'Gaziantep'i yolunacak kaz gibi görüyorlar'

MHP Gaziantep milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’in sahibinin olmadığını söyledi ve havayolu şirketlerine ateş püskürdü.

'Gaziantep'i yolunacak kaz gibi görüyorlar'
Okan Çelik
11 Eylül 2018 / 20:30

Kentin yolunacak kaz gibi görüldüğünü savunan Ataş, “MHP iktidar olsa ben o THY müdürünün yanına gider yakasına yapışırdım” dedi.

 

GAZİANTEP’İ YOLUNACAK KAZ GİBİ GÖRÜYORLAR

Gaziantep’te gazetecilerle buluşan Sermet Atay, kent gündemi ve sorunları dile getirdi. Özellikle havalimanı ile ilgili büyük sorunlar olduğuna dikkat çeken Atay, “2016 yılında 2 milyon 330 bin 490, 2017 yılında 2 milyon 629 bin ve 2018 yılı Ağustos ayına kadar 1 milyon 836 bin 234 kişi havalimanını kullanmış. Yıl sonuna kadar geçen yılın rakamını 200 bin geçecek. Bu kadar yolcu kapasitesi olan bir kent üvey evlat muamelesi görüyor. Gaziantep; Suriye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis gibi illere hizmet veren bir şehir. Ama üvey evlat muamelesi görüyor. Bugün bir uçak bileti 600 lira olmuş. Yolunacak kaz gibi görüyorlar. Hadi özel firmaları anladık, THY ve Anadolu Jet Devlet tarafından finanse ediliyor. THY hangi akla hizmet ediyor. 6-7 kente hizmet eden bir Gaziantep’i görmüyor mu? Görüyorlar da işlerine gelmiyor. Çünkü 600 liraya bilet alıyor ve yolunacak kaz muamelesine maruz kalıyor” diye konuştu.

ESKİYİ MUMLA ARIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım’ın THY Genel Müdürünün yanına giderek durumu görüştüklerini hatırlatan Atay, “Müdür, yeni gelecek uçaklardan sizlere bir tane vereceğim demiş. Sen kimi kandırıyorsun. Ekim ayında uçak verecekmiş. Gaziantep’in yolcu kapasitesi Ekim ayına kadardır zaten. Ekim ayından sonra kim uçağa binecek. Eğer MHP iktidar olsa ben o müdürün yanına gider ve yakasına yapışırdım. Ancak müdür bey dalga geçiyor. Kentimizin havalimanı da her geçen gün yeni bir rezalet yaşamaya devam ediyor. Maalesef sahipsiz kalmışız. Eskiyi mumla arıyoruz. Gaziantep’in sahibi yok” ifadelerini kullandı.

ELİNE KAĞIDI ALIP KONUŞMAKLA OLMAZ

Gaziantep’in siyasetçilerine de adeta ateş püsküren Atay, “Öyle eline kağıt alıp da açıklama yapmakla olmaz bu iş. Siyasilerimiz bir yerlere gidip basın toplantısı ile herkesin bildiğini söylemesin. Yok efendim Nurdağı Gaziantep arası bölünmüş yol yapacakmış. Yok Nizip’e yol yapılacakmış. Bunu herkes biliyor. Farklı bir şey söyleyin artık. Kurumlardan alıyorlar bilgileri ve açıklama yapıyorlar. Hadi bakalım Gaziantep elektrik yatırımları ile ilgili de konuşun. Her gün trafolar patlıyor. Gidip TEDAŞ’la konuşup yatırım yaptırdın mı? Elektrik direklerinin yer altına alınması ve yaptığı yatırımlarla ilgili bir şey söyleyebiliyor musunuz.? Bölünmüş yol, Devlet hava limanlarını ihaleye verdik diye konuşuyorsunuz. Bunu siz yapmadınız ki, Devlet yapıyor. Sen TEDAŞ’la konuş elektrik alt yapısını yaptır. THY ile konuş sefer sayısını artır. Adana’dan Trabzon’a uçak var Gaziantep’ten yok, Antalya’ya belirli günlerde var. Niye buradan yok” şeklinde konuştu.

OTOPARK ÖZÜRLÜYÜZ

Gaziantep’in en önemli sorunlarından birisinin otopark sorunu olduğuna dikkat çeken Atay, ihale ile otopark alanların otopark yapmadığını savundu. İhale alanların beklenti içerisine girdiğini belirten Atay, “Ben otopark yapayım. Altına da 20 tane dükkan yapayım. Sonra burayı 20 milyona satayım. 6 milyona aldığım ihaleden de kar edeyim. Maalesef ki, vatandaşlarımız da duyarlı değil. 5 yıldızlı oteller yapılıyor. Bir düğün oluyor, otopark yok. 5 yıldızlı otellerde otoparklar yeterli değil. Maalesef otopark yerleri salon olmuş. Biz Gaziantep olarak otopark problemliyiz. Bu konuda denetim belediyelere düşüyor” diye konuştu.

İHLAL YAPANA CEZA

Atay, "Bu sorunun ana maddesinden birisi de insanlarımızın bilinçsiz tutumu. Mesela bazı ana arterlerdeki ulaşım sıkıntısına baktığımızda sorunlara neden olan unsurun insanların gelişi güzel yaptıkları araç parkı dikkati çekiyor. Bizim önerimiz, belediyenin EDS gibi gereken sistemleri kurarak, kural ihlali yapan insanlara cezai işlem uygulamasıdır. Çünkü birisi oturup nargile içsin, arabası da gözünün önünde dursun diye insanlar evine gidebilmek için trafikte zaman kaybetmesi, kazaların yaşanmasını doğru göremeyiz" diye konuştu.

EĞİTİMDE RANT VAR

Eğitim sorununa da dikkat çeken Atay, özellikle okul kıyafeti konusunda büyük rantlar olduğunu söyledi. Okul idarecilerinin belirli mağazalarla anlaşıp öğrenci ve velileri belirli mağazalara yönlendirdiğini ve mecbur bıraktığını belirten Atay, “50 liralık pantolonu 75 liraya satıyor. Kitap konusu da aynı keza. Belirli kitapçılara yönlendiriliyor. Herkes zaten krizde olan vatandaşın sırtından fazla para kazanmak istiyor. Buradan İl Milli Eğitim Müdürümüze çağrı yapıyorum. Kıyafet ve kitap konusuna el konulsun. Gaziantep’te eğitimdeki bu kıyafet ve kitap rantına son verilsin” dedi.

BU MEMLEKETİN TEK FETÖCÜSÜ NAKIPOĞLU MU?

Gaziantep’te çok büyük bir FETÖ operasyonu olduğunu hatırlatan Atay, “ Tamamen bitmedi. Bazılarına hiç dokunulmadı. Bazıları ezildi. Maaşını alan veya 50 lira bağış yapan, çocuğu yurtta kalan ve okulunda okuyanlar cezaevine gitti. Bunların 3-5 katını yapanlar dışarıda geziyor. Adalet herkese eşit uygulanmalı. FETÖ ile kimin ilişkisi varsa, dibine kadar üzerine gidilmeli. Bu memleketin tek FETÖ’cüsü Cahit Nakıpoğlu mu? Onunla birlikte toplantılara katılanlar, Umre’ye gidenler OSB’de para toplayanlar nerede? Bize yutturduklarını sanıyorlar. Ama biz yutmuyoruz. Yeri geldiğinde konuşmasını biliriz. Bazı insanlar FETÖ davalarından nemalandılar” şeklinde konuştu.

AYLAK GEZEN SURİYELİ İSTEMİYORUZ

Suriyelilerle birlikte kentin çok büyük sıkıntılar yaşadığını gündeme getiren Atay, aylak aylak gezen Suriyelileri istemediklerini söyledi. Atay, “Gaziantep eskiden bir sanayi kenti idi. İhracatı 8’e katlamış, turizm kenti olan, turizm oranları yükselen, sağlık üssü olarak belirli bir yere gelmiş bir memleketti. Maalesef çok yoğun bir göç alan memleket. Artık bu göçü kaldıramayacak bir duruma geldik. Önümüzde İdlip’de bir savaş söz konusu. Oraya sıkışmış yaklaşık 2 milyon insan var. Onların büyük bölümünün buraya geleceği söyleniyor. Türkiye’de hiçbir şehir bizim kadar çekmedi. AB bize para gönderiyor ve bunları barındırın diyor.

Biz artık ne AB’nin parasını istiyoruz, ne de yeni göç istiyoruz. AB çok istiyorsa alsın kendi parası ile kendi memleketinde beslesin. Artık Suriyeli göçmen barındıracak takatimiz kalmadı. Mevcut burada yaşayan Suriyelilerin de biran önce o bölgede yeni yerleşim yerleri kurularak güvenlikleri sağlanarak gönderilmesi lazım. Lazım bayramda bayramlaşmaya gidiyorlarsa, evlerinde kalsınlar. Bayramda gidip görebilecek yerleri varsa kalacak yerleri de vardır. Üreten ve Katma değer sağlayanlara sözümüz yok. Aylak aylak gezen, boş gezen ve topraklarımızda gayri ahlaki düzene sürüklemesi bizleri rahatsız ediyor. Bugün sahile gidiyorsun girecek yer yok. Parklarda oturacak yer yok. Alt yapımız yetersiz, elektriğimiz ve suyumuz yetmiyor. Bize büyük yük oluyorlar. Biz kendimizi toparlamaya çalışırken Suriyelilerin de yükünü çekecek durumda değiliz. Suriyelleri9h biran önce memleketlerine dönmesi ve üzerimizdeki yükün kaldırılması lazım” dedi.

AF DEĞERLENDİRMESİ

Gündemdeki af konusunda da açıklamalarda bulunan ve henüz ortada net bir durumun olmadığını, konunun ekim ayında meclisin açılmasıyla değerlendirileceğini belirten Atay, "Af konusunda kulaktan dolma, gerçeği yansıtmayan bilgiler mevcut. Bu konunun genel hatlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve liderimiz Devlet Bahçeli belirleyecektir. Zaten bu konuda hukukçular çalışmaya devam ediyor. Sadece gerçek olan şu terör suçlularına ve cinsel istismar suçlarına af verilmeyecektir. Bunu genel Başkanımız daha önce açıklamıştı" ifadelerini kullandı.

ORTAK HAREKET ETMELİYİZ

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Yerel seçimler Ak Parti ile MHP'nin ortak hareket edebileceğini de açıklayan Atay, "Genel seçimde olduğu gibi yerel seçimde de cumhur ittifakı ortak hareket edebilir ve etmelidir. Çünkü genel seçimde olduğu gibi yerel seçimde de bir şer ittifakı olabilir. Bu şer ittifakı ile bölücü örgüt mensuplarının Büyükşehir kadrolarına girmesi kaçınılmazdır. O nedenle bunun önüne geçebilmenin tek yolu MHP ile Ak Parti'nin beraber hareket etmesidir. Bu bir gerekliliktir" diye konuştu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz