Adana Gezi Rehberi

Kebabın başkenti Adana, gün boyu konuklarına yemek şöleni yaşatan bir gastronomi şehridir.

Adana Gezi Rehberi
Telgraf Haber Merkezi
31 Ağustos 2020 / 16:07

Kebabın başkenti Adana, gün boyu konuklarına yemek şöleni yaşatan bir gastronomi şehridir. Her ne kadar Adana denince akla ilk olarak eşsiz lezzetleri gelse de şehir aynı zamanda zengin bir tarihe ve doğal güzelliklere de sahiptir. Adana ve çevresinde ziyaret edebileceğiniz pek çok yer, katılabileceğiniz festivaller, sınırsız eğlencenin yaşandığı akşamlar ve elbette ki tadabileceğiniz özel lezzetler sizleri beklemektedir.

Adana Gezilecek Yerler

Taş Köprü Adana’yı simgeleyen tarihi bir yapıdır. Yüreğir ve Seyhan’ı birleştiren bu köprü 21 gözden meydana gelmektedir ve eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Büyük Saat Kulesi Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Osmanlı’nın son dönemlerinde inşa edilen yapı 32 metre yüksekliğe sahiptir.

Adana Tren İstasyonu 1912 yılından bu yana hizmet vermektedir. Tarihi değerini koruyan yapı, sular mevkiinde yer almaktadır.

Tarihi Kazancılar Çarşısı Büyük Saat Kulesi’nin yanında yer almaktadır. Kapalıçarşı kültürünün yaşatıldığı en değerli yerlerden biridir.

Adana Çarşı Hamamı Büyük Saat Kulesi’nin karşısında yeralmaktadır. Günümüzde de hizmet vermeye devan eden hamam 1529 yılında inşa edilmiştir.

Adana Kalesi şehrin en eski yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. İlk Çağ’da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Ulu Camii Selçuklu ve Memlük dönemine ait mimari özellikleri ile dikkat çekmektedir. Görkemli görünümü ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Sabancı Merkez Camii şehrin yeni yapılan camileri arasında yer almasına rağmen sıklıkla ziyaret edilmektedir. Şehrin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir.

Hasan Ağa Camii Osmanlı mimarisinin en değerli örnekleri arasında yer almaktadır. 1558 senesinde tek bir çivi çakılmadan inşa edilmiştir.

Bebekli Kilisesi İtalyan Katolik kilisesidir ve 1880 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin tepesinde iki buçuk metre boyunda tunçtan yapılmış bir Meryem Ana heykeli bulunmaktadır ve bu heykel bebeğe benzetildiğinden dolayı bu isimle anılmaktadır.

Adana Etnografya Müzesi eski bir kilisede hizmet vermektedir. Yörüklerin kullandığı eşyaların sergilendiği müze 1983 yılından bu yana ziyaret edilebilmektedir.

Adana Arkeoloji Müzesi Çukurova’da gerçekleştirilen kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Atatürk Evi ve Müzesi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehir ziyaretleri sırasında konakladığı yerlerden biri olan TepebağKonağı’nda hizmet vermektedir. Atatürk’ün fotoğrafları ve eşyalarının yanı sıra müzede Hatay’ın kurtuluşunu anlatan özel bir oda yer almaktadır.

Adana Sinema Müzesi fotoğraf, kitap, afiş ve diğer dokümanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Adana Misis Mozaik Müzesi Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Misis zamanına ait eserler burada sergilenmektedir.

Seyhan Baraj Gölü doğal güzellikleri ile şehrin hayranlık uyandıran noktaları arasında yer almaktadır. Nehir kıyısında yürüyüşler yaparak ya da kıyısında yer alan kafelerde dinlenerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Adana Merkez Parkı Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır ve oldukça büyük bir parktır. Sabancı Merkez Camii parkın içerisinde konumlanmaktadır.

Çoban Dede Parkı doğal güzelliklerinin yanı sıra içerisinde yer alan Çoban Dede Türbesi ile dikkat çekmektedir.

Kapıkaya Kanyonu Seyhan Nehri’nin kollarından ÇakıtDeresi’nin açtığı bir kanyondur. Doğaseverlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

Aladağ Küp Şelalesi Aladağ ilçesine 37 km mesafede yer almaktadır ve 10 şelaleden oluşmaktadır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan şelale her mevsim birbirinden güzel manzaralar sunmaktadır.

Çakıt Vadisi şehirde doğa yürüyüşleri için en uygun noktalardan biridir. Manzarası ile büyüleyen vadi fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekmektedir.

Karpuzbaşı Şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğine sahiptir.

Misis Antik Kenti 7000 yılı aşkın tarihi ile Adana çevresinde gezilecek en önemli noktalardan biridir. Lokman Hekim’in üzerinden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybettiği rivayet edilen köprü dikkat çekmektedir.

Yılan (Şahmeran) Kalesi yarı kadın, yarı yılan olan efsanevi Şahmeran’ın yaşadığı kale olarak anılmaktadır. İç içe 3 kaleden oluşan yapı nefes kesen bir manzaraya sahiptir.

Adana’da Ne Yenir?

Adana Kebabı, kuşkusuz şehrin en meşhur yemeğidir.

Adana Lahmacunu, farklı şehirlerde adı fındık lahmacun olarak geçmektedir.

İçli Köfte, köftelik bulgurun, kıyma ve çeşitli baharatlarla doldurularak hazırlandığı oldukça lezzetli bir yemektir.

Çiğ Köfte, Antep’e özel bir lezzet olmakla birlikte, Adana’da da oldukça meşhurdur.

Şırdan, koyunun midesinden hazırlanan bir yemektir.

Bici Bici, rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, şerbet ve pudra şekeri ile hazırlanan bir tatlıdır.

Şalgam, Adana’nın en çok tüketilen içeceğidir. Acılı ve acısız seçenekleri yer almaktadır.

Onbaşılar Kebap, Seyhan Barajı Gölü’nün yanında hizmet vermektedir. Başlangıç olarak küçük pide, meze çeşitleri ve Adana lahmacunu sunulan işletmenin metrelik kebabı meşhurdur.

Kazım Büfe, ünü şehir sınırlarını aşmış muzlu sütü ile dikkat çekmektedir.

Ciğerci Bedo, Adana’nın en meşhur sakatatçıları arasında yer almaktadır.

Kaburgacı Yaşar Usta, Adana’da kaburga tatmak için en doğru adrestir. Ana yemek öncesinde sunulan ezme, közlenmiş biber ve pide de oldukça beğenilmektedir.

Tarihi Kazancılar Kebapçısı, fasıl eşliğinde akşam yemeği yemek isteyenlerin en çok tercih ettiği işletmelerden biridir. Kazbaşı, ciğer ve böbrek en meşhur lezzetleridir.

Yüzevler Kebap Adana’nın en lüks restoranları arasında yer almaktadır. İstanbul’da da şubesi bulunan işletmede, humus, küçük lahmacun ve kaşarlı pide başlangıç için en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alırken, Adana kebap ve ciğer popüler lezzetleridir.

Kebabçı Mesut, şehirde Adana Kebap denince akla ilk gelen işletmedir. 100 yıldır aynı yerde hizmet veren oldukça nostaljik bir mekandır.

Şırdancı Bedo, şırdan tatmak isteyenlerin ilk durağıdır.

Kebapçı Adil, beytisi ile ön plana çıkan bir işletmedir.

Birbiçer, Adana’nın en lezzetli ciğer şişini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Eco’nun Yeri, sadece öğlen yemeklerinde hizmet veren bir işletmedir. Adana ve kuzu şiş popüler lezzetleridir.

Adana Gece Hayatı

Maki, Gazipaşa – Uğur Mumcu bölgesinde hizmet vermektedir. Lezzetli aperatifleri ve kaliteli müzik seçimleri ile ön plana çıkmaktadır.

Pick Up, Vali Yolu Caddesi’nde hizmet vermektedir. Metal ve rock müzik parçaları ile sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz işletmede zaman zaman müzik grupları da sahne almaktadır.

Beyoğlu, genellikle şehirdeki üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Dekorasyonu, uygun fiyatları ve içecek seçenekleri ile dikkat çekmektedir.

Blackboard, haftanın belirli günlerinde sunduğu canlı müzik hizmeti ile ön plana çıkmaktadır.

Brasserie Bomonti, şehrin en seçkin eğlence mekanlarından biridir. Farklı şehirlerde de hizmet veren işletmede özellikle bira menüsü beğenilmektedir.

Hayal Kahvesi, hizmet verdiği tüm şehirlerde olduğu gibi Adana’da da en sevilen mekanlar arasında yer almaktadır. Ünlü sanatçıları sahnesinde ağırlamaktadır.

Paddy’s Irish Pub, müzik haricinde dart ve bilardo oynayabileceğiniz oldukça farklı bir işletmedir.

Tiyatro Cafe, samimi atmosferi ve canlı müzik hizmeti ile dikkat çekmektedir.

Tobacco, yüzlerce içecek seçeneği ve meşhur midyesi  ileşehrin en çok tercih edilen eğlence mekanlarından biridir.

Meşkli Meyhane, Karslı Köyü Mahallesi’nde yer almaktadır. Fasıl eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir.

Tarihi Kısmet Meyhanesi, meyhane kültürünü, modern çizgilerle birleştirerek konuklarına seçkin bir atmosferde eğlenceli bir akşam vadetmektedir.

Adana Festivalleri ( Etkinlikleri ) Ve Adana’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Kızıldağ Kar Festivali, her yıl Ocak ayının sonlarına doğru düzenlenmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festivalde, şehirde kayak turizminin gelişimi amaçlanmaktadır.

Aladağ Kardan Adam Şenliği, her yıl Ocak ayının sonunda düzenlenmektedir. Aladağ Belediyesi ve Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilen şenlikte birbirinden özel lezzetler de tadılmaktadır.

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, her yıl Mart ayında düzenlenmektedir. Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirilen festivalde birbirinden güzel oyunlar sahnelenmektedir.

Adana Sağlık Festivali, her yıl Mart ayında düzenlenmektedir. Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında gerçekleştirilen festivalde, sağlıklı yaşama dair organizasyonlar yer almaktadır.

Portakal Çiçeği Karnavalı, her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Sokak şovları, açık hava konserleri, sergilergibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan karnavalın ünü ülke sınırlarını aşmıştır.

Çukurova Rock Festivali, her yıl Nisan ayının sonlarına doğru düzenlenmektedir. Ünlü rock sanatçılarının konserlerine yer verilmektedir.

Adana Geleneksel El Sanatları Festivali, her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Akdeniz Geleneksel El Sanatları Derneği tarafından gerçekleştirilen festivalde, el sanatlarının tanıtımı gerçekleşmektedir.

Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez Etkinliği, her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen organizasyonda, 200 kişilik bir ekip gösteri yapmaktadır.

Adana Karpuz Festivali, Karataş Belediyesi ile Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Her yıl Haziran ayının başında gerçekleştirilen festivalde, karpuz yarışmaları ve halk oyunları gösterileri yer almaktadır.

Yumurtalık Kiteboard Festivali, her yıl Yumurtalık Plajı’nda Haziran ayında düzenlenmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Yumurtalık Belediyesi’nin katkıları ilegerçekleşmektedir.

İsmet Atlı Karakucak Güreşleri, her yıl Haziran ayında düzenlenmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Kozan Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşen müsabakaların sonunda yılın baş pehlivanı seçilmektedir.

Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali, her yıl Haziranayında düzenlenmektedir. Kirazların yanı sıra Adana’nın diğer yöresel lezzetlerini de bu festivalde tadabilirsiniz.

Tufanbeyli Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali, her yıl Temmuz ayında düzenlenmektedir. Adana’nın en eski festivallerinden biridir.

Kızıldağ Karakucak Güreşleri, her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir. 530 yılı aşkın süredir gerçekleştirilmektedir.

Kızıldağ Yayla Şenlikleri, her yıl Ağustos ayının sonlarına doğru düzenlenmektedir. Eğlenceli müziklerin eşliğinde Adana’nın meşhur lezzetleri tadılmaktadır.

Tapan Geleneksel Kültür Festivali, her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Şehrin kültürünü yansıtan ürünler sergilenmektedir.

Karakışlakçı Çilek ve Bal Festivali, Adana Pozantı’da düzenlenmektedir. Ağustos ayında gerçekleşen festival kapsamında, şehirde yetişen mis kokulu çilekleri tadabilir, lezzetli ballarından satın alabilirsiniz.

Adana Cımcılık Festivali her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir. Adana’nın kavurucu sıcaklarında serinlemek isteyenleri bir araya getirmektedir.

Uluslararası Adana Film Festivali, her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Altın Koza ödüllerinin dağıtılması sebebiyle hem ülke hem de dünya çapında ünlü pek çok sanatçıyı ağırlamaktadır.

Yüreğir Bilim Şenliği, her yıl Ekim ayında düzenlenmektedir. Çeşitli deneyler ve gösteriler sunulmaktadır.

Adana Lezzet Festivali, her sene Ekim ayında düzenlenmektedir. Yerel ve geleneksel Adana lezzetlerini bir arada tatma fırsatı bulunan tek organizasyon olan festivalde ayrıca yarışmalar, gösteriler ve konserler yer almaktadır.

Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali, her yıl Ekim ayının sonunda gerçekleştirilmektedir. 11 ülkeden 200 sporcu katılmaktadır.

Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali, her yıl Ekim ayının sonunda gerçekleştirilmektedir. Hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıların dikkatini çekmektedir.

Çiçekli Köyü Adana Nar Festivali, her yıl Ekim ayının sonunda gerçekleşmektedir. Şehrin meşhur narının tanıtımı amaçlanmaktadır.

Sarımazı Zeytin Festivali, her yıl Ekim ayının sonlarına doğru gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında onlarca çeşit zeytin tadabilirsiniz.

Uluslararası Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali, her yıl Ekim ayında düzenlenmektedir. Şehirde yetişen karpuzlar yarışmaktadır.

Aladağ Doğa ve Sanat Festivali, her yıl Kasım ayında düzenlenmektedir. Bölgenin eşsiz doğasının tanıtımı amaçlanmaktadır.

13 Kare Sanat Günleri, her yıl Aralık ayında düzenlenmektedir. Fotoğraf yarışmalarının da düzenlendiği festival kapsamında ayrıca resim, fotoğraf, dans ve konserlerziyaretçileri beklemektedir.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali, her yıl Aralık ayının ikinci cumartesi gününde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda Dünya Rakı Festivali olarak da bilinmektedir. Tarihi Kazancılar Çarşısı/Büyük Saat’in etrafını çevreleyen sokaklar boyunca stantlar kurulmaktadır.

Adana iklimsel açıdan değerlendirildiğinde her mevsim ziyaret edilecek şehirler arasında yer almaktadır. Kışın dahi çok düşük sıcaklıkların görülmediği şehirde, yaz ayları ise son derece sıcak ve kurak geçmektedir. En keyifli şehir gezilerinin bahar aylarında gerçekleştiği Adana’da yılın her ayı birbirinden özel festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerin en popüleri kuşkusuz Adana Uluslararası Film Festivali’dir ve bu organizasyon nedeni ile Adana Eylül ayında en yoğun dönemini yaşamaktadır.

Konaklamanız İçin Adana’nın Popüler Otelleri

Sheraton Grand Adana Hotel Şakir Paşa Havalimanı’na 4,5 km mesafede yer almaktadır. Sadece oda ve oda kahvaltı konsepti sunan tesiste, 240 oda hizmet vermektedir. 1 adet açık yüzme havuzu ve 1 adet kapalı yüzme havuzu ile SPA merkezi bulunmaktadır. Otel özellikleri için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Divan Adana Adana Havaalanı’na 3 km mesafede yer almaktadır. 180 odaya sahip tesis oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Tesis bünyesinde 1 adet kapalı yüzme havuzu ve 7 adet toplantı salonu ön plana çıkmaktadır. Tesis bilgileri için bu sayfaya bakabilirsiniz.

İbis Adana hem şehir merkezine hem de havaalanına 1 km mesafede yer almaktadır. Oda kahvaltı hizmeti sunan tesisin 165 odası bulunmaktadır. İş amaçlı konaklamalar için de tercih edilen tesis, 2 adet toplantı salonuna sahiptir. Tüm tesis olanakları için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Adana HiltonSA Şakirpaşa Havalimanı’na 7 km ve şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır.286 odaya sahip tesis, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Tesis bünyesinde 13 adet toplantı salonu, 1 adet açık yüzme havuzu ve 1 adet kapalı yüzme havuzunun yanı sıra konukları pek çok olanak beklemektedir. Tüm tesis detayları için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Anemon Adana Şakirpaşa Havalimanı’na 5 km, şehir merkezine 7 km mesafede yer almaktadır. Oda kahvaltı konseptinde misafirlerini ağırlayan tesiste şık ve konforlu 140 oda bulunmaktadır. Tesis bünyesinde ayrıca 5 adet toplantı salonu ve 1 adet açık yüzme havuzu hizmet vermektedir. Otel bilgileri için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz