ARULİS’in beşinci sayısı yayınlandı

Gaziantep Müze Dostları Derneği’nin bilimsel yayını Arulis’in beşinci sayısı yayınlandı.

ARULİS’in beşinci sayısı yayınlandı
Telgraf Haber Merkezi
11 Ekim 2018 / 08:59

Arkeoloji, tarih, nümismatik, epigrafi ve etneografya alanlarında konusunda uzman akademisyen, müzeci, restoratör ve araştırmacıların makalelerinden oluşan Arulis’in bu sayısında; Ahmet Balta’nın “Sümbül Efendi Dergahı Mezar Taşları”, Murat Uğurluer’in “Bir Grup Şahideden Hareketle Yeniçeri Remizleri Hakkında Birkaç Söz” ve “Gaziantep’te Osmanlı Döneminden Ermeni Harfli Türkçe Yeni Bir Ev Kitabesi”, Burcu Erol’un “Afyon Müzesi Envanterine Kayıtlı Bir Grup Roma Sikkesinin Konservasyon Çalışmaları”, Cumhur Aksakal’ın “Menderes Mozaikleri Restorasyonu ve Konservasyonu”, Ali Korkmaz’ın “Elif Mezar Anıtı Restorasyon ve Konservasyon Çalışmaları”, İsa Akbaş’ın “Daha Önce Yayınlanmamış Birkaç Cephe Rozeti”, Bilhan Akçaşar’ın “Malatya’da Darp Faaliyetleri ve II. İzze’d-din Keykâvus’a Ait Neşredilmemiş Malatya Dirhemi”, A. Tuba Ökse’nin “Tunç Çağı’nda Güneydoğu Anadolu Mutfağı”, Murad Uçaner’in “Bir Ev ve Bir Aile” ve Dinçer Uğurluer’in “Jupiter Dolichenus Kültü ile Bağlantılı Bir Grup Eser” başlıklı makaleleri yer alıyor.

Arulis’in arkeoloji, tarih, nümismatik, epigrafi ve etnografya içerikli makaleleri ile Gaziantep’in ilk ve tek bilimsel süreli yayını olma özelliğini taşıdığını belirten Gaziantep Müze Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Uğurluer;

“Arulis sadece Gaziantep’te değil, tüm Anadolu’da alanında önemli bir boşluğu dolduruyor. Ayrıca tarafımızdan Türkiye genelindeki çok sayıda akademisyen ve araştırmacıya, çeşitli kütüphanelere, araştırma merkezlerine, müzelere ve üniversitelere gönderiliyor. Öte yandan, Arulis’in beşinci sayısı bizim için ayrı bir anlam ve değer taşıyor; Bu sayımız 2016 yılında kaybettiğimiz, Gaziantep Müze Dostları Derneği’nin kıymetli üyelerinden ve aynı zamanda eski yönetim kurulu üyelerimizden Selçuk Karslıgil’in anısına adanmıştır. Kendisi derneğimize ve daha da önemlisi Gaziantep kültürüne yaptığı katkılarla her zaman hatırlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz