2022 projeleri masada

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

2022 projeleri masada
Telgraf Haber Merkezi
18 Ocak 2022 / 02:52

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, 2021 yılı faaliyetleri değerlendirilerek, 2022 yılına ilişkin çalışmalar ve yeni projeler hakkında istişarelerde bulunuldu.

Yılın ilk meclis toplantısının açılışında konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2021 yılının vizyon projelerin hizmete kazandırılması açısından borsa adına tarihi bir yıl olduğunu dile getirdi.

2021 yılı içerisinde borsanın vizyon projeleri arasında yer alan iki önemli projenin ve yeni hizmet binasının açılışlarının yapıldığını anımsatan Tiryakioğlu, "Göreve ilk geldiğimizde çalışma programımızın en başına Antep Fıstığı Lisanslı Depo ve Et Borsası gibi iki önemli projemizi almıştık. Bu projeler gerek kökenlerinde fıstık ve gastronomi gibi şehrimizin iki değerli markasını barındırması, gerekse de sektörlerinde sürdürülebilirliğin sağlanması açısından özel anlam ihtiva ediyordu. Türkiye'de örnekleri bulunmayan bu projeler uzun soluklu ve meşakkatli işlerdi ama tamamlandıklarında sektörlerinin geleceğine yön verecek ileriye dönük önemli yatırımlardı. Çok şükür bu projelerimizi alnımızın akıyla hep birlikte 2021 yılı içerisinde Gazi şehrimizin hizmetine kazandırdık" dedi.

-ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPO-

Antep Fıstığı Lisanslı Depo'nun 2021 yılı içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katıldığı törenle hizmete açıldığını belirten Tiryakioğlu, "İKA destekleriyle hayata kazandırdığımız Antep Fıstığı Lisanslı Depo hem üreticiye hem de sanayiciye önemli kazanımlar sağladı. Üreticimiz ürününü devlet garantisi altında güvenli şekilde depolayıp finansmana kolay erişim imkânı bulurken, sanayicimiz de hammaddeye daha kolay ulaşım imkânı yakaladı. Sektöründe bir nevi fıstık bankacılığı görevi üstlenen depomuz fiziki 10 bin ton depolama kapasitesine sahip ama büyümeye dönük rezerv alanları bıraktık. Bu kapasiteyi 30-40 bin ton seviyesine çıkaracak alt yapıya sahibiz" diye konuştu.

-ET BORSASI-

2021 yılının son ayında resmi açılışı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan Et Borsası'nın da yine GTB'nin önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Tarımda sanayinin başkenti olma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ama şehrimiz için önemli bir kimlik ve marka değeri olan Gastronomiyi de göz ardı etmiyoruz. UNESCO Gastronomi kenti şehrimizin modern teknolojiyle donatılmış, her türlü alt yapı olanağına sahip, etin sağlıklı bir şekilde sofralara ulaşmasına olanak sağlayacak Et Borsası ve Et Haline ihtiyacı vardı. Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Türkiye'nin bu konudaki en kompleks yapısını şehrimize kazandırdık. Gaziantep Et Halinden bağımsız şekilde inşaatı tamamlanan Et Borsası toptancı kasaplara ürün temini, satış salonu ve soğuk hava deposu konusunda lojistik destek sağlamakta. Dünyadaki tüm muadilleri araştırılarak bölgeye en uygun şekliyle inşaatı yapılan Et Borsası, sağladığı geniş ölçekli imkanların yanı sıra sektörde bölgesel kümelenmeyi sağlayarak Gaziantep’in bu alandaki ticaret potansiyeline katkı sunmakta.”

-YENİ HİZMET BİNASI-

Gaziantep Ticaret Borsası yeni hizmet binasının açılışının da yine 2021 yılı içerisinde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Tiryakioğlu, "Borsamız 1997 yılından bu yana GATEM'deki yerleşkesinde hizmet veriyordu. Geçen zaman zarfı içerisinde fiziki yetersizliklerden doğan sebeplerden dolayı yeni bir binaya taşınma gereksinimi hasıl olmuştu. Kaba inşaat halinde aldığımız yeni idari hizmet binamızı tamamlayarak açılışını gerçekleştirdik. Üyelerimize ve şehrimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, tüm emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

“DÜNYA ÇOK DEĞİL, AKILCI ÜRETİM İSTİYOR”

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı da yaptığı konuşmada zor geçen bir yılı geride bıraktıklarını kaydederek, 2022 yılının Gaziantep ve Türkiye için hayırlı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz