çeşidi bulunur.

Türkiye'de kaç tip cezaevi var? Hangi suçları kapsar?

Cezaevleri Tipleri Ne Anlama Gelir?

Cezaevleri tiplerinin anlamları sırasıyla;

  • A tipi: 1950-1970 yıllarında inşa edilmiş olan A tipi cezaevinde en fazla 30 kişi barınabilir. A1, A2, A3 alt birimleri vardır.
  • B tipi: A tipi ile en büyük farkı her koğuşta havalandırmanın bulunmasıdır. 7 tane koğuş, 2 tane disiplin hücresi vardır.
  • C tipi: B tipinden biraz daha büyük olan cezaevleridir. 8 tane koğuşu olup 4 adet de disiplin hücresi bulunur.
  • D tipi: En fazla 1732 kişinin barınabileceği tiptir.
  • E tipi: 2 katlı koğuş sistemi vardır. Her odada kendi havalandırması bulunur.
  • F tipi: F tipi cezaevlerinde en ağır suçları işleyen suçlular barınır. En fazla 4966 kişi barınabilir.
  • H tipi: F tipi gibi tekli veya üç kişilik odalar bulunur.

20 Mar 2024 - 21:30 Gaziantep- Gaziantep Haber

Mahreç  Didem Gözütok


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Telgraf Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Telgraf Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Telgraf Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Telgraf Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.